هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 14 بهمن 1398
ساعت 09:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 8 مهر 1392 ساعت 14:05
دوشنبه 8 مهر 1392 17:35 ساعت
2013-9-30 14:05:31
شناسه خبر : 152204

گروه سیاسی - رجانیوز : وزیر امور خارجه در آخرین اظهارات خود طی سخنانی برای اثبات افسانه نبودن هولوکاست دست به اقدامات عجیبی زده است.

به گزارش رجانیوز، ظریف که با شبکه خبری «ای بی سی نیوز» گفتگو می کرد، در پاسخ به سوالی گفت: «هولوکاست یک افسانه نیست؛ هیچ کسی درباره یک افسانه حرف نمی‌زند؛ اگر چنین چیزی باشد یک ترجمه بد بوده است و خارج از متن ترجمه شده است. وقتی شما چیزی را از فارسی به انگلیسی ترجمه می کنید، مشکلی که وجود دارد این است که ممکن است چیزی را جا بیندازید همانطور که فیلم نشان می دهد. با جا ماندن از ترجمه ممکن است که شما بخشی از معنا را از دست بدهید.»

وی همچنین گفت: «ما کشتار مردم بیگناه در هرجایی و توسط هرکسی، چه در آلمان توسط نازی‌ها و چه در فلسطین را محکوم میکنیم. هولوکاست یک جنایت شنیع و یک کشتار جمعی بود و هرگز نباید مجددا تکرار شود. با این حال نباید این جنایت بهانه برای ظلم و فجایع به مردم فلسطین برای بیش از 60 سال شود. باید این مسالت روشن شود که بدون احترام و توجه واقعی به حقوق مردم فلسطین، امکان ایجاد صلح و امنیت در خاورمیانه وجود ندارد.»

اما نکته عجیب مصاحبه ظریف با پربیننده ترین برنامه خبری امریکا این بود که وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال مجری که از او پرسیده بود، رهبر انقلاب هولوکاست را یک افسانه می دانند، این واقعیت را تکذیب کرده و مدعی شد اگر در وبسایت رهبر انقلاب چنین لفظی وجود دارد ناشی از اشتباه در ترجمه است.

این در حالی بود که بر خلاف ادعای وزیر خارجه دولت راستگویان، رهبر معظم انقلاب در 18 اسفند 1390 با افسانه دانستن هولوكاست مي فرمايند:

"در يك كشورى كسى به افسانه‌ى هولوكاست اعتراض ميكند، ميگويد من قبول ندارم؛ او را زندان مى‌اندازند، محكومش ميكنند كه چرا يك حادثه‌ى پندارىِ تاريخى را انكار ميكنى! حالا گيرم پندارى هم نباشد - واقعى باشد - خيلى خوب، انكار يك حادثه‌ى واقعىِ تاريخى مگر جرم است؟ اگر براى كسى روشن نشد، ثابت نشد و او انكار كرد يا حتّى در آن ترديد كرد، او را بيندازند زندان! الان در كشورهاى مدعى تمدن در اروپا قضيه اين است: اگر كسى اعتراض كند، ترديد كند، قبول نداشته باشد، دادگاه‌ها محكومش ميكنند."  نکته ای که فایل صوتی و تصویری آن نیز بارها در شبکه های اجتماعی و رسانه های دیجیتال منتشر شده بود.

این اظهارات در حالی از سوی وزیر خارجه بیان شده که بسیاری از مورخان معتقدند هولوکاست یک افسانه تاریخی است که توسل به آن بهانه ای برای تاسیس رژیم صهیونیستی شده است؛ عده ای دیگر نیز معتقدند در صورت صحت داشتن کشتار یهودیان توسط هیتلر، این مساله به هیچ عنوان به گستردگی که امروز دستگاه های تبلیغاتی صهیونیستی برای مشروعیت بخشی به خود مطرح می کنند نبوده، از همین روست که هیچ مورخ مستقلی در غرب اجازه تحقیق در این باره را ندارد و هر گونه اظهار نظر در مخالفت با اصل این واقعه، با زندان و سرکوب مواجه می شود.

به عنوان مثال می توان به روژه گارودی فیلسوف و اندیشمند بزرگ فرانسوی اشاره داشت که پس از انکار واقعه هولوکاست به لحاظ تاریخی، از سوی دولت فرانسه محکوم و به زندان انداخته شد.

بر پایه این گزارش، در سال 1998 یک دادگاه فرانسوی روژه گارودی را برای انکار هولوکاست و افترای نژادی مجرم شناخت و به خاطر کتاب "اسطوره‌های بنیان‌گذار سیاست اسرائیل" ( Mythes fondateurs de la politique israélienne) که در سال 1995 آن را به رشته تحریر درآورده بود، 120 هزار فرانک فرانسه برابر با 40 هزار دلار جریمه کرد.

این کتاب با پذیرفتن دیدگاه‌های منکر هولوکاست "رابرت فاریسون" اظهار می‌کند که طی هولوکاست یهودیان در اطاق‌های گاز کشته نشدند. این کتاب به سرعت به عربی و فارسی ترجمه شد. برای پشتیبانی از گارودی وکیل سودانی، Faruk M. Abu Eissa  یک تیم حقوقی پنج نفره را گرد آورد تا از گارودی در محاکمه‌اش در پاریس پشتیبانی کنند. پس از آن این کتاب به 29 زبان زنده دنیا ترجمه شد و واکنش‌های زیادی در رابطه با محاکمه وی به خاطر این کتاب صورت به دنبال داشت که همین نشانگر اهمیت کتاب است.

با این اوصاف بدیهی است که طرح مساله هولکاست در عرصه بین المللی یک تاکتیک موفق از سوی دولت نهم بوده است که چالش های بسیاری برای رژیم صهیونیستی درست کرده است. محمود احمدی نژاد رییس جمهور پیشین بارها و بارها این سوال را برای افکار عمومی دنیا مطرح کرد که فارغ از واقعیت داشتن یا نداشتن هولوکاست، چرا هیچ مورخی در غرب و امریکا حق تحقیق در این باره را ندارد؟

این در حالی است که امام خمینی نیز در طول حیات خود با فراتر رفتن از طرح موضوع كوچكي مانند هولوكاست، از لزوم نابودي و خشكانيدن ريشه هاي فاسد صهيونيسم، سرمايه داري و كمونيسم سخن مي گويند: "ما در صدد خشکانیدن ریشه های فاسد صهیونیسم، سرمایه داری و کمونیسم در جهان هستیم ما تصمیم گرفته ایم به لطف و عنایت خداوند بزرگ، نظامهایی را که بر این سه پایه استوار گردیده‌اند، نابود کنیم." (پیام قطعنامه 598)

به نظر می رسد اشتباه بزرگ آقای ظریف در این باره تلاش برای دور زدن حقیقت و ارسال اطلاعات نادرست به طرف غربی است، روشی که با مشی اعتدال و صداقت در تضاد آشکار است و بهتر است تا ایشان با تاسی به حدیث «النجاه فی الصدق»، با راستگویی و بیان واقعیات  بدیهی و مسلم، شیوه صحیح را برای دفاع از منافع ملی  مردم ایران اتخاذ کند.