هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 18 شهريور 1392 ساعت 11:50
دوشنبه 18 شهريور 1392 16:20 ساعت
2013-9-9 11:50:23
شناسه خبر : 150200

«محمدحسن وزیری»، مدیر مؤسسه فرهنگی، هنری و کاربردی «خیبر» که مجری پروژه طراحی نوشت‌افزار ایرانی – اسلامی با نام تجاری «قاصدک» بوده است، در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «منانشر»، کارهای گرافیکی را در حوزه کودک و نوجوان چندان مؤثر ندانست و گفت: «ما می‌خواستیم در حوزه کودک و نوجوان به شکلی مؤثر ظاهر شویم و برای حوزه اثر خود کارکرد اصلی و فرعی تعریف کنیم که این مهم، تنها با کار گرافیکی میسر نمی‌شد. بنابراین، سراغ شخصیت‌سازی رفتیم و هرچند تجربه‌مان در ابتدا ناقص بود، اثرهایش را دیدیم و متوجه شدیم اگر می‌خواهیم در حوزه نوشت‌افزار، مانند برخی تولیدکنندگان بزرگ، عملکردی عمیق و راهبردی داشته باشیم، باید شخصیت‌پردازی کنیم و اینجوری بود که ثنا، ثمین و سینا متولد شدند.

او ادامه داد: درباره الگوسازی برای کودکان، هم در اصول دینی توصیه و سفارش شده و هم در علم روان‌شناسی نوین، بر این مسئله تاکید شده است. برای آموزش دادن به بچه‌ها باید شیوه غیرمستقیم را به‌کار بگیریم؛ در حالی که ما در زمینه الگوسازی برای کودکان و نوجوانان، عقب بودیم. 

وزیری تصریح کرد: در این حوزه کارهای عمیق و مستمر و مفیدی انجام نشده بود؛ یعنی تا به حال، هیچ وقت شخصیت ملی برای کودک و نوجوان نداشته‌ایم که بتوانیم با تکیه بر این شخصیت‌ها، پروژه‌های مختلف فرهنگی را اجرا کنیم. اگر هم کاری در حوزه شخصیت‌پردازی کتاب‌های کودکان انجام شده، در همان کتاب‌ باقی مانده و تمام شده بود.

وزیری با اشاره به مخالفت‌ها و برخی توصیه‌های به‌ظاهر دوستانه ای که در ابتدای آغاز پروژه ثنا و ثمین با آن مواجه بوده است، گفت: به ما توصیه می‌کردند سراغ این کار نیاییم، چون مخاطب ندارد؛ ولی به خواست خدا و با توجه به کمبود بسیار جدی که در این حوزه وجود داشت، استقبال مخاطبان هم بسیار خوب بود.

مدیر مؤسسه خیبر در پایان اظهار داشت: این مسئله نشاندهنده آن است که بعضی از خریداران محصولات بی‌هویت غربی، واقعا چاره دیگری ندارند. آن‌ها باید نیاز کودکان خود را تأمین کنند و چون محصولاتی متناسب با فرهنگ و اعتقادهای خود پیدا نمی‌کنند، مجبورند سراغ این قبیل کالاها بروند. بنابراین طبیعی است که ارائه محصول‌های فرهنگی متناسب با فرهنگ ایرانی‌اسلامی، مخاطبان را به دنبال خود می‌کشاند.