هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 5 بهمن 1399
ساعت 09:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 19 شهريور 1387 ساعت 13:25
سه شنبه 19 شهريور 1387 17:55 ساعت
2008-9-9 13:25:52
شناسه خبر : 1338

حمید رسايي نماينده تهران صبح روز سه شنبه در نطق پیش از دستور خود به هتاکی روز یکشنبه قدرت علیخانی نماینده قزوین نسبت به دولت به بهانه دفاع از مراجع پاسخ داد. متن کامل این نطق مهم در زیر آمده است:

نمایندگان محترم و ملت عزیز ایران، متأسفانه در روزهاي اخير شاهد بوديم كه فردي در پايگاه اينترنتي خود به بهانه تذكر به مراجع و علماي دين، با بدترين شيوه و سخيف‌ترين ادبيات نسبت به يكي از مراجع انقلابي و زمان‌شناس حوزه‌هاي علميه، قلم فرسايي كرده و در بياني كه شايسته يك عنصر فرهنگي نيست، نسبت به ورود علماي ديني در برخي از موضوعات سياسي و اجتماعي اظهار فضل كرده و از ايشان خواسته كه در امور حكومتي دخالت نكنند! همين شخص كه خود چنين توصيه كرده، در بخش‌هايي از يادداشت خود به نوعي در امور مربوط به مراجع دخالت نموده!

همه مي‌دانند كه تأكيد حضرت امام خميني(ره)، رهبر معظم انقلاب و علماي بزرگي همچون شهيد مطهري همواره و حتي پس از انقلاب اسلامي بر استقلال حوزه‌هاي علميه از دولت‌ها بوده است و حتي اين امر را از امتيازات روحانيت شيعه دانسته‌اند، اقتضاي اين استقلال هم اين است كه نه تنها مراجع متعهد و علماي بزرگ كه حتي روحانيون انقلابي در مواقعي كه احساس وظيفه كنند، نسبت به امور تذكر دهند، البته بديهي است كه در دوره استقرار نظام ولايت فقيه، بسياري از اين تذكرات با مواضع و جهت‌گيري‌هاي مقام معظم رهبري كه خود از جمله مراجع تقليد هستند، تنظيم مي‌شود و قطعاً در اين مورد هدف علما از بيان اين تذكرات، جز خيرخواهي‌ چيز ديگري نيست.

نیک روشن است كه مراجع عظام هم انتظار ندارند كه در تمام امور بلافاصله با بيان تذكري، واكنش سريع و انجام آن را ببينند، آنها نيز مي‌دانند كه اصلاح برخي از امور يا عمل به برخي از نصايح نياز به گذر زمان دارد و حتي در مواردي با ارائه توضيحات نسبت به اجرايي نشدن خواسته‌‌اي قانع مي‌شوند، بنابراين كسي حق جسارت نسبت به ايشان به خاطر ابراز تذكراتشان را ندارد و واكنش توهيني نسبت به تذكرات مراجع، فرد توهين كننده را از جرگه اصولگرايي خارج مي‌كند.

بنده پس از اينكه اظهارنظر يك كارگردان سينما و نويسنده را نسبت به حضرت آيت‌الله مكارم شيرازي را ديدم، بسيار ناراحت شدم و شخصاً خدمت ايشان رسيدم و كسب تكليف كردم، حتي مطلع شدم كه برخي از دوستان طلبه قصد واكنش عمومي به اين موضوع را دارند، ولي ايشان فرمودند كه راضي نيستند مسأله شكل عمومي پيدا كند، در همان ديدار نيز ايشان تأكيد كردند كه من نيز مي‌دانم اظهار‌ نظر اين فرد ربطي به دولت ندارد ولي برخي آن را بهانه و به دنبال سوء استفاده خواهند هستند، آن پيش‌بيني حكيمانه، چند روز قبل از همين تريبون تحقق يافت.

متأسفانه در روز يكشنبه شاهد بوديم در حالي كه نويسنده اين مطلب موهن، هيچ ارتباطي با دولت نداشته و ندارد و حتي در مواقعي مواضع ضد دولت نيز دارد، براي چندمين بار از سوي شخصي كه ادبيات توهيني او نسبت به رئيس جمهور همواره باعث وهن مجالس هفتم و هشتم بوده، به شكل سخيفانه‌اي دولت و رئيس جمهور مكتبي را مورد حمله قرار داد تا آنجا كه شخصيتي چون حجت الاسلام و المسلمین آشتياني، عضو جامعه مدرسين و نماينده مردم قم در مجلس وقتي مطلع شدند كه بنده قصد تذكر دارم، فرمودند، اعتراض مرا هم به اين سخنان اعلام كنيد.

برخي از نشريات اصلاح‌طلب به استناد سخنان بي‌ادبانه و نسبت‌هاي ناروايي كه از اين تريبون نسبت به نيروهاي اصولگرا و دولت نهم كه مورد حمايت و علاقه‌ مقام معظم رهبري و مراجع عظام تقليد است، روا داشته شد و تيتر آغاز اهانت به مراجع در دولت نهم را برگزيدند، اما چه مي‌شود كرد كه دروغگو كم حافظه است، چرا كه يكي ديگر از نشريات اصلاح‌طلب، دقيقاً دو ماه قبل از اين نطق، يعني در تاريخ 16 تير 87 در مقاله‌اي با استناد به اسناد تاريخي مي‌نويسد: "اگرچه در سالهاي پيش از انقلاب، مأموران رژيم پهلوي دوبار به بيت آيت‌الله گلپايگاني حمله كردند اما از ديگر سو برخي روحانيون هم درباره كتاب شهيد جاويد دو بار به منزل ايشان رفتند و فرياد اعتراض خود را به گوش ايشان رساندند"، اختلاف آنچنان بالا گرفته بود كه ساواك در گزارش خود آورده بود طلاب طرفدار كتاب «شهيد جاويد» قبل از ماه محرم به منزل آيت‌الله گلپايگاني حمله‌ور شدند و قصد كشتن وي را داشته‌اند، به طوريكه مشاراليه در منزل خود در حضور اجتماع طلاب فرياد برآورده است كه مرا راحت بگذاريد و اگر قصد كشتن مرا داريد، من در اختيار شما هستم.

آقايان مراجعه كنند ببينند اين نشريه اصلاح‌طلب نام چه كسي را به عنوان طلبه‌اي كه به بيت آيت‌الله گلپايگاني رفته و فرياد اعتراض سر داده ذكر كرده است، آن وقت قضاوت كنند كه دولت نهم و يا همسر سخنگوي دولت اهانت به مراجع را آغاز كردند يا كساني كه امروز رگهاي گردنشان در حمايت از مراجع بيرون مي‌زند.

راستي آن روز كه عضو سازمان نامشروع به جاي نهج‌البلاغه، از ماركس سخن مي‌گفت، مقلدان را ميمون ناميد؛ چرا به پشت اين تريبون نيامديد و رئيس جمهور وقت را به باد استهزا و ناسزا نگرفتيد؟ چرا وقتي وزير وقت ارشاد كه با ادعاي خودش با سر كشيدن شير درازگوشان، سياست را ترك كرد و همنشين الشرق‌الاوسط و العربيه شد، با سخيف ترين ادبيات خطاب به آيت‌الله مكارم شيرازي سخن مي‌گفت، صداي خود را كلفت نكرديد و دستانتان به رعشه نيفتاد؟

می دانید چرا آن روز ما اعتراض بر زبان و كفن بر تن داشتيم؟ چون مي‌ديدیم كساني كه بايد جلوي اين هتاكي‌ها را بگيرند، حامي هتاكان شده‌اند و حتي دستگاه قضايي را تحت فشار از بالا و چانه‌زني از پايين قرار داده‌اند. آيا امروز فرد اصولگرايي را پيدا مي‌كنيد كه از هتاكي و هتاكان دفاع كند و دستگاه قضايي را براي انجام وظيفه در برخورد با اهانت كنندگان تحت دشنام و فشار قرار دهد؟

آقای محترم شما كه مدافع مراجع هستيد، چرا در مجلس ششم وقتي آيت‌الله مكارم شيرازي نامه‌اي اعتراض‌آميز از عملكرد هم‌ پيمانانتان را تسليم هيأات رئيسه مجلس كرد، حاضر به نطق نشديد؟ و حجت الاسلام موسي قرباني، مظلومانه آن را در نطق خود قرائت كرد.

و سخن دیگر اینکه در روزهاي اخير زمزمه سؤال از رئيس جمهور از سوي چند تن از نمايندگان مجلس شنيده مي‌شود که به عمد، تعداد حاميان خود را بيش از اندازه واقعي اعلام مي‌كنند. طبعاً سئوال از رئيس جمهور و وزرا چنانچه طبق آيين‌نامه داخلي باشد، حق نمايندگان است، اما آيا طراحان اين قصه كه نمي‌خواهند رسماً و علناً خود بار اين موضوع را به عهده بگيرند، اندكي درباره نتايج اين اقدام انديشيده‌اند.

اينجانب در خصوص معاون رئيس جمهور، سخن اميرالمومنين(ع) را به احمدي نژاد يادآور مي‌شوم كه "لا تثق باخيك بكل الثقه" و حتي در انتقاد از مواضع مشايي رئيس سازمان ميراث فرهنگي بيش از 8 مصاحبه انجام داده‌ام و همچنان معتقدم كه ايشان بايد نسبت به بكار بردن واژه جعلي مردم اسرائيل عذرخواهي كند، البته توضيحات چند باره وي و متن پنج صفحه‌اي خطاب به رئيس كميسيون فرهنگي مجلس مبني بر نامشروع بودن رژيم صهيونيستي و همچنين تأكيد بر حمايت از حقوق ملت مظلوم فلسطين و نابودي مهاجران يهودي كه به تأييد رژيم نامشروع صهيونيستي مي‌پردازند، روشنگر عدم انحراف در مواضع اصولي دولت نهم است.

به همين دليل نيز رهبري انقلاب با علم و اطلاع به همه مخالفت‌ها و حساسيت‌هاي به حق، در ديدار با اعضاي دولت ضمن تمجيد ويژه از جهت‌گيري دولت نهم و پافشاري آن بر اصول و آرمان‌هاي امام خميني (ره) و انقلاب اسلامي كه يكي از آنها مواضع دولت در برابر رژيم صهيونيستي و ضربه زدن به آن است، فرمودند "اتقوا من مواضع التهم" و خطاب به اعضاي دولت تأكيد كردند كه براي خودتان و براي دولت مسأله درست نكنيد و بهانه دست جنجال آفرين ها ندهيد.

با توجه به همه اين امور، به نظر مي‌رسد كه برخي اقدامات از جمله زمزمه طرح سؤال از رئيس جمهور كه با استقبال جريانات و افراد مسئله‌دار سياسي بيرون مجلس مواجه شده، صحيح نباشد و از مصاديق جنجال‌آفريني تلقي شود.

مگر اين جمله از رهبري شنيده نشد كه مجلس هشتم بايد بر همكاري با دولت به عنوان يك اصل تكيه كند چراكه دولت انصافاً پركار و خستگي‌ناپذير است و همان كارها و اهدافي را پيگيري مي‌كند كه مجلس در پي آن است.

مگر رهبري به پرهيز از رقابت با دولت و معارضه با آن توصيه نكردند و نفرمودند در اوج اعمال وظايف نظارتي مجلس، بايد كاملاً مراقب و هوشيار بود كه اين امر، به وسيله‌اي براي معارضه قوا تبديل نشود، دو عنصر نظارت و همكاري صميمانه، در تعامل با قواي ديگر، بايد دو بخش تفكيك ناپذير باشند، مسئوليت نظارتي مجلس هرگز نبايد به دست اهمال سپرده شود، اما هرگز هم نبايد نظارت مجلس به معناي رقابت با دولت و نشنيدن نيازها و ضرورت‌ها و تنگناهاي آن شمرده شود.

مگر در بیانات رهبری انقلاب هماهنگي با دولت نهم در حرف و عمل تأكيد نشد كه شما بايد در كنار دولت انقلابي و مومن پيشاهنگ اين حركت شجاعانه و مدبرانه باشيد و دنيا از همه شما سخن واحدي بشنود و تبلور عزم ملي را در حرف و عمل شما ببيند.

مگر ایشان به مراقبت از رخنه و نفوذ دشمن در اختلافات تأكيد نكردند، با اين حساب آيا از رئيس جمهور خواستيم تا در جلسه‌اي دوستانه و نه طرح سوال رسمي به سؤالاتمان پاسخ دهد؟ مگر تعامل با دولت پركار، مكتبي، انقلابي، مردم‌مدار، معتقد به اصول و مباني از سوي رهبري به عنوان يك اصل براي اين مجلس تعيين نشد؟ آيا اين اقدام كه با استقبال مطبوعات زنجيره‌اي و راديوهاي بيگانه مواجه شده، عمل به آن اصل است؟ امشب همه ميهمان رهبر معظم هستيم، آيا مجلس در اجراي توصيه‌ها و فرامين اين دلسوز مردم، حرفي براي گفتن دارد؟ آيا زمزمه طرح سوال از رئيس جمهور اصولگرا در راستاي عمل به اين توصيه‌هاست؟ بي‌شك مجلس هشتم كه مجلس همسو با اوامر ولايت است از اين بازي استقبال نمي‌كند.