هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 20 ارديبهشت 1388 ساعت 09:08 2009-5-10 09:08:36
شناسه خبر : 13594
در اين جلسه "ح.س" از اعضاي مؤس

گروه سیاسی- محمد مهدی تهرانی: روی کار آمدن دولت نهم و سخن گفتن از امام زمان و مبانی مهدویت در مجامع رسمی و بین المللی به طرح اتهاماتی علیه دولت انجامید که این روزها در خصوص صحت و سقم آنها راحت تر می توان قضاوت کرد. دولتمردان متهم به ارتباط با انجمن حجتیه بودند و آیت الله مصباح یزدی نیز از چهره های شناخته شده انجمن حجتیه دانسته می شد! در این میان رسانه های یک جریان خاص سیاسی هجمه های بی سابقه ای را علیه دولت کلید زدند تا گفتمان انقلابی دولت را با برچسب طالبانیسم و حجتیه گرایی مخدوش کنند.

شاید اوج این هجمه ها به سخنان علی اکبر محتشمی پور برگردد. او که نسبت به قوت گرفتن تفکر مقدس مآبي و جريان خزنده حجتيه در حوزه ها ابراز نگرانی کرده بود، گفت: «اين جريان، جريان آقاي مصباح يزدي است كه ممكن است كساني گمان كنند كه چون اين فرقه پايگاه مردمي ندارد، نمي تواند خطري براي نظام باشد، اما نظر من غير از اين است، جرياني كه انديشه انجمن حجتيه داشته باشد، همواره خطري براي مردم و نظام است.»

هجمه ها و تبلیغات جهت دار علیه دولت نهم تا به آنجا بود که غلامحسین الهام رسماً موضع گرفت و در این خصوص گفت: «هیچ ارتباطی بین تفکر دولت نهم که معتقد به حکومت اسلامی و اجرای احکام دین از طریق تشکیل دولت در عصر حضرت حجت (عج) و ولایت فقیه است با انجمن حجتیه وجود ندارد.»

با این همه اعلام موضع انجمن حجتیه در خصوص انتخابات آتی از برخی واقعیت ها پرده برداشت. سران انجمن حجتيه گرد هم آمدند تا برای به مقصد رسیدن کشتی نیمه جان انجمن فکری بکنند. این افراد که تا پيش از اين شرکت در هرگونه انتخابات را مغاير افکار و اهداف خود مي‌دانستند، نهایتاً تصمیم به حضور در انتخابات گرفتند با این دلیل که «بايد کاري کرد تا احمدي‌نژاد رأي نياورد»

جمع بندی نظرات این بود که "جناح راست" نسبت به "جناح چپ" مشکل بیشتری برای انجمن ایجاد می کند. به همین دلیل باید با ادامه حیات سیاسی دولت نهم مقابله کرد. در این جلسه "ح.س" از اعضاي مؤسس انجمن حجتيه به چگونگي عملکرد و نيز نحوه پيگيري برنامه‌هاي اين انجمن در دوران اصلاحات اشاره می کند و می گوید: «ما در زمان آقاي خاتمي راحت‌تر بوديم.» در نهايت هم همه اعضا در جلسه متفق‌القول تأکيد می کنند که:«بايد کاري کرد تا احمدي‌نژاد رأي نياورد» (عکس: شيخ محمود حلبي، مؤسس انجمن حجتيه، سال 1332)

حمایت حجتیه ای ها از رقیب انتخاباتی احمدی نژاد در حالی است که پیش از این نیز عمادالدین باقی از نزدیک شدن دیدگاه‌هایش به انجمن حجتیه سخن گفته بود. این فعال سیاسی اصلاح طلبان تصریح کرده بود: «من صادقانه مي گويم كه مواضعم درخصوص انجمن حجتيه اشتباه بوده و در آن تجديدنظر كرده ام. امروز نظراتم به برخي از ديدگاه هاي انجمن حجتيه نزديك تر از گذشته شده است.»

او همچنین در خصوص موضع انجمن در مورد جدایی دین از سیاست گفته بود: «علي‎رغم آنكه تصور مي شد تفكر انجمن حجتيه، توطئه و دسيسه استعمار است تا با طرح جدايي دين از سياست، راه مبارزه با استعمار را مسدود كند، من اين تفكر را محصول تجربه تاريخي انقلاب مشروطيت و نهضت ملي نفت مي دانم كه تجربه انقلاب اسلامي نيز مؤيد آن است!»

این همه حکایت از آن دارد که متهم کنندگان دولت نهم به ارتباط با انجمن حجتیه خود پناهگاه این افراد بوده اند، افرادی که حضرت امام در منشور روحانیتشان از آنها با عنوان "مقدس نمایان بی شعور" یاد کردند. طبیعتاً این آقای محتشمی پور و دوستانشان هستند که باید در این خصوص توضیح دهند که چه نسبتی بین آنها و انجمن مطرود حجتیه وجود دارد.

این در حالی است که پیش از این نیز "راه توده" طی بیانیه ای حمایت رسمی خود را از میرحسین موسوی اعلام کرده بود. در این بیانیه که با عنوان "60 روز فرصت برای طرد سیاست جنگی" منتشر شد، آمده بود: «یگانه راه حل خنثی سازی مقاومت طرفداران ادامه سیاست جنگی و تقویت مخالفان سیاست جنگی در جامعه و در حاکمیت، بسیج و به میدان انتخابات فراخواندن مردم از یکسو و تشکیل جبهه ای واحد، با یک کاندیدا برای تغییر سیاست جنگی و برکناری دولت کنونی است.
بنابراین، کسانی که هنوز در اندوه کنار رفتن خاتمی (که ما آن را نیز کنار رفتن نمی دانیم و در آینده پیرامون آن خواهیم نوشت) منفعل باقی مانده و به ضرورت ها و واقعیات یاد شده در بالا توجه کافی ندارند و یا آنها که به بهانه حمایت از کاندیدای پیشرو، عمق شرایط را درک نمی کنند و دولت و حاکمیت جنگی را دست کم گرفته اند، فرصت های تاریخی را از دست می دهند.»

در این بیانیه همچنین در حمایت از میرحسین آمده بود: «تا این لحظه چهره ای مطرح تر و برجسته تر از میرحسین موسوی بعنوان سخنگوی این مرحله از اصلاحات نمی شناسیم. به‌ویژه که او مستقیماً و با صراحت روی تغییر سیاست حاکم انگشت گذاشته.»

این همه در حالی است که گفته می شود پروژه "نه احمدی نژاد" از جانب هاشمی طراحی شده و محسن رضایی هم بعد از شکست پروژه دولت وحدت ملی برای تحت الشعاع قرار دادن میزان آرای احمدی نژاد و با حمایت هاشمی وارد صحنه شده است تا شکست پروژه بعدی را به نام خود ثبت کند.

اما مهم تر از همه، اجماع داخلی و خارجی برخی چهره ها بر روی پروژه "نه احمدی نژاد" است. اما چه نسبتی میان داعیه داران این جبهه گسترده وجود دارد که آنها را در یک مسیر متحد کرده است و اصولاً از این پروژه چه منفعتی و عاید چه افرادی خواهد شد؟ 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x