هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 3 خرداد 1388 ساعت 01:45 2009-5-24 01:45:02
شناسه خبر : 14462

قرار بود مراسم سالگرد دوم خرداد در حمايت از ميرحسين موسوي انجام شود اما با حضور خاتمي همه چيز تحت الشعاع حضور وي قرار گرفت و اصل مراسم فراموش شد.

به گزارش فارس، همايش سالگرد دوم خرداد، شب گذشته با حضور سيد محمد خاتمي رييس بنياد باران و حاميان ميرحسين موسوي در ورزشگاه 12 هزار نفري آزادي برگزار شد كه حاشيه‌هاي اين مراسم به شرح زير است:

* مراسم با دقايقي تاخير در ساعت 16 و بيست دقيقه با سرود جمهوري اسلامي و قرائت قرآن كريم آغاز شد در حالي كه حاضران از ساعت‌ها قبل در ورزشگاه آزادي جمع شده و سرودهاي مختلف از جمله «يار دبستاني» و «اي ايران» مي‌خواندند.

* اين مراسم، علي‌رغم آنكه يكي از بزرگترين همايش‌هاي جبهه دوم خرداد به حساب مي‌آمد، تقريبا از حضور شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب خالي بود و از هنرمندان نيز افرادي از جمله سهيل محمودي، كيومرث پوراحمد، ليلي رشيدي، پگاه آهنگراني، بهاره رهنما، حميد فرخ نژاد، كامبوزيا پرتوي، ساعد باقري و چند نفر از كمدين‌هاي تلويزيون حضور داشتند.

* سيد محمد خاتمي، زهرا رهنورد، فائزه هاشمي و همسر شهيد رجايي نيز از جمله شخصيت‌هاي سياسي دوم خردادي حاضر در اين مراسم بودند.

* حاضران در سالن در حالي كه پلاكاردهايي حاوي شعار عليه دولت نهم از جمله «مرگ بر ديكتاتور»، «زنداني سياسي آزاد بايد گردد»، «زنداني عقيده نمي‌خواهيم»، «آقاي احمدي‌نژاد باي باي» و «بهمن 57، خرداد 76» در دست داشتند، از ساعتي قبل از شروع مراسم در حمايت از خاتمي و دوم خرداد شعار سر مي دادند. همچنين جمعي از دانشجويان ملاردي نيز پارچه نوشته‌اي را حمل مي‌كردند كه روي آن نوشته بود: «كل دنيا يك كلام، ملاردي‌ها يك كلام، موسوي‌است والسلام»

* بر روي جليقه‌اي كه بر تن اعضاي ستاد ميرحسين موسوي و جوانان حامي وي بود، موسوي را روشنفكري ديندار و مديري كارآمد معرفي كرده و زير آن نيز امضاي سيد محمدخاتمي نقش بسته بود.

* در اين مراسم طبق روال همايش‌هاي قبلي كليپي با عنوان از «گذشته تا آينده» پخش شد كه در آن به مروري گذرا در تاريخ ايران از زمان سيد جمال‌الدين اسدآبادي تا امروز پخش شد كه البته اين كليپ از نظر تاريخي دچار نواقصي بود.

در اين كليپ سعي شده بود تا مقاطع مهم تاريخ انقلاب به صورت كامل پخش شود ولي پس از قسمت مربوط به رحلت امام خميني(ره) كه با سكوت حضار در سالن همراه بود، تصاوير ناگهان به ناآرامي‌ها و اغتشاشات دوران اصلاحات از جمله غائله 18 تير كات خورد و پس از آن به دوران انتخاب سيد محمد خاتمي در دوره هفتم و حواشي كناره‌گيري او از انتخابات دوره دهم پرداخته شد.

* پخش تصاوير ايام دفاع مقدس از جمله آزادسازي خرمشهر از نكات قابل توجه اين كليپ بود كه با همخواني و تشويق حاضران در مراسم همراه شد.

* مجري اين برنامه جواد يحيوي بود، كه هر از چندگاهي سخناني عليه دولت نهم و شخص رييس‌جمهور مي‌گفت از جمله آنكه اظهار داشت: مردم ايران هوشيارتر از آن هستند كه از يك سوراخ دوبار گزيده شوند.
وي همچنين گفت: آقاي موسوي در صورت پيروزي تلاش دارند تا اگر نفت را بر سر سفره مردم نمي‌برند، لااقل نان را ببرند.

* يحيوي به عنوان اولين سخنران از امين‌زاده رييس ستاد اصلاح طلبان حامي ميرحسين دعوت كرد تا براي مدت كوتاهي براي حاضران صحبت كند.

امين‌زاده نيز با بيان اينكه 12 سال قبل همه امكانات كشور در اختيار رقيب خاتمي كه وي آن را كانديداي حكومت معرفي كرد، بود، گفت: امروز نيز همه امكانات از جمله رسانه ملي در اختيار رقيب ميرحسين قرار دارد.
با اين حرف امين زاده حضار شعار دادند: «20:30 حيا كن، اصلاحات رو رها كن»

امين‌زاده همچنين افزود: امروز بيشترين استفاده از ثروت ملي در راستاي اهداف انتخاباتي مي‌شود كه دوباره حضار شعار دادند: «نصر من‌الله و فتح قريب، مرگ بر اين دولت مردم فريب» همچنين «دولت سيب‌زميني نمي‌خوايم، نمي‌خوايم»

* خانواده شهيدان باكري، جهان آرا، زين الدين، همت و شهيد رجايي نيز بنابر گفته مجري برنامه در سالن حضور داشتند و پدر شهيدان جهان آرا نيز چند جمله‌اي در اين مراسم سخنراني كرد.
* قبل از دعوت از پدر شهيدان جهان آرا به تريبون سخنراني، سرود «ممد نبودي ببيني» با همراهي حاضران در سالن پخش شد.

* سيد محمد خاتمي در ساعت 17 و سي دقيقه در ميان تشويق حضار وارد سالن شد و دقايقي بعد در حالي كه ساعت 18 را نشان مي‌داد زهرا رهنورد (همسر ميرحسين موسوي) وارد سالن شد كه طبيعتا مانند خاتمي از وي استقبال نكردند.

* كيومرث پوراحمد كارگردان حامي ميرحسين در اين مراسم گفت: ما در چهار سال پيش اشتباه كرديم و اشتباه بزرگمان نيز اين بود كه با انتخابات قهر كرديم.

پوراحمد خاطر نشان كرد: امروز آشتي كردن با انتخابات از نان شب براي ما واجب‌تر است چراكه بايد فقر و فحشا و دزدي و دروغ‌گويي از بين برود.

* كامبوزيا پرتوي (كارگردان) از ديگر سخنرانان اين مراسم بود كه به عنوان يكي از هنرمندان حامي مرحسين گفت: در طول 4 سال با هر سفر رييس جمهور و با هر سخنراني او در تريبون‌هاي مختلف من احساس حقارت كردم.
وي ادامه داد: وقتي جواب روستاييان ما با تراول‌هاي 50 و 100 هزار توماني داده مي‌شود، باز من احساس حقارت مي‌كنم.

پرتوي ادعا كرد: دولت در طول اين چهارسال همه مسايل را با دروغ پنهان كرده و افزود: در طول اين 4 سال يك آدم كوچولو من را كوچولو كرد و ما امروز منتظر 22 خرداد هستيم.

سخنان پرتوي با اهانت‌هاي مكرر حاضران در سالن نسبت به احمدي‌نژاد و دولت نهم همراه بود.

* حميد فرخ‌نژاد بازيگر حامي ميرحسين نيز در اين مراسم با بيان اينكه بايد حواسمان جمع باشد تا اشتباه 4 سال قبل را تكرار نكنيم، اظهار داشت: داستان ما مانند آن خاله سوسكه است كه به كتك خوردن و تحقير شدن عادت كرديم و امروز كسي را مي‌خواهيم كه دروغ نگويد و ما را كتك نزند.

* محمد نعيمي‌پور عضو شوراي مركزي مشاركت نيز در اين مراسم گفت: در دوران اصلاحات برخي افراد كوچك در خارج از دولت به صورت دولت اصلاحات پنجه مي انداختند و ناجوانمردانه و غير قانوني روزنامه‌ها را به صورت فله‌اي توقيف مي‌كردند و امروز كه بعد از 5 سال روزنامه ياس نو رفع توقيف شد، اينبار دولت بود كه نتوانست حتي يك شماره اين روزنامه را تحمل كند و توسط وزارت ارشاد مجددا تعطيل شد.

با اين سخنان نعيمي پور، حضار در سالن شعار دادند: «ننگ ما ننگ ما وزير فرهنگ ما»
* بهاره رهنما از بازيگران حامي ميرحسين نيز كه مجري او را اشتباها بهاره رهنورد معرفي كرد، طي سخنان كوتاهي اظهار داشت: بايد براي اولين بار كاري كنيم تا يك رييس جمهور دوبار راي نياورد.
وي نتيجه اين بازي را براي دوم خردادي‌ها، «برد» دانست.

* ليلي رشيدي نيز با اعلام حمايت از ميرحسين موسوي گفت: من به ايشان راي مي‌دهم چون خاتمي از او حمايت مي كند.

وي افزود: ما نمي‌خواهيم كودكان ما هر شب با ياد جنگ و سلاح هسته‌اي بخوابند و ما خواهان صلح هستيم.
* پگاه آهنگراني از ديگر هنرمندان حامي ميرحسين بود كه پيشنهاد داد: روز 23 خرداد، بايد جشن پيروزي اصلاح طلبان را در ورزشگاه 100 هزار نفري بگيريم.

وي با بيان اينكه من 4 سال است كه به نمايشگاه كتاب نمي‌روم، افزود: بايد اتفاقي بيفتد تا دوستان ما بتوانند پروانه نمايش بگيرند كه حضار «شعار مرگ بر ديكتاتور» سر دادند.


* قبل از آغاز سخنان اين بازيگران زن سينما، آنها پرچم ايراني را به امضاي خاتمي و رهنورد رساندند و بهاره رهنما اين امضا را در صورت راي نياوردن موسوي، نشانه زنده بودن اصلاحات عنوان كرد.

* نكته جالب توجه اين مراسم كه قرار بود در حمايت از ميرحسين موسوي انجام شود اين بود كه با حضور سيد محمد خاتمي همه چيز تحت‌الشعاع حضور وي قرار گرفت و اصل مراسم فراموش شد.
اين موضوع را مي‌شد از تشويق‌هاي طولاني مدت سيد محمد خاتمي و دوم خرداد توسط حاضران فهميد و تنها با يادآوري نام ميرحسين بود كه حواس‌ها دوباره به او جلب مي‌شد.

* ميرحسين موسوي نيز كه به دليل انجام سفر انتخاباتي در اصفهان، غايب بزرگ مراسم امروز دوم خردادي‌ها بود از طريق پيام تصويري ضبط شده‌اي با حاضران سخن گفته و اظهار داشت: پيوند ميان دوم، سوم و بيست و دوم خرداد يك پيوند پرارزش و بامعنايي است و فرصت نشد تا من امروز در كنار دوست و برادر عزيزم آقاي خاتمي باشم.

* زهرا رهنورد، همسر شهيد رجايي، كيومرث پوراحمد، فائزه هاشمي، سيد محمد خاتمي و حميد خندان(خواننده) نيز از ديگر سخنرانان حاضر در اين مراسم بودند كه وقتي از همسر شهيد رجايي دعوت شد تا براي سخنراني پشت تريبون برود، حضار شعار دادند: «احمدي‌نژاد حيا كن، رجايي رو رها كن»

مجري برنامه در حالي كه دختر هاشمي رفسنجاني را با عنوان يكي از چهره‌هاي «ايجادكننده فرصت‌هاي بزرگ اجتماعي براي بانوان» خطاب كرد، از او خواست تا براي حاضران در سالن سخنراني كند.

جمع كثيري از دانشجويان نيز با سرويس‌هاي اياب و ذهاب از برخي دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه آزاد قزوين، دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد واحد تهران‌جنوب و ديگر دانشگاه‌ها به ورزشگاه 12هزار نفري آزادي آمده بودند.