هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 27 مهر 1396
ساعت 07:10
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 27 اسفند 1391 ساعت 14:06 2013-3-17 14:06:12
شناسه خبر : 136109

شماره‌ 67-66 ماهنامه‌ سوره‌ اندیشه مجله منتشر شد که طی آن علاوه بر پرداختن به سبک زندگی، افکار و آثار غلامحسین ابراهیمی دینانی نیز بررسی شده است.

 به گزارش فارس، شماره‌ 67-66 ماهنامه‌ سوره‌ اندیشه منتشر شد. در این شماره، شاهد تغییراتی در بخش‌هایی از مجله هستیم؛ مجله‌ خبری در ترکیب با ضمیمه‌ کتاب اسفار، «ضمیمه‌ فرهنگی هنری اسفار» را پدید آورده است، و این‌بار و از به بعد، شاهد این ضمیمه در پایان مجله هستیم.
 
بنابراین، مجله با سرویس سبک زندگی آغاز می‌شود. در ضمیمه‌ دهم اسفار، شاهد بخش‌های جزیی‌ترِ معرفی کتاب، نقد فیلم، نقد ادبیات، علوم انسانی و شخصیت هستیم. نکته‌ جالب در مورد شخصیت این شماره، پرداختن به افکار و آثار غلامحسین ابراهیمی دینانی است.
 
 به نظر می‌رسد سرویس سبک زندگی، چون همیشه، جذاب و مخاطب‌پسند است و چنین به نظر می‌رسد که تصمیم دارد کما فی‌السابق، پرچم سبک زندگی را برافراشته نگه دارد. در سبک زندگی به مصداق «بازی‌های رایانه‌ای» پرداخته شده است. بازی‌هایی که با پیشِ روی گذاردن دنیایی متفاوت، نه تنها کودکان که بزرگسالان را نیز به خود مشغول داشته است و فهم آن، فهم بخش مهمی از مناسبات زندگی امروز است.
 
در این بخش، از جمله می‌خوانیم: «نرگس جادو؛ نگاهی تاریخی-فلسفی به ذات بازی رایانه‌ای»، «زندگی بازی شده؛ بازی رایانه‌ای به مثابه زندگی‌های دیگر»، «بازی‌های جدی؛ جایگاه بازی‌های رایانه‌ای در غرب و تفاوت ما با غرب در نسبت با بازی مجازی»، «باید دوباره نگاه کنیم؛ بازی‌های دیجیتال نماد حضور تمام قد ابلیس در میان ما» و «جاده ناهموار می‌شود؛ چالش‌ها و مسائل پیش‌روی بازی سبک زندگی ایرانی اسلامی».
 
 
 
 
 
 
 عمیق‌تر می‌شویم و سرویس نظام اجتماعی را تورق می‌کنیم، که در آن به کارکردها و کارویژه‌های دولت توجه شده است؛ «تفکیک، ادغام و طراحی خانه‌های جدید» مربوط به حسن دانایی‌فرد، از جمله مطالب بخش مقولات است. موضوع کنکور نیز که در این بخش خودنمایی می‌کند، در سوژه‌های خود، مطلبی از محمد امین قانعی‌راد، با نام «کنکور، دانش اتمیزه و توسعه علمی ناموزون» را می‌نمایاند.
 
در مجله عمیق‌تر می‌شویم و به پیش می‌رویم، بلکه به نظریه‌ اجتماعی نظری بیفکنیم که اگر کل مجله را خوانده و به «علوم پزشکی» که در بخش مصادیق این سرویس پرداخته شده است را مرور نکرده باشیم، چه بسا جفایی در حق دست‌اندرکاران مجله مرتکب شده باشیم؛ پس بخوانیم «ضرورت پزشکی در شهرهای بزرگ» از رضا داوری اردکانی و «گذر از بیماری به نشانگان» از مهدی معین‌زاده را که هم پزشک است و هم اهل فلسفه و دیگر مطالب این بخش را.
 
به تعمق خود ادامه می‌دهیم تا به سرویس تفکر برسیم؛ سرویسی که مخاطبان آن، فرهیخته‌ترین مخاطبان مجله و بل ... هستند. در کلیات این سرویس و در «گذر از ساحت روزمرگی» از  محمد جواد صافیان عبور می‌کنیم و با توقفی در مقوله «انسان، جهان، خدا» به مصداق «پراگماتیسم» می‌رسیم.
 
در آخرین لایه‌ باطنی جامعه و در سرویس هنر و ادب، در بخش کلیات، مطلب «عهد ما و ساحت شرقی وجود» از استاد یوسفعلی میرشکاک را شاهدیم و در مصادیق به «شعر اجتماعی و سیاسی معاصر ایران» پرداخته شده است. اگر طالب شناخت شعر طاهره‌ی صفارزاده هستید، پس بخوانید مطلب «طنین جنسیت‌زدوده» را.
 
اما سرویس تاریخ که فلسفه وجودی آن، شناخت تاریخی جامعه بوده است، همچنان در پی سئوالات بنیادین خود است. در بخش کلیات، سئوال اساسی این است که «تاریخ و زمان چه نسبتی با هم دارند؟» در این بخش مطالبی از محمد علی علیپور و منوچهر صدوقی‌سها آمده است. در بخش مقولات سئوال اساسی این است که آیا مورخ تاریخ را می‌سازد؟ سئوالی که در فلسفه علمِ تاریخ می‌تواند سئوال مهمی باشد و سید ابوالفضل رضوی در این راستا قلم زده است. اما موضوع مهمی که در بخش مصادیق به آن پرداخته شده است، «تاریخ ایران» است؛ ایرانی که پیش از این، پارس نامیده می‌شد و اکنون باید بدانیم تاریخش از کِی آغاز شده‌است و  می‌بایست از کِی، آغاز کنیم.
 
در مطلب منوچهر آشتیانی آبشخور نظریات تاریخ ایران را در «استبداد و حکومت استبدادی در جهان تاریخ» می‌بینیم؛ و القصه آنکه مطالب داوود فیرحی و محمد طرفداری و همچنین مطلب «آنگاه ایرانش نامیدند» از سید موسی دیباج بسیار توصیه می‌شود.


 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱