هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 3 آبان 1392 ساعت 18:26
جمعه 3 آبان 1392 21:56 ساعت
2013-10-25 18:26:37
شناسه خبر : 154719
درواقع غرب که در آلماتی 1 پیشنهاد داده بود در ازای تبدیل اورانیوم 20 درصد به اکسید (سوخت) تحریم طلا و پتروشیمی را لغو کند و اینگونه در مسیر لغو دیگر تحریم ها قرار بگیرد ، حال در ازای تعلیق 20 درصد ، تبدیل ذخایز 20 درصد به اکسید و محدود کردن فعالیت های آب سنگین اراک تنها بخشی از سرمایه بلوکه شده ایران در نتیجه فروش نفت را آزاد می کند.

گروه بین الملل – رجانیوز: قرار است اولین معامله هسته ای میان ایران و 1+5 در مذاکرات آتی ژنو جوش بخورد. گفته می شود آزاد سازی 50 میلیارد دلار از سرمایه بلوکه شده ایران که بابت فروش نفت در حسابهای برخی از بانک های خارجی قرار داشت، در مقابل امتیازاتی که ایران می دهد بخشی از این معامله اقتصادی – هسته ای است.

 

به گزارش رجانیوز، هرچند مقامات ایرانی بر محرمانه بودن مذاکرات هسته ای ژنو اصرار دارند ولی یک روز پس از پایان مذاکرات برخی رسانه های غربی از جمله المانیتور و نیویورک تایمز محتوای این مذاکرات را منتشر کردند.

این در حالی بود که محمد جواد ظریف که برخلاف مقامات غربی، اصرار به محرمانه نگه داشتن محتوای مذاکرات دارد، اخبار منتشر شده از نشست ایران و 1+5 در رسانه های غربی و داخلی را "حدس و گمان" خواند: «برخی رسانه های غربی از قول منابع موثق ایرانی مطالبی را در مورد جزئیات خیالی طرح نوشته اند. برخی دوستان داخلی هم نقل کرده اند. من همه این مطالب را خواندم و بگذارید خیال همه را راحت کنم. همه این ها حدس و گمان است. هیچ کدام ارتباطی به طرح و بحث های جلسه ندارد. چه محتوا و چه شکل.»

اماقرار است چه امتیازاتی به طرف غربی واگذار شود؟

مقامات کشورمان و 1+5 درباره امتیاز متقابل ایران اظهارنظر نکردند اما با رجوع به اخبار مذاکرات می توان حدود امتیازات واگذاری تیم مذاکره کننده ایرانی را ترسیم کرد.

گفته می شود ایران در گام اول، حداقل، مواردی از جمله تعلیق غنی سازی ٢٠ درصد، وعده تبدیل ذخایر ٢٠ درصدی به میله‌های سوخت و دست کشیدن از اورانیوم مصرف شده در راکتور آب سنگینی که قرار است در اراک تکمیل شود را به مرحله اجرا گذارد.

درواقع غرب که در آلماتی 1 پیشنهاد داده بود در ازای تبدیل اورانیوم 20 درصد به اکسید (سوخت) تحریم طلا و پتروشیمی را لغو کند و اینگونه در مسیر لغو دیگر تحریم ها قرار بگیرد ، حال در ازای تعلیق 20 درصد ، تبدیل ذخایز 20 درصد به اکسید و محدود کردن فعالیت های آب سنگین اراک تنها بخشی از سرمایه بلوکه شده ایران در نتیجه فروش نفت را آزاد می کند.  

به بیان دیگر برخلاف مذاکرات آلماتی 1، هدف گذاری از معامله هسته ای جدید با این مختصات، حفظ نظام تحریم ها و شاید حتی موثرتر کردن آن است نه تعدیل تحریم ها علیه ایران است.

مبدع پیشنهاد جدید هسته ای کیست؟

در همین راستا سایت ایران هسته ای گزارش داده است که پیشنهاد معامله جدید هسته ای مبنی بر آزاد سازی بخشی از پولهای بلوکه شده ایران در ازای محدودیت های شدید هسته ای ، نخستین بار از سوی مارک دوبویتز از مدیران ارشد بنیاد تندرو دفاع از دموکراسی در امریکا اراده شد که درباره تحریم های ایران به کنگره مشورت می دهد.

دبوتیز معتقد است که این پیشنهاد به این قصد تدوین شده که لازم نباشد امریکا به نظام تحریم ها علیه ایران دست بزند.

در واقع امریکا به این دلیل به این پیشنهاد روی آورده است که نمی خواهد تحریم ها علیه ایران را تعدیل کند و این طرح طرحی است که به امریکا اجازه می دهد برخی مشوق های اقتصادی را به ایران ارائه کند بدون اینکه نیازی به دست کاری تحریم ها باشد. با انجام این طرح در واقع زیر ساخت تحریم ها سر جای خود باقی می ماند و همچنان بلوکه شدن دارایی های ایران از جمله پول نفت فروخته شده ادامه خواهد داشت.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در مقاله ای به قلم مارک لاندلر که روز جمعه 26 مهر منتشر شد از قول مقام های عالی رتبه امریکایی خبر داده است که این پیشنهاد مورد پذیرش دولت و کنگره امریکا قرار گرفته و این نهادها اکنون در حال بحث درباره آن هستند.

این روزنامه دو روز قبل از این تاریخ نوشته بود: کاهش تحریم ها و آزاد کردن دارایی های ایران در قبال محدود کردن برنامه های ایران از موضوعات مورد بحث رسانه های آمریکایی در روزهای پس از مذاکرات مقام های ایرانی و آمریکایی در نیویورک و پس از مذاکرات ژنو بوده است.

تاکید مقامات ایرانی بر خالی بودن خزانه کشور در هفته های اخیر و دست بالای غربی ها در مذاکرات هسته ای سبب شده آمریکایی ها با آگاهی از احساس نیاز ایران به ارز با موافقت درباره "آزادسازی بخشی از پول فروش نفت ایران"،  امتیازات بزرگی از ایران کسب کنند.

البته آمریکایی ها تاکید کردند پس از اقدام ایران در تعلیق غنی سازی 20 درصد و تبدیل کردن اورانیوم 20 درصد به سوخت و ... به صورت تدریجی و اقساطی اقدام به آزادسازی سرمایه ایران خواهند کرد تا اثرگذاری تحریم ها تحت الشعاع آزاد سازی دلارهای بلوکه شده، قرار نگیرد.