هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 مهر 1399
ساعت 05:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 شهريور 1387 ساعت 14:25
چهارشنبه 20 شهريور 1387 18:55 ساعت
2008-9-10 14:25:57
شناسه خبر : 1389

گروه بین الملل- فؤاد پورعبادی: اندیشمند سرشناس عربستان سعودی طی اظهاراتی تلویزیونی نسبت به وقوع انقلابی که آنرا"انقلاب گرسنگان" نامید، به شدت هشدار داد.

"محسن عواجی" در ادامه گفت: هر لحظه احتمال وقوع انفجار در میان طبقه فقیر وجود دارد و این به شدت موجب نگرانی شده است.

وی در ادامه افزود: آنچه که امروزه ما و دولت را نگران می‌کند، وجود جریان‌های دینی افراطی مانند شبکه القاعده نیست بلکه همواره نگران انقلاب یا شورش آنانی هستیم که محتاج یک لقمه نان هستند.

"عواجی" همچنین گفت: درست است که جریان‌های دینی افراطی از این فقر شهروندان سوء استفاده کرده و به شستشوی مغزی جوانان فقیر و یارگیری از آنان می‌پردازند، اما آنچه خطرناک‌تر است انتفاضه و قیام مردم به دلیل گرانی شدید کالاها و افزایش تعداد شهروندان فقیر است.

این اندیشمند سرشناس سعودی افزود: مردم گرسنه‌اند، کالاها روز به روز گرانتر می‌ شود اما حقوق کارمندان و کارگران به هیچ وجه افزایش نیافته است. در کنار همه اینها بحران رکود بازار بورس به چشم می‌خورد که موجب افزایش فقر شده است.

"محسن عواجی" در ادامه گفت: آیا این معقول و منطقی است که حتی شاهزادگان کوچک و جوان ثروتمند باشند و در رفاه بسر ببرند در حالیکه ملت با فقر دست و پنجه نرم می‌کند؟!

او همچنین افزود: بدون شک شهروندان گرسنه از کنار دیوار کاخ شاهزاده‌ای که از آنان کوچکتر اما بسیار ثروتمندتر است، به آرامی نمی‌گذرند. این شهروندان به راحتی قانع نخواهند شد که این پول و ثروت که به بیت‌المال مسلمانان اختصاص دارد، حق این شاهزادگان است در حالیکه گرسنگان حتی نمی‌توانند پاسخگوی فرزندان خودشان باشند.

"عواجی" گفت: اگر انقلاب یا شورش رخ دهد دیگر هیچ کسی نخواهد توانست که جلوی آنرا بگیرد.

این اندیشمند عربستانی افزود: اوایل دهه نود بارها و بارها در مناسبت‌های مختلف به دولت پیشنهاد کردم که با افراط‌گرایان دینی مذاکره کنند تا به صلح دست یابند اما آنان گوش نکردند. اکنون می‌بینیم که همین افراط‌گرایان چگونه با عملیات‌های خود به کشور و جهان آسیب رسانده‌اند. اکنون نیز اعلام می‌کنم که باید قبل از هر چیز به فکر این گرسنگان باشیم.

وی همچنین گفت: اگر همه ملت گرسنه باشند مشکلی پیش نخواهد آمد و همه با هم صبر می‌کنند اما آنان نمی‌توانند ببینند که فلانی و فلانی در کاخ زندگی می‌کنند.

او ابراز امیدواری کرد که مقامات دولتی نسبت به این مسأله آگاه شوند و هرچه سریعتر دست به اصلاحات اقتصادی مفیدی بزنند.

"محسن عواجی" در پایان خطاب به مقامات دولتش گفت: عمر انسان محدود است و همه شما هم می‌میرید و به گذشتگان خواهید پیوست پس باید سعی کنید کاری برای این ملت بکنید که مورد رضایت خداوند سبحانه و تعالی باشد.