هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 22 آبان 1397
ساعت 04:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 23 بهمن 1391 ساعت 11:17 2013-2-11 11:17:27
شناسه خبر : 133197
انديشيدن تدابيري خاص براي حواشي و پيوست هاي فرهنگي موجود در ایجاد برقراری تماس تصویری آن هم در شبکه مخابراتی در داخل ایران مساله‌ای است که نه مسئولان رایتل نه مسئولان نهادهاي مخابراتي، فرهنگي و نظارتي تاکنون هیچ پاسخی به آن نداده‌اند و با سکوت از کنار آن عبور کرده‌اند.

«امکان مکالمه تصویری در تلفن‌های همراه» تا همین یکی دو سال پیش شاید یک آرزوی دور و غیرقابل باور برای کاربران شبکه مخابراتی ایران بود؛ رویایی که چند ماهی است تعبیر شده و یکی از اپراتورهای تازه تاسیس شبکه تلفن همراه این خدمت را در اختیار کاربران خود گذاشته است؛ خدمتی که به دلیل فواید و ویژگی‌های بسیار خوب، ویژگی‌ها و معایب بسیار حساس آن در سایه قرار گرفته و خانواده‌ها بدون توجه به این حجم از خطرات، اقدام به تهیه سیم‌کارت‌های نسل سوم تلفن همراه می‌کنند. 

به گزارش رجانیوز، شرکت مخابراتی «رایتل» در خدمات جدید خود که با تبلیغات فراوانی هم به انتشار اخبار مربوط به آن می‌پردازد، امکان مکالمه تصویری را برای مشترکان خود فراهم کرده است؛ یعنی دارندگان سیم‌کارت‌های این اپراتور مخابراتی می‌توانند در صورت استفاده از گوشی‌هایی که امکان برقراری تماس تصویری را داشته باشند، می‌توانند از این به بعد علاوه بر صدا، تصویر یکدیگر را نیز در هنگام مکالمه دریافت کنند. 
 
در نگاه اول این مساله دارای مشکل خاصی نیست؛ چرا که یک فرصت و خدمت در اختیار کاربران قرار گرفته تا لذت بهره‌مندی از نسل سوم شبکه‌های ارتباطی را تجربه کنند اما آن چیزی که در هیاهوی همه این تبلیغات گسترده و رنگی نادیده گرفته شده، فراهم شدن زمینه سوءاستفاده از این فناوری برای گسترش فضای غیراخلاقی و شکستن حریم خانواده‌ها است؛ ماجرایی که سال‌هاست به طور جدی در دستورکار اندیشکده‌های جهانی قرار گرفته تا بتوانند ساختار خانواده را در کشورهای شرقی و به ویژه اسلامی بشکنند تا بتوانند فرهنگ و سبک زندگی مورد نظر خود را در میان این جوامع گسترش دهند. 
 
انديشيدن تدابيري خاص براي حواشي و پيوست هاي فرهنگي موجود در ایجاد برقراری تماس تصویری آن هم در شبکه مخابراتی در داخل ایران مساله‌ای است که نه مسئولان رایتل نه مسئولان نهادهاي مخابراتي، فرهنگي و نظارتي تاکنون هیچ پاسخی به آن نداده‌اند و با سکوت از کنار آن عبور کرده‌اند. بدیهی است که کسی با گسترش خدمات فناوری اطلاعات و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در هیچ عرصه‌ای مخالف نیست و اتفاقا همگان بر لزوم تسریع در پیشرفت این عرصه‌ها تاکید دارند اما سوءاستفاده از خلاءهای قانونی که زمینه را برای دامن زدن و ترویج فضای غیراخلاقی در جامعه مذهبی ایران فراهم می‌کند، اقدامی نادرست و شایسته برخورد است. 
 
در این زمینه لازم است که مسئولان مرتبط با این مساله به صورت قانونی برخورد کنند و ضمن تدوین یک آیین نامه مشخص برای استفاده از این فناوری، ضمن احترام به حقوق کاربرانی که از این تکنولوژی استفاده سالم و مفید می‌کنند، زمینه را برای جلوگیری از استفاده غیراخلاقی برخی کاربران خاص از امکان مکالمه تصویری فراهم کنند؛ماجرایی که البته باید با دقت و هشیاری مناسب انجام شود تا منجر به جبهه‌گیری کاربران و ایجاد موج نارضایتی در میان آنان نشود. 
 
این مساله مورد تاکید مراجع تقلید هم قرار گرفته و چند نفر از مراجع عظام تقليد نظیر آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله نوری همدانی نسبت به عواقب گسترش مهارگسیخته این فناوری هشدار داده‌اند. 
 
از سوی دیگر، موضوع دیگری که نگرانی‌ها در این زمینه را افزایش می‌دهد، امکان استفاده از این فناوری توسط برخی گروه‌های سیاسی خاص به منظور ایجاد فضای مسموم رسانه‌ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است.
 
همین ماجرا با استفاده از شبکه پیام کوتاه در انتخابات ۸۸ و جریان فتنه صورت گرفت و گروه‌های برانداز به دنبال ارائه تبلیغات و فضاسازی با استفاده از این شبکه بودند. اکنون و در آستانه آغاز فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری یازدهم هم برخی شنیده‌ها از تلاش برخی گروه‌های سیاسی خاص برای سوءاستفاده از امکانات اينترنت پرسرعت و مکالمه تصویری خبر می‌دهند. 
 
بر همین اساس لازم است تا نهادهای مسئول و ذی‌ربط نسبت به فعالیت‌های توسعه‌ای در این عرصه دقت و نظارت بیشتری داشته باشند و از هم اکنون امکان هرگونه سوءاستفاده را برای برخی فعالان سیاسی مسدود کنند.


x