هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 26 شهريور 1400
ساعت 23:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 9 آبان 1392 ساعت 16:12
پنجشنبه 9 آبان 1392 19:42 ساعت
2013-10-31 16:12:17
شناسه خبر : 155369
جمعیت‌شناسی با علوم اجتماعی در ارتباط است و در مسائل کلی‌تر با اصل جامعه‌شناسی ارتباط دارد به عنوان مثال تاثیراتی که در اقتصاد دارد و تاثیراتی که از وضع اقتصادی می‌پذیرد و همچنین مسائل حقوقی، اجتماعی،‌ فرهنگی و... هر کدام به نحوی در حل این مسئله موثر هستند.

به گزارش رجانیوز، آیت‌الله محمد تقی مصباح‌یزدی پیش از ظهر امروز در «همایش ملی تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه» که تالار همایش موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد اظهار کرد: مصاحبه‌ها و مقالاتی که برای این همایش تهیه شده نشانه انگیزه قدرتمندی است که برای فعالیت وجود دارد.

بر پایه خبری که فارس منتشر کرده، ایشان خاطرنشان کرد: حرکت در مسیر این همایش مسئولیت الهی و تکلیف شرعی محسوب می‌شود که کسب رضایت خداوند را به همراه دارد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی عنوان داشت: کسانی که در زمینه جمعیت تحقیق و فعالیت می‌کنند به نتایج فوق انتظار می‌رسند زیرا موضوع ذوابعادی است و با چندین علم در ارتباط است.


وی یادآور شد: جمعیت‌شناسی با علوم اجتماعی در ارتباط است و در مسائل کلی‌تر با اصل جامعه‌شناسی ارتباط دارد به عنوان مثال تاثیراتی که در اقتصاد دارد و تاثیراتی که از وضع اقتصادی می‌پذیرد و همچنین مسائل حقوقی، اجتماعی،‌ فرهنگی و... هر کدام به نحوی در حل این مسئله موثر هستند.

ایشان با اشاره به ارتباط مسئله جمعیت با فقه و آموزه‌های اسلامی گفت: بخش عمده این ارتباط مربوط به علم فقه است که در این زمینه تلاش‌های خوبی شده است.

وی خاطرنشان کرد:‌ فقه اسلامی و شیعی از ابتدا از روایات پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) نقل شده و منشا گرفته بود و به صورت احکام فقهی تدوین و دسته‌بندی شده بنابراین بسیاری از کتاب‌های اولیه فقهی متن روایات است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ادامه داد: سپس به این نتیجه رسیدند که تجزیه و تحلیل کنند و مطالب کلی را استخراج کنند و در دسترس مردم قرار دهند و به تدریج مطالب به صورت قاعده کلی فقهی به دست ما رسید و سپس برای استنباط احکام جزئی احکام کلی دسته‌بندی شدند.

وی تصریح کرد: کسانی که به متن روایات در اصول اکتفا کردند به اخباری‌گری معروف شدند و شخصیت‌هایی در زمینه اخباری‌گری معروف شدند.

ایشان عنوان داشت: به تدریج مکتب اصولیین در عصر اخیر رشد پیدا کرد و تقویت شد و شیخ انصاری از جمله افرادی بود که در این مکتب رشد پیدا کرد.

وی یادآور شد: برای استفاده از منابع فقهی نباید خودمان را محصور در روایات کنیم بلکه باید قوانین را به صورت قواعد کلی در آوریم و در موارد جزئی از آن استفاده کنیم.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی خاطرنشان کرد: برخی اوقات در فقه شیعه به استنباط و استدلال از قاعده عقلی نیاز است که نشانه این است که می‌توانیم از قاعده عقلی استفاده کنیم.

وی افزود: برخی از مسائل فقهی مبتنی بر علم اصول بوده و مسائلی در علم اصول است که قواعد آن از قواعد دیگری از علم کلام استنباط شده است.

مصباح‌یزدی تصریح کرد: زمانی که در قواعد فقهی از عقل استفاده می‌کنیم با اخباریین اختلاف به وجود می‌آید.

وی با اشاره به سخنانی از شهید بهشتی گفت: این شهید والا مقام در سخنانی می‌گفتند «کسانی که در زمینه قرآن تحقیق می‌کنند ما به تحقیقات آنها احتیاج داریم و در برخورد با اقوام و مذاهب گفت‌وگوهایی صورت گرفته که حس می‌کنم باید در اصول خود تحولی ایجاد کنیم».

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی خاطرنشان کرد: بر اساس این سخنان امروز در علم اصول باید تکامل بیشتری صورت گیرد و مبانی قواعد اصولی که اصول موضوعه برای علم دیگری است باید استنباط کنیم و از آنها برای گسترش و تعمیق تحقیقات فقهی مورد توجه قرار دهیم.

وی به بحث فقهی جمعیت‌شناسی اشاره کرد و افزود: اصل تکثیر جمعیت در اسلام مطلوب است و به عنوان نخستین اصلی است که بر آن تکیه می‌کنیم.

مصباح‌یزدی خاطرنشان کرد: در برخی روایات بر چرایی مطلوب بودن جمعیت اشاره شده به عنوان مثال امت‌هایی وجود دارند که به دلیل کثرت اولاد به آنها مباهات می‌کنیم.

وی عنوان داشت: هدف خداوند از آفرینش، خلق موجودی دارای شعور و دانش است و خداوند خواسته موجودی مطلوب بیافریند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی یادآور شد: هدف خلقت و حکمت الهی این است که از خاک پست آلوده و نجس موجودات مطلوب بیافریند و در اصل انسانی به وجود آورد که تکامل یافته باشد و دین را بشناسند و لا اله الا الله بگویند بنابراین در مورد مطلوبیت قضیه آفرینش و تولد نمی‌توان شک کرد.