هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 آبان 1399
ساعت 00:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 شهريور 1392 ساعت 09:32
چهارشنبه 13 شهريور 1392 14:02 ساعت
2013-9-4 09:32:35
شناسه خبر : 149745
صرف نظر از صحت و سقم ادعای هاشمی رفسنجانی مبنی بر ساختگی بودن یا نبودن صوت و فیلم سخنرانی او در شهر سوادکوه، عقب نشینی هاشمی رفسنجانی از این مواضع غیرمسئولانه در قبال موضوع سوریه و بازگشت به موضع نظام نشان می‎دهد که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به خوبی به غیرقابل قبول بودن این نوع رویکردها در میان چهره‎های برجسته سیاسی پی برده باشد.

یک روز پس از انتشار فیلم و صوت سخنرانی هاشمی رفسنجانی در جمع مردم سوادکوه و ایراد اتهام علیه دولت سوریه مبنی بر نقش داشتن در حملات شیمیایی اخیر، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از اعتراض برخی خبرگان رهبری از این مواضع عقب نشینی کرده و اعلام کرده است اخبار و فایل صوتی مذکور جعلی و ساختگی بوده است.

به گزارش رجانیوز، یک عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اعتراض نمایندگان خبرگان به هاشمی رفسنجانی، به پرسش و پاسخ مستقیم و رودرروی خود با هاشمی رفسنجانی پیرامون سخنان وی درباره مردم سوریه در سوادکوه اشاره کرده و گفت: هاشمی صراحتاً تاکید کرد که صدای منتشره منتسب به وی جعلی است و او دولت سوریه را درباره کاربرد سلاح‌های شیمیایی علیه مردمش متهم نکرده است.

 آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان و نماینده این استان در مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به صوت منتشر شده منتسب به هاشمی رفسنجانی با مضمون اتهام‌افکنی علیه حکومت سوریه درباره استفاده از بمب‌های شیمیایی علیه مردمش، خاطرنشان کرد: من وقتی این خبرها را و پیامک‌ها را دیدم، پیش  خودم گفتم که بهترین راه آن است که از خودش (هاشمی رفسنجانی) بپرسم. وقتی از وی صحت و سقم این گفته‌هایش را پرسیدم دیدم خیلی ناراحت است. هاشمی رفسنجانی به من گفت: هیچ عاقلی قبول می‌کند که من چنین حرفی را زده باشم؟

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد اضافه کرد: من به هاشمی گفتم که آنها صدا را دارند. هاشمی رفسنجانی در پاسخ به من گفت: "من صدا را خودم دیدم. صدا را درست کرد‌ه‌اند و خواسته‌اند که مثل من حرف بزنند. اصلاً این حرف و موضع من نیست. من گفتم آمریکا بهانه کرده که دولت سوریه علیه مردمش بمب‌های شیمیایی زده. گفتم آمریکا این‌طور گفته است نه‌اینکه موضع من باشد. این جزو اسرائیلیات است که من چنین حرفی را زده باشم".

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه "در جلسه امروز خبرگان بعضی آقایان به من اعتراض کردند و گفتند که صدای هاشمی هم منتشر شده"، اظهار داشت: من به آنها گفتم وقتی خودش این‌طور می‌گوید که «نه این‌طور نیست و نگفته‌ام»، چرا باید بگوییم که این شخصیت این حرف غیرمرتبط نامربوط را زده است.  روایت داریم اگر 50 نفر هم بگویند فردی حرفی را زده ولی خود آن فرد بگوید نگفته‌ام، فصدقه و کذبهم (آن فرد را تصدیق کن و آنها را که می‌گویند گفته، تکذیب کن). این روایت امام صادق علیه السلام است.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا آقای هاشمی رفسنجانی صراحتاً تأکید کرد که حرفی مبنی بر استفاده حکومت سوریه از بمب‌های شیمیایی علیه ملت سوریه نزده است، گفت: بله من این موضوع را از ایشان پرسیدم و ایشان صراحتاً اعلام کردند که نگفته‌اند و صدایی که منتشر شده جعلی است.

صرف نظر از صحت و سقم ادعای هاشمی رفسنجانی مبنی بر ساختگی بودن یا نبودن صوت و فیلم سخنرانی او در شهر سوادکوه و با وجود اعلام آمادگی تعداد قابل توجهی از حاضران در جلسه سخنرانی برای شهادت دادن به صحت فایل‎های منتشر شده، عقب نشینی هاشمی رفسنجانی از این مواضع غیرمسئولانه در قبال موضوع سوریه و بازگشت به موضع نظام نشان می‎دهد که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به خوبی به غیرقابل قبول بودن این نوع رویکردها در میان چهره‎های برجسته سیاسی پی برده باشد.

بر همین اساس اعتراض نمایندگان خبرگان رهبری به عنوان علماء بلاد به رویکرد غیرقابل قبول هاشمی که امام جمعه اصفهان نیز به آن اشاره کرده است، می‎تواند زنگ هشداری جدی و قابل تامل برای رئیس هشتاد ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام در موارد مشابه باشد.

به نظر می‎رسد که در نظر گرفتن تمهیدات لازم  درباره اظهارنظرهای مشابه به اظهار نظر هاشمی از سوی دولت غیرقابل اجتناب باشد، تا به این ترتیب ضمن جلوگیری از تکرار موضع‎گیری افراد غیرمسئول در زمینه سیاست خارجی، هزینه‎ها و دردسرهای بعدی تکذیب برای دولت مسئولیت مضاعفی بوجود نیاورد.