هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 فروردين 1398
ساعت 16:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 شهريور 1387 ساعت 14:28 2008-9-10 14:28:29
شناسه خبر : 1391
وزير جديد امور اقتصادي و داراي

اظهارات اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص احتساب میعانات گازی در گروه صادرات غیرنفتی علاوه بر آنکه برخلاف مصوبات قانونی است، آثار زیانبار صدها میلیارد تومانی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش رجانیوز، شمس الدین حسینی بدون اشاره به این آثار زیانبار اعلام کرده است میعانات گازی جزء صادرات غیرنفتی محسوب می شود. این در حالی است که با اجرای این تصمیم، صادرات در این حوزه از پرداخت مالیات سالانهصدها میلیارد تومانی معاف خواهد شد.

در سال 1380، به موجب صورتجلسه وزارت نفت، گمرک، وزارت بازرگانی و بانک مرکزی، به جز 7 قلم مواد نفتی (نفت خام، گازوئیل، بنزین سفید، نفت کوره و میعانات گازی)، بقیه مواد نفتی جزء آمار صادرات غیرنفتی محسوب و از پرداخت مالیات معاف شدند.

صرف نظر از اشکالاتی که بر این مصوبه وارد بود، به دلیل اینکه این صورتجلسه آمار صادرات غیرنفتی را با احتساب بسیاری از مواد نفتی بعنوان مواد غیرنفتی بیش از میزان واقعی نشان می داد، عملاً تا سال 86 ملاک عمل صادرات قرار می گرفت اما در سال گذشته سازمان امور مالیاتی به دلیل اینکه بسیاری از اقلام پتروشیمی که تماماً مواد نفتی هستند، به استناد صورتجلسه مذکور از پرداخت مالیات معاف می شوند، به این صورتجلسه اعتراض و مراتب را به معاونت حقوقی ریاست جمهوری منعکس کرد.

معاونت مذکور طی سه نامه متضاد ظرف دوره 3 ماهه و با یک استدلال واحد، سرانجام فهرست 7گانه فوق را به 17 مورد ارتقاء داد و 17 محصول از جمله میعانات گازی را مواد نفتی و مشمول پرداخت پرداخت مالیات قلمداد کرد.

با این حال به نظر می رسد وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی بدون اطلاع از سوابق و کار کارشناسی صورت گرفته در این زمینه و اینکه این اظهار غیرکارشناسی چه خسارات سنگینی را می تواند متوجه خزانه عمومی کشور، دولت و مالیات نماید، میعانات گازی را جزء صادرات غیرنفتی خوانده است.

با توجه به اینکه بیش از 7 میلیارد دلار از صادرات کشور را میعانات گازی تشکیل می دهد، سازمان امور مالیاتی، دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور باید به این امور و اظهارات غیرکارشناسی واکنش مؤثر نشان دهند.