هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 22 آبان 1398
ساعت 03:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 تير 1392 ساعت 15:04 2013-7-1 15:04:12
شناسه خبر : 144255
تحقق شعار «مردی از جنس مردم»، یکی از خواسته‌های اصلی افکار عمومی از حجت‌الاسلام حسن روحانی است و او باید ضمن پیگیری مشی ساده‌زیستی در مجموعه هیات دولت و رفتارهای شخصی خود، وزیران و نیروهایی را برای همکاری برگزیند که این صفت و ویژگی مثبت و عالیه را داشته باشند و ضمن پرهیز از احیای اشرافی‌گری دوران سازندگی و اصلاحات، خودشان مروج ساده‌زیستی در عرصه‌های مختلف باشند.

رجانیوز – گروه سیاسی: «آن چیزهائی که امروز برای دولت و برای رئیس‌جمهور نقاط قوّت محسوب می‌شود، این‌ها باید در رئیس‌جمهور بعدی وجود داشته‌ باشد، این‌ها را باید در خود تأمین کند؛ آن چیزهائی که امروز نقاط ضعف شناخته می‌شود ــ که ممکن است شما بگوئید، من بگویم، دیگری بگوید ــ این نقاط ضعف را باید از خود دور کند.» 

به گزارش رجانیوز، این بخش از بیانات رهبر انقلاب در اولین روز از سال ۹۲ در حرم رضوی، متر و معیار خوبی است که هم می‌تواند بکار ناظران و منتقدان دولت یازدهم بیاید و هم دولتمردان را در چهار سال آینده برای اداره کشور یاری کند. از این رو برشمردن نقاط قوت دولت‌های نهم و دهم امری لازم است. 
 
«ساده‌زیستی» از جمله نقاط قوت دولت نهم و دهم بود که از شعار به عمل تبدیل شد و زمینه را برای مدیریت کشور با هزینه پایین و جلوگیری از خرج‌های گسترده و بی‌دلیل توسط مسئولان، فراهم کرد. این منش و روش حكمراني كه ریشه در آرمان‌های انقلاب اسلامی و از آن مهمتر، از رفتارها و سبک حكومت پیامبر اسلام(ص) و امیرالمومنین(ع) داشت، ارزش غيرقابل خدشه از سوي مردم و مسئولين شناخته مي‌شد اما با آغاز دهه 70 و شروع دولت سازندگی، به تدريج دولتمردان دولت هاشمي رفسنجاني بر اثر تهاجم فرهنگی غرب و سستي در پايبندي به ارزش‌هاي انقلاب اسلامي، ترجیح دادند نوع سلوک اجتماعی و سياسي خودشان را از  تقيد به ساده زیستی به اشرافی‌گری و تجمل گرايي تغییر دهند.
 
تغيير منش دولتمردان سبب شد تا به تدريج شکاف عمیقی میان دولتمردان و مسئولين با مردم ایجاد شود و مردم ببینند که به جز برخي مسئولين، اغلب دولتمردان به سمت سبك زندگي غربي و ترويج ارزش‌های دوران قبل از انقلاب نزدیک شده‌اند؛ مساله‌ای که به طور ویژه در دولت اصلاحات هم ادامه پیدا کرد و به عنوان مثال، در انتقال دفتر رئیس‌جمهور از میدان پاستور به کاخ سعدآباد و همچنین استفاده از خودروهای گرانقیمت برای دولتمردان نمایان شد.
 
 
 
اشرافي‌گري با پايان دولت كارگزاران به پايان نرسيد و با دولت اصلاحات ادامه پيدا كرد. چوب‌كاري و تزئين دفاتر مسئولين و وزرا در شرايط تورم بالا، خريد خودروهاي گرانقيمت براي تشريفات، انتقال دفتر كار و محل زندگي رئيس‌جمهور و هيات دولت از مركز شهر به شمال شهر و ... از جمله مصاديق ادامه اين روند بود.
 
اما سال 84 و انتخابات رياست جمهوري نهم، مردم در جریان تبلیغات انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد، احساس کنند که امکان بازگشت به ارزش‌های اولیه انقلاب اسلامی وجود دارد و اين ارزش انقلابي امكان احيا پيدا كرده است. رویکرد صادقانه احمدی‌نژاد در این زمینه هم باعث جلب اعتماد بیشتر مردم شد؛ چرا که او به دنبال ارائه یک نمایش و ویترین در این زمینه نبود و به طور حقیقی، ساده زیستی را دنبال می‌کرد و هزینه‌های اضافی را حذف کرذ و در منزل مستضعفین در دورافتاده‌ترین روستاهای کشور حاضر شد.
 
احمدي‌ن‍ژاد تلاش كرد تا اشرافي‌گري را به عنوان يك انحراف از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، از خود و مجموعه همكارانش و عملكرد مجموعه تحت مديريتش خارج كند. سفرهاي استاني نمونه مطلوبي از همراهي مقامات ارشد نظام با مردم عادي در نقاط مختلف كشور بود.
 
همراهی و همدردی با مردم و ایجاد این احساس که مردم عادی با مسئولین کشور در لحاظ سطح زندگی تفاوت دارند، موضوعی بود که به طور برجسته در دولت‌های نهم و دهم مشاهده شد. در واقع این رویکرد را باید محکی برای شعار «شیفتگان خدمت، نه تشنگان قدرت» دانست؛ چرا که پس از پایان جنگ تحمیلی و در دوران حکومت شانزده ساله دولت‌های سازندگی و اصلاحات، تهاجم فرهنگی در خوی اشرافیت به طور جدی در جامعه پیدا شد و حتی برخی مسئولین ارشد کشور نیز نسبت به افتخار می‌کردند و صراحتا از لزوم برقراری «مانور تجمل» سخن می‌گفتند. 
 
ترویج اشرافی‌گری و تحمیل هزینه‌های زیاد و سنگین به بیت‌المال از جمله رویکردهایی بود که پس از روی کار آمدن دولت نهم به طور کامل مطرود شد و محمود احمدی‌نژاد توانست فضا را تغییر دهد. نوع رفت و آمد‌ها، خودروهای دولتی، نحوه سفرهای استانی و میزان تشریفات در مجموعه نهاد ریاست جمهوری از جمله موضوعاتی بودند که به طور کامل دستخوش تغییرات گسترده شدند و در مسیر احیای ساده‌زیستی مسئولان کشور قرار گرفتند. دفتر کار رئیس‌جمهور نیز که در دولت‌های قبلی به منطقه کاخ سعدآباد رفته بود، به میدان پاستور در مرکز شهر منتقل شد و رئیس‌جمهور محل زندگی و فعالیت خود را در منطقه‌ای قرار داد که همه مردم امکان دسترسی به آن را داشتند. 
 
 
 
در مجموع باید گفت که تحقق شعار «مردی از جنس مردم»، یکی از خواسته‌های اصلی افکار عمومی از حسن روحانی است و او باید ضمن پیگیری مشی ساده‌زیستی در مجموعه هیات دولت و رفتارهای شخصی خود، وزیران و نیروهایی را برای همکاری برگزیند که این صفت و ویژگی مثبت و عالیه را داشته باشند و ضمن پرهیز از احیای اشرافی‌گری دوران سازندگی و اصلاحات، خودشان مروج ساده‌زیستی در عرصه‌های مختلف باشند.
 
بدنه رای حسن روحانی، روستاییانی هستند که به دلیل مشکلات معیشتی به وی رای دادند و به همین دلیل، کف انتظار آنها اتخاذ رویکرد انقلابی و اسلامی در زمینه ساده‌زیستی از سوی رئیس‌جمهور منتخب است. در واقع مردم علاوه بر رايي كه به شعارهاي وي براي حل مشكلات معيشتي دادند، ادامه روند ارزشي و ساده زيستي دولت پيشين را هم مطالبه مي‌كنند.
 
 
مطالب مرتبط: