هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 8 آبان 1392 ساعت 20:19
چهارشنبه 8 آبان 1392 23:49 ساعت
2013-10-30 20:19:37
شناسه خبر : 155318
اما عراقچی پس از اظهار این جملات در موضعی قابل تامل گفت: اقتضاء می‌کند در پی مسائل و ادعاهایی که درباره برنامه هسته‌ای کشورمان مطرح می‌شود یک همکاری فراتر از تعهدات پادمان بین ایران و آژانس صورت گیرد، اينکه ما همکاري را انجام دهيم که فراتر از تعهداتمان باشد، نيازمند يک توافق جداگانه است

گروه سیاسی – رجانیوز: معاون وزیر امور خارجه صحت گمانه زنی رجانیوز درباره موضوع مذاکرات جدید میان آژانس انرژی اتمی و ایران را تایید کرد.

به گزارش رجانیوز، سید عباس عراقچی" مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در مورد دور جدید مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی اتمی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئول راستی‌آزمایی کشورهای عضو بوده و در رابطه با برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران نیز آژانس به عنوان نهاد مربوطه بحث نظارت، رفع ابهامات و راستی آزمایی اقدامات انجام شده مسئولیتی را به عهده داشته است که این مهم بر اساس یک موافقتنامه‌ بین ایران و آژانس تحت عنوان موافقتنامه پادمان صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: این موافقتنامه در چارچوب تعهدات کشورها در NPT تنظیم شده است و همه کشورها برای رابطه و همکاری خود با آژانس دارای چنین موافقتنامه‌ای هستند. 

اما عراقچی پس از اظهار این جملات در موضعی قابل تامل گفت: اقتضاء می‌کند در پی مسائل و ادعاهایی که درباره برنامه هسته‌ای کشورمان مطرح می‌شود یک همکاری فراتر از تعهدات پادمان بین ایران و آژانس صورت گیرد.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: اينکه ما همکاري را انجام دهيم که فراتر از تعهداتمان باشد، نيازمند يک توافق جداگانه است و ما بايد با آژانس به يک چارچوب يا مداليته همکاري براي اين موضوعات برسيم.

 رجانیوز پیشتر در گزارشی نوشته بود: به نظر می رسد آژانس با دور زدن مدالیته به دنبال آن است که بازدید از مراکز غیر مرتبط با موضوع هسته ای را به یک قاعده تبدیل کند بر همین اساس کارشناسان بر اين باورند آژانس بين المللي انرژي اتمي در این دور از گفتگوها مي خواهد امتياز بازديد از سايت هاي نظامي ايران که فراتر از معاهده ان پي تي است را بگيرد.

اظهارات عراقچی درباره حصول توافق با آژانس و متعهد شدن ایران فراتر از آنچه که در معاهدات بین المللی آمده در حالی در سکوت خبری در حال وقوع است که این موضوع در ابتدا باید در مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته شده و به تصویب نمایندگان برسد.

از سوی دیگر این سئوال اساسی پیش می آید که آیا ایران در ازای این امتیاز بزرگ به آژانس قرار است چه چیزی را دریافت کند؟

این درحالی است که جمهوری اسلامی در سال 2007 میلادی در قالب پروژه مطالعات ادعایی به تمام ابهامات آژانس پاسخ داده بود و آژانس بین المللی اتمی علی رغم تعهد خود مبنی بر مختومه کردن پرونده ایران در موضوعات پاسخ داده شده بار دیگر با استناد به چند تصویر غیر معتبر ایران را متهم به "پنهان کاری" کرد.

دستگاه دیپلماسی بر اساس کدام معیار و بر مبنای چه ضمانتی قرار است در اقدامی بر خلاف استقلال کشور ، باب "دخالت" آژانس در موضوعات غیر مرتبط با فعالیت های هسته ای را بگشایند؟

خوش بینی تیم مذاکره کننده هسته ای به رویکرد آژانس در حالی است که نه تنها این نهاد بین اللملی به تعهدات خود در قبال ایران به ویژه در موضوع مطالعات ادعایی عمل نکرده بلکه با در اختیار گذاشتن اطلاعات محرمانه درباره تاسیسات هسته ای و غیر هسته ای ایران که در یک مورد به شهادت چند تن از دانشمندان هسته ای کشور منجر شد، رویکرد غیر منصفانه و ناعادلانه خود را نشان داده است.

در چنین شرایطی مقامات وزارت امور خارجه هیچ توضیح مشخصی درباره محتوای مذاکرات خود با کارشناسان آژانس و یا حتی  "چارچوب" طرح پیشنهادی خود ارائه ندادند. رویکردی که پیش از این نیز مورد انتقاد مردم و نمایندگان مجلس نیز مواجه شد ولی نتیجه ای در بر نداشت.