هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 مهر 1400
ساعت 11:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 8 آبان 1392 ساعت 21:11
پنجشنبه 9 آبان 1392 00:41 ساعت
2013-10-30 21:11:04
شناسه خبر : 155322
مقام معظم رهبری در آن جلسه فرمودند این درست است که متدینین با یک فراخوان ممکن است به باروری بیشتر توجه داشته باشند ولی اصل این است که گره‌های فکری نخبگان باز شود و وظیفه‌ی شماست که در این‌باره روشن‌گری کنید و موانع را بشناسید و به شبهات پاسخ بدهید.

همایش ملی "تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه" به همت معاونت پژوهش مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و 19 نهاد عالی علمی، تحقیقاتی و اجرایی کشور، روز پنج‌شنبه، ـ فردا ـ با پیام آیت‌الله سبحانی از مراجع عظام تقلید در تالار امام خمینی(ره) مؤسسه و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر سقای بی‌ریا در گفت‌وگو با رجانیوز با اعلام این خبر افزود: این همایش یک روزه از ساعت 8 صبح شروع می‌شود و تا ساعت 17:30 ادامه خواهد داشت و آیت‌الله مصباح یزدی و استاد حسن رحیم‌پور ازغدی درباره موضوع همایش به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

وی در تشریح ضرورت برگزاری چنین همایشی اظهار داشت: از سال 90 که مقام معظم رهبری در مورد مسأله جمعیت اشاره‌ای فرمودند به فکر برگزاری چنین همایشی افتادیم که به طور علمی این مسأله به بحث و بررسی گذاشته شود. 

عضو مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه با اشاره به این‌که با چنین مسأله‌ی مهمی نباید به‌صورت شعاری برخورد شود افزود: در این زمینه کمیته‌ای علمی تشکیل دادیم و بعد هم نهادهای مرتبط با این موضوع را که به نوعی می‌توانستند کمک دهند و مسؤولیتی داشتند را گرد هم آوردیم چون با این مسأله باید به عنوان هدفی بزرگ برخورد شود.

سقای بی‌ریا با تهدید برشمردن پیرشدن جمعیت کشور گفت: هدفی که مقام معظم رهبری روی آن تأکید دارند این است که جامعه ما باید همواره از جوانان با نشاط برخوردار باشد و ما باید در این زمینه کاری انجام دهیم چون کشوری که به سمت پیری می‌رود و قدرت زاد و ولدش را از دست می‌دهد جبران این نقیصه بسیار مشکل می‌شود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌و گو ضمن اعلام خبر دیدار روز دوشنبه شورای سیاست‌گذاری و کمیته علمی این همایش با مقام معظم رهبری بیان داشت: ایشان در آن جلسه مطالب بسیار مهمی را فرمودند که حرکت کشور به سوی افزایش جمعیت همراه با قدرت پاسخگویی به شبهات در این زمینه محور فرمایشات ایشان بود.

این عضو مؤسسه آموزشی-پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان با اشاره به تأییدات مقام معظم رهبری نسبت به برگزاری چنین همایشی و همچنین تأکید ایشان بر استفاده از همه امکانات کشور در این زمینه ادامه داد: ایشان در آن جلسه فرمودند این درست است که متدینین با یک فراخوان ممکن است به باروری بیشتر توجه داشته باشند ولی اصل این است که گره‌های فکری نخبگان باز شود و وظیفه‌ی شماست که در این‌باره روشن‌گری کنید و موانع را بشناسید و به شبهات پاسخ بدهید. 

گفتنی است 19 نهاد علمی، تحقیقاتی و اجرایی کشور در همایش مزبور با معاونت پژوهش مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) همکاری می‌کنند که صدا و سيما، مركز آمار، مركز امور زنان رياست جمهوري، وزارت كشور، جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از جمله‌ آن می‌باشد.