هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 1 آبان 1399
ساعت 03:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 29 اسفند 1391 ساعت 18:30
سه شنبه 29 اسفند 1391 22:00 ساعت
2013-3-19 18:30:40
شناسه خبر : 136289
كسي كه با دست خود پسر هفده ساله‌اش را بدرقه مي‌كند تا با انجام عمليات استشهادي عروج كند، چه كم از ام وهب دارد؛ و كسي كه سه پسرش به شهادت رسيده‌اند و يكي ديگر 11 سال است كه در اسارت رژيم صهيونيستي‌ست چرا نبايد به نام «خنساء» -یکی از زنان صدر اسلام که دو برادر و چهار فرزند او به دست کفار به شهادت رسیدند و او این شهادتها را برای خود افتخار مي‌دانست- خوانده شود.

گروه فرهنگي: قريب هزار و چهارصد سال از ظهر روز دهم محرم سال 61 هجري مي‌گذرد و اينهمه سال فرصتي كافي در اختيار بشريت گذاشته است تا تاثيرگذاري همه زيبايي‌هاي آن روز را سالهاي بعد به چشم خود ببيند.

دو روز پيش، در روز ميلاد بانوي صبر و وقار، پيامبر كربلا، زينب كبري(س) زني چشم از جهان فرو بست كه اگرچه «مريم فرحات» نام داشت اما به القابي چون «ام وهب فلسطين» و «خنساء فلسطین» مفتخر شده بود.

كسي كه با دست خود پسر هفده ساله‌اش را بدرقه مي‌كند تا با انجام عمليات استشهادي عروج كند، چه كم از ام وهب دارد؛ و كسي كه سه پسرش به شهادت رسيده‌اند و يكي ديگر 11 سال است كه در اسارت رژيم صهيونيستي‌ست چرا نبايد به نام «خنساء» -یکی از زنان صدر اسلام  که دو برادر و چهار فرزند او به دست کفار به شهادت رسیدند و خنساء این شهادتها را برای خود افتخار مي‌دانست- خوانده شود.

27 اسفند چنين زني، پس از چندي تحمل بيماري، به فرزندان شهيدش پيوست.

 

اين ملت پيروز مي‌شود

جمعه 17 اسفند ماه 1380 ام فرحات یکی دیگر از فرزندانش را برای انجام عملیات شهادت طلبانه آماده می کرد. مادر و فرزند در مقابل دوربین قرار می گیرند. پسر چند قدمی را با اسلحه ای در دست و پیشانی بندی بر سر و لباس نظامی بر تن راه می رود. آنگاه در کنار مادر قرار می‌گیرد و مادر او را می بوسد و در کنار فرزند آمادگی خود را برای شهادت پسر 17 ساله اش اعلام می کند.

پسري كه اينچنين با مادر وداع مي‌كرد، محمد فتحی فرحات بود که در تاریخ 17 اسفند ماه 1380 طی عملیات شهادت طلبانه در شهرک صهیونیست نشین عتصمونه در جنوب نوار غزه پس از کشتن حدود 7 اشغالگر و زخمی کردن دهها تن دیگر، طی یک درگیری به شهادت رسید.

آخرین وداع ام فرحات با فرزند شهیدش (محمد)

 

چهار روز بعد از آن بود كه رهبر انقلاب در درس خارج فقه خود به اين حماسه اشاره كرده و فرمودند:

«...بنده‌ منظره‌ اون‌ مادری‌ كه‌ با پسرش‌ وداع‌ می‌كرد، ديروز در تلويزيون‌ ديدم‌. بسيار هم‌ دلم‌ پر از غم‌ شد هم‌ دلم‌ پر از اميد شد. غم‌ بخاطر اينكه‌ انسان‌ ببيند كه‌ دنيای‌ اسلام‌ چه‌ گوهرهای‌ ارزنده‌ای‌ را دارد و نمی‌شناسد مثل‌ اون‌ مادر و دارد و قدردانی‌ نمی‌كند مثل‌ اون‌ پسر. اون‌ مادر می‌گفت‌ اگر صد تا پسر مثل‌ اين‌ فرزندم‌ داشته‌ باشم‌ همه‌ را در اين‌ راه‌ می‌دهم‌. اينها را نمی‌شناسد دنيای‌ اسلام.‌ اين‌ گوهرهای‌ گرانبها را قدر نمی‌داند. غم‌ از اين‌ جهت‌ و اميد از اين‌ جهتی‌ كه‌ ملتی‌ كه‌ اين‌ روحيه‌ درش‌ هست،‌ روحيه‌ آن‌ مادر و آن‌ پسر كه‌ می‌آيند جلوی‌ تلويزيون‌ و خودشان‌ را نشان‌ می‌دهند و با هم‌ خداحافظی‌ می‌كنند و اين‌ مادر می‌داند كه‌ اين‌ بچه‌ بناست‌ برود تا دو ساعت‌ ديگر به‌ قتل‌ برسد، اين‌ جوان‌ رعنا را می‌فرستد بطرف‌ ميدان‌ جنگ‌. ملتی‌ كه‌ اين‌ شجاعت‌ را دارد اين‌ ملت‌ قابل‌ اين‌ است‌ كه‌ بماند قابل‌ اين‌ است‌ كه‌ پيروز شود...»

ام فرحات همچنین یکی از اعضای حماس در مجلس قانونگذاری فلسطین بود. فعاليت، رشادت و حماسه آفريني اين مادر فلسطيني چون خاري در چشم صهيونيستها بود تا آنجا كه آنها چهار بار منزل وي را بمباران كردند.

 

 

راهی که خون دل مادران فلسطینی بر پای آن ریخته شده است

به همين مناسبت اتحادیه بین المللی امت واحده بيانيه‌اي بدين شرح صادر كرده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

يا ايتها النفس المطمئنة ارجعي الى ربك راضية مرضية فأدخلي في عبادي وادخلي جنتي

جناب آقای دکتر خالد قدومی

نماینده محترم حرکت مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در ایران

سلام علیکم؛

با خبر شدیم روز گذشته، امّ الشهدا مریم فرحات ـ مادر سه مجاهد شهید فلسطینی ـ پس از مبارزه ای سخت و طولانی با بیماری، جان به جان آفرین تسلیم کرد. بی شک پیروزی هایجریان مقاومت در فلسطین، مدیون شیر زنانی چون «ام نضال مریم فرحات» بوده است که حمیت و غیرت اسلامی را همراه با شیره ی جان خود به فرزندان شان اهدا کردند تا نسل های جدید مجاهدان چون اسلاف صالح خود راه روشن آزادی قدس عزیز را از یاد نبرند. برای ملت سربلند ایران مریم فرحات یاد آور شیر زنانی است که در راه آرمان های انقلاب اسلامیایران، از جان و مال و عزیزترین عزیزانشان گذشتند و اگرچه زیر بار مصیبت کمر خم کردند لکن خم بر ابرو نیاوردند.

آن زمان که رهبر معظم انقلاب تصاویر خداحافظی «مریم فرحات» و محمد  ـ فرزندش ـ را قبل از عملیات استشهادی دیدند، بحق پیش بینی کردند که چنین ملتی شایسه پیروزی است.امروز نیز بارقه های پیروزی بر دشمن صهیونیستی ثمره مجاهدت های چنین زنانی است که حتی در آخرین لحظات پیش از مرگ خود نیز جوانان فلسطینی را به تبعیت از راه مقاومتدعوت می کنند.

اتحادیه بین المللی امت واحده ضمن عرض تسلیت به شما به نمایندگی از ملت مبارز فلسطین در ضایعه از دست دادن این کوه مقاومت و استقامت، یاد آور می شود رحلت «ام نضال»در شرایطی که برخی بی شرمانه سخن از ارائه تضمین به رژیم صهیونیستی برای ممانعت از شکل گیری انتفاضه سوم سر می دهند، یک بار دیگر یادآور آن است که تنها راه آزادی قدسشریف راه مقاومت مسلحانه و پرهیز از سازش و مذاکره با رژیم سفاک صهیونیستی است؛ راهی که خون پاک شهیدان و خون دل مادران فلسطینی بر پای آن ریخته شده است.

والعاقبه للمتقین

اتحادیه بین المللی امت واحده