هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 26 مهر 1396
ساعت 13:03
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 5 اسفند 1391 ساعت 10:01 2013-2-23 10:01:47
شناسه خبر : 134143

پرسمان: تكنوكرات به معناي فن سالار ، فن مدار ، كارشناس فني ، كسي كه سلطه مديريتي را اعمال كرده و هوادار تکنوکراسي(Technocracy) است . واژه تکنوکراسي در دو معناي متمايز به کار مي رود:

1. حاکميت وسايل فني بر انسان: در اين معنا به پديده خاصي اطلاق مي شود که مخصوصا در عصر جديد با انباشتگي، گسترش و حضور همه جانبه و همه جايي وسايل فني و ماشين تجلي يافته است. اين وسايل چنان پيچيده اند که گاه خالق نور يعني انسان را اسير خود مي سازند، آهنگ خاص خود را بر حيات او تحميل مي نمايند. با توليد انبوه، مصرف انبوه و فراوان نيز بايد همراه گردد. از اين رو تبليغات شديد تجاري، حريم آزادي انسانها را از بين مي برد.

2. حاکميت صاحبان فنون: پيچيدگي فنون با خود تخصص هايي پيچيده را به همراه مي آورد. آنان که بدين فنون تسلط دارند، آنها را به خواست خود مي چرخانند و خود به صورتي در زمره صاحبان قدرت در جامعه صنعتي به شمار مي روند، بعضي چون گوريچ سلطه صاحبان فنون جديد را با آزادي انسان ها منافي مي دانند.(ر.ک: دايره المعارف علوم اجتماعي، باقري روحاني، ج2، ص876)

همچنين تكنوكرات به كسي كه ماموريت اداري و مديريتي خويش را منحصرا بر اساس تئوريهاي اقتصادي انجام داده و به عوامل انساني توجه كافي ندارد،گفته می شود.

تکنوکرات‌ها در ایران

در دوره‏ى رياست جمهورى آقاى هاشمى رفسنجانى دو اصطلاح «چپ مدرن» و «راست مدرن» مطرح شد. چپ مدرن جريانى است كه به هر دليل، به بازنگرى در انديشه‏ها و نظرات خود پرداختند. محصول اين تأمّل، چرخش در بعضى از مواضع راديكال، و اصلاح و تعديل بخشى از شعارها و آرمانهاى اين جناح بود. فضاى باز سياسى و فرهنگى، توسعه‏ى اقتصادى، تنش‏زدايى در سياست خارجى، تسامح و تساهل در عرصه‏ى فرهنگ و سياست جزو شعارهاى چپ مدرن است. اين گروه طرفدار آزادى بيان و گسترشآزادى‏هاى سياسى محسوب مى‏شوند.

در مقابل، در جناح راست نيز تغييراتى پديد آمد؛ و يكى از نتايج آن منشعب شدن جريانى بود كه گاه با عنوان راست مدرن و گاه با نام تكنوكرات‏ها (فن سالاران) و يا مصلحت‏گرايان مطرح مى‏شوند. اين جريان متشكّل از افراد ميانه رو جناحهاى چپ و راست بود؛ كه ديدگاه‏هاى مشتركى با چپ مدرن داشتند؛ و در مجموع معتقد به اصلاحات سياسى، و بخصوص اصلاحات اقتصادى، توسعه‏ى فرهنگى، خصوصى سازى، و مديريّت علمى و كارشناس سالارى‏اند. تعبير تكنوكرات نيز به همين مناسبت است كه اين گروه، مانند تكنوكرات‏ها در كشورهاى غربى بر افتادن امور به دست فن‏شناسان و گسترش علم و پژوهش تأكيد دارند.

عمده‏ترين تشكّل اين گروه، كارگزاران سازندگى است كه در مجلس پنجم نقش عمده‏اى ايفا كرد. اين گروه يا گروههاى چپ مدرن در انتخابات رياست جمهورى سال 76 همگرا شدند. اين ائتلاف كه از عمده‏ترين شعارهاى آنها اصلاحات سياسى بود، موقعيت چشمگيرى نيز در انتخابات به دست آورد. امروزه در چپ مدرن نيز بروز و تمايز گرايشهاى تندرو و ميانه رو كاملاً مشهود است.

هواداران آقای هاشمی رفسنجانی ( کارگزاران ، اعتدال وتوسعه و...) معروف به جریان تکنوکرات در ایران هستند . 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱