هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 اسفند 1399
ساعت 13:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 18 خرداد 1392 ساعت 08:42
شنبه 18 خرداد 1392 13:12 ساعت
2013-6-8 08:42:45
شناسه خبر : 142409
رهبر معظم انقلاب در تاریخ 12 اسفند 1391 و در جمع اعضای مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به نشست جمهوری اسلامی ایران و 1 + 5 در آلماتی قزاقستان فرمودند: "در این دیدار، غربی‌ها کار مهمی انجام ندادند که از آن تعبیر به دادن امتیاز شود؛ بلکه آنها فقط به بخشی از حقوق ملت ایران، اعتراف کوچکی کردند. برای سنجش صداقت غربی ها در نشست اخیر با ایران، باید منتظر اجلاس بعدی بود."

رجانیوز – گروه سیاسی: آخرین مناظره تلویزیونی میان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، علاوه بر اینکه داغ شد و نامزدها به بیان صریح انتقادات خود از مواضع یکدیگر پرداختند، زمینه را برای روشن شدن میزان نزدیکی مواضع آنان با رهبر انقلاب هم فراهم کرد؛ تا جایی که مردم شاهد تشکیل یک ائتلاف نانوشته علیه دستاوردهای دیپلماسی هسته‌ای کشورمان بودند.

به گزارش رجانیوز، در بخشی از مناظره دیروز، تعدادی از نامزدها بر روی پیشنهاد کشورهای غربی در مذاکرات آلماتی تمرکز کردند و دکتر سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد کشورمان را به دلیل عدم پذیرش آنچه "امتیاز بزرگ غرب به ایران" نامیدند، سرزنش کردند. در این زمینه حتی دکتر ولایتی مدعی شد که مخالفت با پیشنهاد گروه 1+5 در آلماتی، نشانه عدم تسلط ایران به دیپلماسی و بیانیه خواندن بوده است.

 دکتر جلیلی در همان جلسه مناظره، در پاسخ به سخنان ولایتی گفتهمین نکته ای را که آخر اشاره کردید به نظرم خیلی خوب استاگر اطلاعات دیگرتان مثل این اخبار سومی(آنچه که در مذاکرات آلماتی گذشت) باشد که واویلاست، چون کاملا غلط هست. نوار گفت وگوهای آلماتی موجود است پیاده شده و خدمت آقا تقدیم شده است. اتفاقا همین گزارشی را که بر این مبنا نوشته بودید، ایشان نوشته بودند که ایشان از کجا دارد می گوید؟ که این خلاف است.


وی افزود: نکته دومی که وجود دارد، اتفاقا من برای مردم بگویم در آلماتی چه خبر بود؟ در آلماتی آنها همین بحث را که ایشان می گویدمی گفتند، ما بیاییم 20 درصد را در ازای دو تحریمی که بعدا می خواهد انجام بشود، بدهیم. دُر برابر آب نبات. بعد آنها وارد سه درصد شوند. همین روند خطاست که عده ای از دوستان شما زمانی همین بحث را دنبال می کردند.

 دکتر جلیلی در این مناظره صراحتا اعلام کرد که حاضر نیست حقوق ملت ایران را به ژست‌های دیپلماتیک بفروشد و حتی خاطره‌ای از تمسخر نماینده انگلیس در این دور از مذاکرات نقل کرد و از دکتر ولایتی و برخی دیگر از نامزدها به دلیل طرح چنین مسائلی انتقاد کرد، اما نگاهی به سخنان رهبر انقلاب درباره روند مذاکرات هسته‌ای و به ویژه مذاکرات آلماتی نشان می‌دهد که ایشان نه تنها اعتقادی به ارائه امتیاز بزرگ از سوی غربی‌ها به ایران نداشتند، بلکه آن را تنها یک اعتراف کوچک به حقوق ملت ایران نامیدند که نیاز به راستی آزمایی دارد.

 رهبر معظم انقلاب در تاریخ 12 اسفند 1391 و در جمع اعضای مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به نشست جمهوری اسلامی ایران و 1 + 5 در آلماتی قزاقستان فرمودند: "در این دیدار، غربی‌ها کار مهمی انجام ندادند که از آن تعبیر به دادن امتیاز شود؛ بلکه آنها فقط به بخشی از حقوق ملت ایران، اعتراف کوچکی کردند. برای سنجش صداقت غربی ها در نشست اخیر با ایران، باید منتظر اجلاس بعدی بود."

 به نظر می‌رسد اکنون باید از آقایان ولایتی، رضایی و روحانی پرسید با چه استدلالی و بر مبنای چه اطلاعاتی، پیشنهاد ارائه شده توسط غرب در جریان برگزاری نشست آلماتی را یک دستاورد بزرگ برای ایران ارزیابی می‌کنید؟ نکته ای که دکتر جلیلی به خوبی به آن اشاره کرد:

  آنچه شما درباره آلماتی گفتید، کاملا غلط است. نوار آلماتی موجود است و پیاده شده. اینجا به مردم‌مان عرض کنمآنجا بحث شد که ما به آنها گفتیم ما حاضریم گام های متقابل برداریم. هر میزان که شما می آیید ما هم می‌آییم. اگر شما پنج کیلومتر، ما هم پنج کیلومتر. 25 کیلومتر و 100 کیلومتر هم همین طور.آنجا نماینده انگلیس گفت شما حاضرید همین الان این را انجام دهید؟ گفتم بله. گفتم شروع کنیم. من کاغذم را در آوردم. نماینده آمریکا به نماینده انگلیس گفت ساکت، چیزی نگو! ایشان متوقف شد که همه خندیدندگفتم خب ادامه دهیم. شما می گویید 25 کیلومتر، خب 25 کیلومتر.

این چه حرفی است؟ چیزی که آنجا نماینده انگلیس گیر کرده و همه به او خندیدند و بعد نماینده آمریکا به او گفت این طور پیش نرو و به همین دلیل منطق محکم ما بود که آنها اعلام کردند که پس ما باید به مراکزمان برویم و مشورت کنیم و بعد از چند روز به شما بگوییم. چند روزشان شد 40 روز.

بعد خانم اشتون آمد در استانبول این را مطرح کرد. بعد ما می آییم این را کاری که آنها در آن گیر کردند و نتوانستند در برابر منطق ما جوابی داشته باشند و اجازه خواستند که بروند در مراکز خود، امروز متاسفانه از سوی فردی مثل شما این طور بیان شود؟ کاری که نماینده انگلیس آنجا واقعا نتوانست این جواب را بدهد.

 آنچه از مجموع این مناظره بر می آید آن است که به نظر می رسد با رویکردی که روحانی و رضایی مطرح کرده و ولایتی آنرا تکمیل کرد، نتیجه مذاکره و گفتگوی هسته ای، همان خواهد شد که در سال 82 و در زمان مسئولیت روحانی بر پرونده هسته ای اتفاق افتاد.