هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 30 فروردين 1400
ساعت 02:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 23 شهريور 1387 ساعت 11:43
شنبه 23 شهريور 1387 16:13 ساعت
2008-9-13 11:43:48
شناسه خبر : 1478

رويترز نوشت: در گزارش البرادعي خواهد آمد که ايران ظرفيت توليد اورانيوم با درجه‌ي غلظت بالا را توسعه داده است. بنا به اين گزارش، ايران احتمالا4 هزار سانتريفوژ در حال فعاليت دارد. اين تعداد در ماه مه گذشته 3300 دستگاه بودند.

به گزارشرجانيوز به نقل ازبرنا، خبرگزاري رويترز روز جمعه (12 سپتامبر) در گزارشي نوشت، ديپلمات‌هاي آژانس در وين مي‌گويند که کارشناسان به اطلاعاتي دست يافته‌اند که نشان مي‌دهد ايران تکنولوژي حساس غني‌سازي اورانيوم را به آرامي، اما به‌طور پيوسته، گسترش مي‌دهد. ديپلمات‌ها به خبرگزاري رويترز گفته‌اند، اين ارزيابي در گزارش تازه‌ي البرادعي که روز دوشنبه 15 سپتامبر منتشر مي‌شود، منعکس خواهد شد.

اين گزارش مي افزايد: در هفته‌هاي اخير، هم به خاطر بحران گرجستان که به دودستگي ميان غرب و روسيه انجاميده، و هم فرارسيدن ماه‌هاي پاياني رياست جورج بوش در کاخ سفيد، فشارهاي بين‌المللي بر ايران تاحدودي کاهش يافته است.

رويترز مدعي شد: اطلاعات جاسوسي نشان مي‌دهند که ايران برنامه‌هاي غني‌سازي اورانيوم خود را منسجم کرده و احتمالا به آزمايش کلاهک هسته‌اي دست زده است. بنابه اين گزارش، علاوه‌بر آن، ايران احتمالا دماغه‌ي يک موشک را چنان تغيير داده که براي نصب کلاهک هسته‌اي نيز مناسب باشد.

اين گزارش مي افزايد: به گفته‌ي يکي از ديپلمات‌هاي آژانس، ايران مايل نيست تاسيسات نظامي‌اش مورد بازرسي قرار گيرد زيرا نگران آن است که آمريکا و يا اسرائيل از طريق اين بازرسي‌ها به اطلاعات نظامي براي حمله به ايران دست پيدا کنند.

رويترز ادامه ميدهد: يک ديپلمات غربي مي‌گويد: «با 4 هزار سانتريفوژ مي‌توان اورانيوم با غلظت بالا براي ساخت تعداد معدودي بمب توليد کرد، تجربه و دانش فني اندوخت و يا در پس آن ظرفيت واقعي توليد اورانيوم را پنهان کرد. با اين حال شرط توليد اورانيوم با غلظت بالا و مناسب براي بمب اتمي آن است که همه‌ي 4 هزار سانتريفوژ هم‌زمان و با حداکثر سرعت کار کنند.»

اين گزارش مي افزايد: اما يک ديپلمات ديگر غربي مي‌گويد: «ايران هنوز تا رسيدن به اين مرحله فاصله‌ي زيادي دارد. سانتريفوژ‌هاي ايران فقط در مجموعه‌هاي کم‌تعداد در حال فعاليت‌اند و همانند سابق بسيار کند و حداکثر با 20 درصد ظرفيت کار مي‌کنند.»4
پسندیدم