هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 مهر 1400
ساعت 17:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 خرداد 1392 ساعت 10:22
سه شنبه 21 خرداد 1392 14:52 ساعت
2013-6-11 10:22:17
شناسه خبر : 142753
امروز ساعت 20 يك بازي بزرگ در انتظار تيم ملي است؛ اين مسابقه بازيكناني را مي‌طلبد كه براي رسيدن به جام جهاني جنگجو و جسور باشند و البته تماشاگراني كه بدانند لبنان و كره، هيچ فرقي با هم ندارند چون اگر اين بازي را نبريم، شايد در روز آخر همه داشته‌هاي‌مان بر باد برود.

گروه ورزش - سعید زاهدیان : لبنان تيم بزرگي نيست ولي بازي امروز مقابل اين تيم را بايد از پشت آگرانديسمان تماشا كرد؛ اين مسابقه نياز به بزرگنمايي و شاخ و برگ دادن دارد چون سرنوشت رفتن يا نرفتن به جام جهاني در گرو اين مسابقه است.

در گذشته‌اي نه‌چندان دور، ميروسلاو بلاژويچ و بعد از او برانكو ايوانكوويچ همواره در مواجهه با تيم‌هايي كه روي آنها برچسب درجه دو يا سه خورده بود، سعي در مهم جلوه دادن حريف داشتند. آنها مدام از پيشرفت و توسعه فوتبال در آسيا و كم شدن فاصله‌ها سخن مي‌گفتند، درحالي كه مربيان ايراني و منتقدان تيم ملي بر اين باور بودند كه تيم‌هايي مثل لبنان، اردن، عمان، بحرين، يمن و حتي قطر در حد و اندازه فوتبال ايران نيستند و ما همواره اين تيم‌ها را با جشنواره‌اي از گل بدرقه كرده‌ايم.

در اين جدال، كه بخشي از آن نشأت گرفته از تقابل مربيان ايراني و خارجي بود، يكي از حاميان برانكو ايوانكوويچ كه در زمره كارشناسان روشنفكر آن روزهاي فوتبال ايران بود، در مصاحبه‌اي مفصل مقابل منتقدان ايستاد و گفت: «دوره 17 گل به مالديو زدن به پايان رسيده است.»

اين مرتضي محصص بود كه به‌عنوان مدرس فوتبال آسيا، از چگونگي رشد، توسعه و طرح‌هايي مثل آسياويژن مطلع بود و مي‌دانست كه در آينده‌اي نه‌چندان دور، شاهد ظهور تيم‌هاي جديد در قاره آسيا خواهيم بود كه تنه به تنه مدعيان ثابت و پرادعا خواهند زد.

امروز چيزي حدود 8 سال از آن بحث و جدل‌ها گذشته. در قهرماني جام جهاني عربستان، كره شمالي، چين و بحرين را در مرحله اول حذف شده مي‌بينيم، پس واقعيتي پيش روي ما قرار گرفته كه نشان مي‌دهد ادعاي مربيان سابق تيم ملي صحت داشت و اختلاف‌ها تا چه اندازه در فوتبال آسيا كم شده و تيم‌هايي را در راه رسيدن به جام جهاني پيش رو مي‌بينيم كه در گذشته در زمره تيم‌هاي درجه دو يا سه آسيا هم نبودند، لبنان يكي از آنهاست.

اين تيم در بازي‌هاي پيش‌مقدماتي، با كره جنوبي، كويت و امارات همگروه بود اما صعود كرد. آنها هنگامي نگاه‌ها را به خود جلب كردند كه در آخرين مسابقه خود، كره جنوبي را شكست دادند تا به مرحله پاياني مقدماتي برسند؛ اگرچه در اين مرحله، لبناني‌هاي تازه وارد به جايي نرسيدند ولي شگفتي‌هايي خلق كردند. پيروزي لبنان مقابل ايران در بيروت، جامعه فوتبال ايران را شوكه كرد و موج سنگيني از انتقادات روانه تيم ملي و كارلوس كی‌روش شد.

آنها پيش از شكست دادن ايران، ازبكستان را هم متوقف كرده بودند. نتايج اين تيم مقابل قطر و ازبكستان در بازي‌هاي بعدي هم نشان مي‌دهد كه لبنان تنها با يك گل مقابل اين تيم‌ها تن به شكست داده و با حداقل فاصله بازي‌ها را باخته است.

زماني كه تيم ملي ايران در دوحه يكي از حساس‌ترين بازي‌هاي خود را برگزار مي‌كرد و نتيجه بدون گل مساوي جلو مي‌رفت و ما با اضطراب و نگراني در انتظار تنها يك گل بوديم تا 3 امتياز را از قطر بقاپيم، گزارشگر تلويزيوني با حيرت اعلام كرد كه لبنان با يك گل از كره‌جنوبي جلو افتاده است. آنها تا دقيقه 96 كره را شكست داده بودند اما روي يك حادثه دروازه اين تيم باز شد تا بازي مساوي شود؛ لبنان يقه كره را هم گرفت.

حالا ماييم و تيمي كه در ظاهر بزرگ نيست و نبايد دردسري براي تيم ملي در تهران ايجاد كند و ديگر شانسي هم براي صعود ندارد اما همين تيم‌هايي كه ما آنها را كوچك مي‌پنداشتيم باعث شده‌اند تا امروز با استرس مقابل لبنان قرار بگيريم. همين لبنان در بيروت بازي را از ما برد و همين قطر بود كه در تهران 2 امتياز را از چنگ ما درآورد. همه اينها در حرف‌هاي رييس جمهور در جمع ملي‌پوشان هم به‌وضوح آشكار بود: «لبنان را مثل كره جدي بگيريد ...»

اكنون به لبنان چگونه نگاه كنيم؟ تيمي بدون شانس و بي‌انگيزه كه آمده تا آخرين بازي‌اش را هم سپري كند و به كشورش بازگردد يا تيمي كه مي‌خواهد با شگفتي‌سازي، جايگاهش را در فوتبال آسيا ارتقا بخشد؟

سرمربي تيم لبنان در مصاحبه مطبوعاتي ديروز خود اعلام كرد كه تيم اصلي‌اش را به تهران نياورده و شانسي هم براي پيروزي ندارد اما وقتي به اين تيم نگاه مي‌كنيم، چيز ديگري مي‌بينيم. آيا سرمربي يك تيم در يك مسابقه رسمي با حرف‌هايش سعي در كوچك كردن تيمش دارد يا سياستي پشت اين حرف‌ها نهفته است؟

لبنان حذف شده است اما مي‌خواهد اعتبارش را حفظ كند؛ اينكه آنها استرس صعود و حذف را با خود ندارند شايد باعث بي‌انگيزگي بازيكنان اين تيم باشد ولي از طرفي بي‌دغدغه بازي كردن و بي‌محابا حمله كردن هم حالت ديگر اين تيم است.

امروز ساعت 20 يك بازي بزرگ در انتظار تيم ملي است؛ اين مسابقه بازيكناني را مي‌طلبد كه براي رسيدن به جام جهاني جنگجو و جسور باشند و البته تماشاگراني كه بدانند لبنان و كره، هيچ فرقي با هم ندارند چون اگر اين بازي را نبريم، شايد در روز آخر همه داشته‌هاي‌مان بر باد برود.

امروز هم مثل بازي با كره، مثل آن روز كه اتحاد و همدلي در زمين و روي سكوها موج مي‌زد، يكصد هزار هوادار - نه تماشاگر- نياز داريم كه عرصه را بر لبنان تنگ كنند. ما براي آنكه آسوده به كره سفر كنيم، نه فقط 3 امتياز كه گل‌هاي زياد از اين بازي مي‌خواهيم.

سرنوشت صعود تا امروز دست خودمان است؛ اين بازي را بزرگ ببينيم و در آخرين مسابقه‌اي كه در تهران داريم، يك گام بزرگ به سوي برزيل برداريم. تيم ملي امروز نيازمند همه است؛ همه ما كه رفتن به جام جهاني را آرزو داريم.