هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 30 فروردين 1400
ساعت 01:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 23 شهريور 1387 ساعت 11:01
شنبه 23 شهريور 1387 15:31 ساعت
2008-9-13 11:01:42
شناسه خبر : 1471

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي گفت: ساختار سلامت در كشور دچار مشكل است و تأسيس وزارت رفاه و تأمين اجتماعي اشتباه بود.

به گزارشرجانيوز به نقل ازفارس، شهاب‌الدين صدر جمعه شب در جمع پزشكان خراسان رضوي افزود: ساختار سلامت در كشور با مشكلاتي مواجه است؛ به طوري كه دستگاهي كه بايد پاسخگو باشد داراي اختيار نيست.

وي ادامه داد: هم اينك مجلس، قوه قضاييه و سازمان‌هاي مردم نهاد كشور معتقد به وجود اختلال در نظام سلامت كشور هستند.

نماينده تهران با اشاره به متولي بودن سلامت توسط وزارت بهداشت ادامه داد: هركس كه مسئول اجراي هر كاري است بايد اختيارات اجراي آن كار را داشته باشد.

وي خاطرنشان كرد: تشكيل وزارت رفاه يك كار اشتباه بوده و باعث از هم پاشيدگي كارها و مشكلات در امر سلامت به دليل وجود دو نگاه و اطلاعات در وزارت بهداشت و وزارت رفاه شد.

صدر با بيان اينكه بايد يك نگاه درست به مقوله سلامت در كشور انجام شود، زيرا نگاه غلط باعث خدشه‌دار شدن قداست پزشكي در كشور مي‌شود، گفت: بايد يك مفهوم و نگاه كامل، شامل و جامع در امر سلامت در كشور ايجاد شود.

صدر افزود: تا زماني كه نگاه جامع وجود نداشته باشد، مسائل سلامت در كشور به صورت تك بعدي دنبال مي‌شود.

وي ادامه داد: در دوره‌هاي مختلف بهداشت، درمان و آموزش به صورت تك بعدي دنبال مي‌شود افزود: در داخل كشور، هيچ گاه نگاه كامل و جامع نسبت به مقوله سلامت در كشور وجود نداشته است.

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس افزود: در مجالس چهارم و پنجم زماني كه مي‌خواستند قانون پيوند اعضا را تصويب كنيم، يكي از پزشكان گفت در صورت تصويب قانون، ديگر تكليف بيماران بيمارستان معلوم نيست.

وي افزود: همچنين بسياري از اتفاقات سلامت در كشور ناشي از ارائه نسخه توسط سازمان‌هاي پزشكي جهاني بوده است.

وي خاطرنشان كرد: قانون اساسي كشور در برخي اصول مانند 23 و 43 حاكميت و دولت را موظف به فراهم كردن خدمات پزشكي و مسكن براي تمامي آحاد جامعه كرده است.

رئيس سازمان نظام پزشكي كشور افزود: مشكل كنوني سلامت كشور، بخش خصوصي نيست، زيرا مردم 80 تا 90 درصد از خدمات بستري را از بيمارستان‌هاي دولتي و عمومي مي‌گيرند.

وي ادامه داد: اگر بيمارستان‌هاي دولتي و عمومي به مردم كه به طورعمومي بخش متوسط و كم درآمد جامعه هستند، درست خدمات دهند، رضايت مردم را در پي خواهد داشت.

وي با بيان اينكه بيمارستان‌هاي دولتي درخواست تخصيص يك هزار و 600 ميليارد تومان از مجلس كرده‌اند، افزود: دستگاه‌هاي مختلف در امر سلامت مشكلاتي ايجاد كرده‌اند كه تنها راه برطرف كردن آن تدبير جمعي دست اندركاران امر پزشكي است.

صدر گفت: اگر مفهوم سلامت در كشور تبيين شود، نبايد در اولويت بندي هاي سازمان برنامه و بودجه سابق و مديريت برنامه‌ريزي فعلي، موضوع شانزدهم كشور باشد.

وي افزود: اگر تعرفه‌هايي كه دولت تعيين كرده، اعمال شود، بايد يك هزار و 400 ميليارد تومان بودجه اختصاص داد.

اين نماينده با اشاره به ناتواني بيمه‌هاي كشور گفت: بيمه‌هاي كشور به دليل ناتواني خود وارد مقوله سلامت نمي‌شوند.

وي با اشاره به ترسيم خطوط كلي نظام توسط مقام رهبري گفت: در برنامه پنج ساله و چشم انداز 20 ساله كشور بر كاهش تصديگري و واگذاري امور به مردم و همچنين نقش دولت به عنوان ناظر تاكيد شده است.

نماينده تهران افزود: در عمل بعضي مسئولان به دليل دلسوزي و نه لج بازي نمي‌خواهند اين اتفاق در كشور بيفتد.

صدر با بيان اينكه تمام مسئولان كشور معتقد به ايجاد توفيقات بالا در صورت واگذاري امور به مردم هستند، خواستار واگذاري امور به بخش خصوصي و مردمي شد.