هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 آذر 1398
ساعت 12:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 تير 1392 ساعت 12:26 2013-7-15 12:26:27
شناسه خبر : 145335
حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پنجمین روز از ماه مبارک رمضان در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران، کار و تلاش شبانه روزی و بسیار پرحجم، و برجسته کردن شعارهای انقلاب در عرصه‌های داخل و خارج را از ویژگیهای تحسین برانگیز دولت خواندند و از زحمات و تلاشهای آقای احمدی‌نژاد و همکاران وی صمیمانه قدردانی کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پنجمین روز از ماه مبارک رمضان در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران، کار و تلاش شبانه روزی و بسیار پرحجم، و برجسته کردن شعارهای انقلاب در عرصه‌های داخل و خارج را از ویژگیهای تحسین برانگیز دولت خواندند و از زحمات و تلاشهای آقای احمدی‌نژاد و همکاران وی صمیمانه قدردانی کردند. 

به گزارش رجانیوز، ایشان گزارش‌های اعضای دولت در این جلسه را، نمایی از کار‌ها و خدمات انجام شده خواندند و افزودند: لازم است این گزارش‌ها به اطلاع مردم برسد. بر همین اساس امروز پایگاه اطلاع رسانی دولت چکیده گزارش ارائه شده در محضر رهبر معظم انقلاب را بر روی خروجی خود منتشر کرد.
 
گزارش اعضای دولت
 
آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور در این دیدار گزارش کوتاهی از عملکرد این معاونت در زمینه‌های کنترل بازار، ایجاد اشتغال، حمایت از تولید، هدفمند کردن یارانه‌ها، مبارزه با مفاسد اقتصادی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، توسعه صادرات و تدابیر ویژه اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها بیان کرد. 
 
آقای حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی در این جلسه با اشاره به بحران اقتصادی جهانی چشم انداز اقتصاد ایران را به رغم اعمال تحریم‌های شدید و فراگیر روشن و امیدوار کننده ارزیابی کرد. 
 
وزیر اقتصاد با یادآوری تکانه‌های ارزی در سال گذشته، از «اولویت بندی مصارف ارزی»، «راه اندازی مرکز مبادلات ارزی» و «کنترل ورود و خروج ارز به کشور» به عنوان اهم تدابیر دولت یاد کرد و درخصوص اقدامات دولت درخصوص کنترل نقدینگی و مهار تورم نیز گزارشی داد. 
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی، حوزه صادرات و بخش‌های گردشگری و بیمه از افزایش نرخ ارز منتفع شدند و کالاهای وابسته به ارز و واردات تحت فشار قرار گرفتند. 
 
وزیر اقتصاد از افزایش شاخص توسعه انسانی کشور خبر داد و تأکید کرد: تولید ناخالص داخلی به مرز یک هزار میلیارد تومان و رتبه ایران به رتبه هفدهمی اقتصاد دنیا رسید، ذخایر خارجی کشور فرا‌تر از ۱۰۰ میلیارد دلار شد و مجموعه تعهدات خارجی کشور به ۳/۱۴ میلیارد دلار رسید که معادل یک سوم میزان بدهی خارجی کشور در سال ۸۴ است. 
 
آقای نامجو وزیر نیرو در گزارشی از صنعت آب و برق و اقدامات انجام شده در این حوزه‌ها گفت: ظرفیت برق کشور در آغاز دولت نهم ۳۸۱۰۰ مگاوات بود که اکنون به بیش از ۶۹۵۰۰ مگاوات رسیده است. 
 
وی با اشاره به ساخت ۶۹ سد ملی در ۸ سال گذشته، افزود: ظرفیت حجم ذخایر سد‌ها اکنون به پنجاه و دو و نیم میلیارد متر مکعب رسیده است. 
 
وزیر نیرو به کاهش پنج درصد از اوج مصرف برق و دو درصد از مصرف انرژی به واسطه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز اشاره کرد. 
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این دیدار گزارشی از رشد شاخصهای مختلف در دولتهای نهم و دهم بیان کرد. 
 
رشد ۲/۷ درصدی سرمایه گذاری، افزایش صد درصدی تولید خودرو، افزایش تولید فولاد به ۲۴ میلیون تن در سال ۹۱ و افزایش تولید سیمان از ۳۳ میلیون به ۸۰ میلیون تن از جمله نکات گزارش آقای غضنفری بود. 
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین اعلام کرد تولید محصولات پتروشیمی در ۸ سال اخیر به ۲۴۸ میلیون تن رسیده و استخراج مواد معدنی ۵/۲ برابر شده است. 
 
براساس گزارش آقای غضنفری، صادرات غیرنفتی نیز با احتساب می‌عانات گازی در ۸ سال اخیر با رشد حدود ۶ برابری به ۲۱۵ میلیارد دلار رسید ضمن اینکه صادرات غیرنفتی در مجموع ۲۲ درصد رشد داشته است. 
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از ذخیره سازی اطمینان بخش کالای اساسی در کشور خبر داد. 
 
آقای دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گزارش خود این آمار‌ها را بیان کرد: افزایش اساتید تمام از ۷۵۰ نفر به ۱۴۰۰ نفر، جذب هیجده هزار عضو هیأت علمی، افزایش تعداد دانشجویان از دو میلیون و سیصد هزار نفر به چهار میلیون و چهارصد هزار نفر، افزایش دانشجویان مقطع کار‌شناسی ارشد از نود و دو هزار نفر به چهار صد و شصت هزار نفر و رشد دانشجویان مقطع دکترا از نوزده هزار نفر به پنجاه و شش هزار نفر. 
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص ارتباط صنعت با دانشگاه افزود: تاکنون ۴۵ طرح کلان ملی با همکاری صنعت تعریف شده که در ۵۵ دانشگاه در حال اجرا است. 
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با ارائه آمار میزان افزایش تعداد پزشکان عمومی، متخصص، فوق تخصص، دارو ساز، دندانپزشک و پیرا پزشک از ارتقای شاخص نیروی انسانی متخصص خبر داد. 
 
آقای طریقت منفرد تجهیز و بهره برداری از هزار تخت بیمارستانی، افزایش ناوگان اورژانس بیمارستانی، اجرای طرح پزشک خانواده و سرمایه گذاری برای تقویت تولید دارو در داخل را جزو نقاط برجسته بخش سلامت کشور برشمرد. 
 
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در گزارش خود، قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و ایجاد صندوق ملی نوآوری را از نکات بارز عملکرد این معاونت خواند. 
 
خانم سلطانخواه گفت در حوزه فناوری نانو در منطقه اول و در جهان هشتم هستیم ضمن اینکه در فناوری زیستی نیز در تولید مقاله در منطقه اول و در جهان سیزدهم هستیم و در حال حاضر ۲۰۷ مرکز در حوزه پیشرفته سلولهای بنیادی مشغول فعالیتند. 
 
وزیر جهاد کشاورزی نیز در گزارش خود با اشاره به اجرای طرحهای آبیاری در ۸۳۰ هزار هکتار از اراضی کشور و انجام عملیات آبخیزداری در ۹ میلیون و ۱۹۰ هزار هکتار از اراضی خاطرنشان کرد: از سال ۸۴ تاکنون، ظرفیت صنایع فرآوری به ۲۴ میلیون و ششصد هزار تن رسیده که با پایان طرحهای مصوب، این ظرفیت و همچنین ظرفیت دامی و شیلات کشور افزایش خواهد یافت. 
 
آقای خلیلیان گفت: در سال گذشته صادرات محصولات کشاورزی، ۲۳ درصد افزایش یافته است. 
 
وزیر راه و شهرسازی ساخت ۶۳ هزار و ۳۵۱ کیلومتر انواع راه در هشت سال اخیر را تحول در حوزه زیر ساخت دانست. 
 
آقای نیکزاد همچنین از اتمام مقاوم سازی یک میلیون و ۶۰۰ هزار مسکن روستایی و اجرای هشت هزار و ۸۷۸ طرح هادی در روستا‌ها خبر داد و خاطر نشان کرد: اجرای مسکن مهر، آثار مثبتی در رفع مشکل مسکن در شهرهای مختلف به همراه داشته است. 
 
مدیرعامل صندوق توسعه ملی در این جلسه با استناد به گزارشهای مجامع اقتصادی جهانی، اجرای قانون هدفمندی در ایران را الگویی موفق برای دیگر کشور‌ها خواند. 
 
آقای فرزین مدیریت مصرف انرژی را از جمله اهداف تحقق یافته هدفمندی خواند و گفت: تا پایان سال ۹۱، بالغ بر ۳۲ میلیارد دلار در مصرف حاملهای انرژی صرفه جویی شده است. تأثیر مثبت پرداخت یارانه‌ها در اوضاع اقتصادی خانوار‌ها بویژه در روستا‌ها و کنترل قاچاق حاملهای انرژی از دیگر مسائلی بود که آقای فرزین به آن‌ها اشاره کرد. 
 
مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: در عرض ۲ سال موجودیت این صندوق، با ۵۲ میلیارد دلار ذخیره به رتبه بیستم در میان صندوقهای توسعه ملی در جهان رسیده‌ایم. 
 
آقای بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در گزارش خود با اشاره به مجموعه‌ای از محدودیت‌های خارجی و تحریم‌ها گفت: با وجود همه این فشار‌ها، ذخایر ارزی کشور در سالهای اخیر به بیش از یکصد میلیارد دلار افزایش یافته، ضمن آنکه توانسته‌ایم ۵/۲۷ میلیارد دلار از بدهی‌های خود را کاهش دهیم. 
 
وی مهار تورم در عدد ۵/۳۰ درصد با وجود افزایش سه برابری نرخ ارز و کاهش نقدینگی به عدد ۸/۳۰ درصد را از جمله اقدامات بانک مرکزی برشمرد. 
 
آقای بهمنی همچنین به پیشرفتهای سیستم بانکی در نظام پرداخت و بانکداری الکترونیک اشاره کرد. 
 
وزیر نفت نیز ظرفیت گاز قابل استحصال کشور را ۳/۳ تریلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: ۲۲۰۰ جایگاه CNG هم اکنون در حال بهره برداری است. 
 
آقای قاسمی با اشاره به افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و ۶۰ واحد پتروشیمی در حال ساخت در کشور، خط لوله اتیلن غرب از عسلویه تا تبریز را طولانی‌ترین خط اتیلن دنیا خواند. 
 
وزیر نفت توجه به میادین مشترک نفت و گاز را جزو اولویت‌های دولت بیان کرد و افزود: برغم تحریم صادرات نفت و پتروشیمی به ۳۰ کشور در حال انجام است و ایران تا سال آینده به صادر کننده بنزین تبدیل می‌شود. 
 
آقای حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گزارش خود به تأسیس معاونت قرآن و عترت و افزایش مؤسسات قرآنی به دو هزار مؤسسه و برپایی جشنواره‌های قرآنی و همچنین حمایت از فعالیتهای فرهنگی مساجد اشاره کرد. 
 
تأسیس بنیاد ملی بازیهای رایانه‌ای، تأسیس بنیاد ادبیات داستانی و بنیاد ملی مد و لباس از جمله اقداماتی بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن‌ها اشاره کرد و افزود: در حوزه مطبوعات اکنون بیش از ۵ هزار نشریه منتشر می‌شود.