هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 29 شهريور 1399
ساعت 17:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 تير 1392 ساعت 11:36
چهارشنبه 19 تير 1392 16:06 ساعت
2013-7-10 11:36:46
شناسه خبر : 144947
تیم سیاست خارجه اوباما بحث حل مذاکرات فلسطین را برای نشان دادن موفقیت خود در خاورمیانه اولویت اول اعلام کرده‌اند. ان‌ها در زمان فعلی که مصر و ترکیه و قطر به خود مشغول هستند و عربستان در موضع بر‌تر به نسبت این کشور‌ها قرار گرفته بهترین زمان ممکن می‌دانند. بخصوص که عربستان برای روند سازش چند ماهی است که یک طرح اختصاصی پیشنهاد داده که امریکایی‌ها نیز از آن حمایت می‌کنند.

 مهدی جهانتیغی - گروه بین‌الملل: موضع ظاهری آمریکا در قبال تحولات مصر اعلام بی‌طرفی و حمایت از دموکراسی مردمی در این کشور مهم عربی می‌باشد. 

به گزارش رجانیوز، آمریکا در ظاهر قضیه بسیار محتاطانه از روند فعلی مصر حمایت و از طرفی بگونه‌ای نیز عمل نکرده است که اخوان مسلمین را را در مقابل خود قرار بدهد. 
 
اما این در حالیست که از زمان سرنگونی حسنی مبارک آمریکایی‌ها روابط خود را با فرماندهان ارتش مستحکمتر کرده و حتی پس از ماجراهای اخیر اعلام کرده‌اند که حمایت‌های مالی خود را از ارتش قطع نخواهند کرد. 
 
از سوی دیگر آمریکا علاوه بر جلب اعتماد اخوان و مرسی با دیگر گروه‌های مخالف وی ارتباط تنگاتنگی را برقرار کرده و اقدامات متحدین آمریکا مانند عربستان نیز در مصر نشان می‌دهد که آن‌ها همواره موازنه را بگونیکه محیط داخلی مصر به تعادل ثابت سیاسی نرسد بهم زده‌اند. 
 
اصل کلی آمریکا در ارتباط با گروه‌های مختلف مصری بگونه‌ای بوده که این گروه‌ها همواره نیازمند به حمایت آمریکا از خود را یک نیاز استراتژیک بدانند. در این صورت هر گروهی که به قدرت برسد نیازمند حمایت آمریکا خواهد بود و باید منافع این کشور را تامین کند. 
 
به نظر می‌آید امریکا با روند کنونی و عدم دخالت صریح در تحولات کنونی مصر حداقل در کوتاه مدت از پیروزی یک طرف قضیه در مصر به صورت همه جانبه حمایت نخواهد کرد و همچنان به مصر بهم ریخته در مقطع فعلی نیاز دارد. 
 
به دو دلیل عمده ذیل این رفتار امریکا بر اساس منافع سیاست خارجه این کشور می‌باشد: 
 
الف: تیم سیاست خارجه اوباما بحث حل مذاکرات فلسطین را برای نشان دادن موفقیت خود در خاورمیانه اولویت اول اعلام کرده‌اند. ان‌ها در زمان فعلی که مصر و ترکیه و قطر به خود مشغول هستند و عربستان در موضع بر‌تر به نسبت این کشور‌ها قرار گرفته بهترین زمان ممکن می‌دانند. بخصوص که عربستان برای روند سازش چند ماهی است که یک طرح اختصاصی پیشنهاد داده که امریکایی‌ها نیز از آن حمایت می‌کنند. 
 
ب: از سوی دیگر حماس به عنوان طرف فلسطینی مخالف سازش طی یکسال اخیر وزن زیادی برای جریان اخوان در مذاکرات با طرف اسرائیلی قائل شده بود که اینک با برکناری مرسی از قدرت این خلا حمایتی کاملا محسوس است.