هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 5 ارديبهشت 1396
ساعت 23:10
به روز شده در :

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 28 دى 1391 ساعت 14:31 2013-1-17 14:31:03
شناسه خبر : 131372

دکتر رضا پورحسین، مدیر شبکه مستند و مسؤول هماهنگی برنامه‌های فجر سال 91، گفت: مستندهایی که شبکه‌های فارسی‌زبان بیگانه می‌سازند، جعل و تحریف تاریخ است.

به گزارش ایسنا، پورحسین در نشستی که عصر امروز (27 دی ماه) با حضور خبرنگاران و با هدف تشریح برنامه‌های دهه فجر سال 91 برگزار شد، درباره مستندهای شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور درباره وقایع انقلاب اسلامی گفت: نیازی به مقابله مثل با آن‌ها نیست چرا که هر قدر در رسانه‌های فارسی‌زبان برنامه ساخته می‌شود مقابله به مثل با کارهای ماست. ایجاد این همه شبکه با هزینه‌های هنگفت انگیزه‌ی بالایی می‌خواهد که مقابله با انقلابی است که 30 سال است مستحکم و جافتاده است.
 
او ادامه داد: شبکه‌های فارسی‌زبان کاملا منفعلانه هستند. آن‌ها با ما مقابله به مثل می‌کنند و انقلاب ما طوفنده و پرشتاب جلو می‌رود. مستندهایی که در این شبکه‌ها ساخته می‌شود، جعل و تحریف تاریخ است. برگزیدن برخی صحنه‌ها و صحبت کردن درباره مسایلی که خیلی مشخص است نشان می‌دهد آن‌ها می‌خواهند تاریخ را تحریف کنند.
 
پورحسین سپس به ذکر مثالی پرداخت و تصریح کرد: همین چند شب قبل شبکه VOA صدای امریکا مصاحبه‌ای با پرویز ثابتی داشت که می‌گفت در رژیم پهلوی شکنجه وجود نداشت که همان موقع یکی از میهمانان برنامه به پرویز ثابتی گفت این حرف را نزنید چون خود من در رژیم شما شکنجه شدم.
 
مدیر شبکه مستند تاکید کرد: هدف آن‌ها جعل تاریخ است تا نسل بعدی دریافت درستی از تاریخ نداشته باشد ولی مستندهای ما ناظر بر این است که روایت را آن گونه که هست نشان دهیم.
 
به گزارش ایسنا، پورحسین در این نشست شعار امسال سیما در دهه فجر را انقلاب اسلامی، نهضت پایدار تا ظهور موعود اعلام کرد و افزود: انقلاب و دستاوردهایش باید نو به نو بازگو شود تا درباره انقلاب دچار فراموشی نشویم. به همین دلیل هم خط‌مشی ما بازگویی هنرمندانه خط مشی انقلاب و دستاوردهایش است.
 
او ادامه داد: یکسری اصول برنامه‌ای هم تدوین کرده‌ایم که به این شرح است: انقلاب اسلامی یک واقعیت است و هیچ قدرتی نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد،‌ انقلاب اسلامی چند بعدی است، انقلاب اسلامی الهی است و بر پایه جهان‌بینی الهی بنا نهاده شده است. انقلاب ما مردمی است و آرای مردم در ان نقش داشته است. انقلاب حرکتی پویا بود که توقف ندارد و مبتنی بر پایه نظریه ولایت فقیه است. ما سعی کرده‌ایم در همین راستا چند سوال را پاسخ بدهیم از جمله اینکه چرا انقلاب‌مان تداوم پیدا کرد و دستاوردهایش چه بوده است؟
 
مدیر شبکه مستند سه دسته از مخاطبان را برای برنامه‌های دهه فجر سیما برشمرد و گفت: نسل اول و دسته اول کسانی هستند که در دهه 40 و قبل از 40 متولد شدند و در زمان رخ دادن انقلاب جوان بودند. نسل دوم از اواخر دهه‌ی 50 متولد شدند و با اینکه درک واضحی از حوادث انقلاب ندارند در اوج انقلاب بودند. نسل سوم هم نوجوان و کودک هستند. بر اساس تقسیم‌بندی که انجام داده‌ایم هر شبکه متناسب با تعریفش به یکی از این مخاطبان نگاه ویژه‌ای دارد؛ مثلا شبکه دو که شبکه کودک و نوجوان است اولویت اولش توجه به نسل سوم است.
 
پورحسین اضافه کرد: فضای تلویزیون در دهه‌ی فجر فضایی شاد می‌شود که می‌توان از آن به عنوان یک جشن ملی یاد کرد. ما قصد داریم امیدبخشی را میان مردم بیاوریم و هیجان مثبت ایجاد کنیم. ملاحظه دیگر ما توجه به وحدت ملی است. همه برنامه‌های ما مبتنی بر این است که هیچ چیز نباید وحدت ملی را خدشه‌دار کند.
 
مسؤول امور هماهنگی سیما در دهه‌ی فجر 91 در ادامه این نشست آماری از تعداد ویژه برنامه‌های این دهه را ارائه داد و خاطرنشان کرد: 731 برنامه ترکیبی در مجموع 31496 دقیقه، پنج سریال در مجموع 6010 دقیقه، 64 فیلم سینمایی در مجموع 3880 دقیقه، 17 برنامه طنز و نمایشی در مجموع 610 دقیقه، 75 برنامه گفت‌وگو محور در مورد انقلاب 2565 دقیقه، 20 مسابقه در مجموع 850 دقیقه و 425 مستند در مجموع 14244 دقیقه ویژه‌برنامه‌های سیما در ایام فجر خواهند بود.
 
او ادامه داد: شبکه‌های مختلف بر اساس تعریف خود سریال‌هایی را آماده پخش کرده‌اند. شبکه یک دو سریال جلوه شکوه و خاطرات مرد ناتمام، شبکه دو مجموعه روح‌الله راما قویدل، شبکه سه سریال پروانه به کارگردانی جلیل سامان و شبکه چهار و قرآن بازپخش ریحانه به کارگردانی سیروس مقدم را در دستور کار خود دارد.
 
 
نشست خبری پورحسین
پورحسین در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره‌ی کمبود بودجه و توقف سریال روح‌الله هم توضیح داد: مشکل بودجه طبیعی است اما اپیزودهایی از مجموعه روح‌الله آماده شده که قطعا پخش خواهد شد.
 
پورحسین اشاره‌ای نیز به جشنواره‌های فجر داشت و گفت: جشنواره فیلم فجر را شبکه‌های یک،‌ سه و نمایش پوشش می‌دهند. جشنواره موسیقی و شعر را شبکه‌ی آموزش پوشش خواهد داد و جشنواره تئاتر را شبکه چهار منعکس می‌کند.
 
او از پخش تصاویر جدید مستند انقلاب اسلامی در سال جاری خبر داد و افزود: برنامه «رازها و دروغ‌ها» که سال گذشته یک قسمت از آن پخش شد امسال هم روی آنتن می‌رود و فساد خاندان پهلوی از زبان کسانی که در آن رژیم بودند را مطرح می‌کند. این مستند با همه کسانی که در رژیم پهلوی بودند مصاحبه کرده است. شبکه مستند نیز برنامه‌ای به نام «پرتره» دارد که سعی کرده متن مستند و گزارشی از خاطرات کسانی که در رژیم پهلوی موثر بودند را بیان کند.
 
به گفته‌ی مسؤول هماهنگی برنامه‌های دهه فجر سیما، «خنده‌بازار« و «پیشی پرشین» که هر دو از شبکه سوم سیما روی آنتن می‌روند، برنامه‌های طنز دهه فجر خواهند بود و هر شبکه به فراخور موقعیتش جنگ‌های طنزی خواهد داشت.
 
پورحسین همچنین از پخش برنامه ترکیبی گزارشی اقبال واحدی که به بهانه دهه فجر به همه شهرها سر می‌زند و روی خط مرز شبکه دوم سیما که به شهرهای مرزی سفر می‌کند هم خبر داد.
 
او همچنین گفت: مستندهایی درباره‌ی عزت‌شاهی و شهید نانکلی که زیر شکنجه ساواک به شهادت رسید نیز در دهه فجر از شبکه مستند روی آنتن خواهد رفت.


 

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت