هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 1 مرداد 1396
ساعت 17:09
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 9 دى 1391 ساعت 14:50 2012-12-29 14:50:59
شناسه خبر : 129693
این در حالی است که ریاست مجلس پیش از این از جلسه رایزنی‌ با آیت‌الله جنتی، کدخدایی و دوستان حقوقدان خبر داده و گفته بود "ظاهرا شورای نگهبان به جز ماده 35 در بقیه مواد مشکل دیگری را ندیده بودند، البته شاید مشکلات ریز و کوچکی در این طرح وجود داشته باشد، اما مشکل اساسی همان ماده 35 است. "

طرح جنجالی برانگیز اصلاح قانون انتخابات که با دفاع تمام قد رئیس مجلس به تصویب رسیده بود و به گقته ایشان مورد تایید شورای نگهبان بود، از طرف این شورا در 5 مورد مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شد.

به گزارش رجانیوز، طرح اصلاح قانون انتخابات که پس از حذف ماده 35، از طرف ریاست مجلس به عنوان طرحی معرفی شده بود که بعید است شورای نگهبان مخالفتی با آن داشته باشد، توسط شورای نگهبان در 5 مورد مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شد. عباسعلی کدخدایی، امروز شنبه در نشست خبری با اشاره به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری که پس از تصویب در مجلس به شورای نگهبان آمده است، گفت: ماده 31 این طرح که بندهای مختلفی دارد، دارای ایراداتی است.

ماده 31 این طرح مربوط به هیات اجرایی مرکزی در انتخابات است که ایراداتی از جمله تداخل در وظایف واختیارات نظارتی شورای نگهبان و هیات های اجرایی، اختلاف در مرجع تایید نهایی صحت انتخابات را شامل می شود.

این در حالی است که ریاست مجلس پیش از این از جلسه رایزنی‌ با آیت‌الله جنتی، کدخدایی و دوستان حقوقدان خبر داده و گفته بود "ظاهرا شورای نگهبان به جز ماده 35 در بقیه مواد مشکل دیگری را ندیده بودند، البته شاید مشکلات ریز و کوچکی در این طرح وجود داشته باشد، اما مشکل اساسی همان ماده 35 است. "

فشار برای تصویب دو فوریت این طرح در مجلس، اصرار بانیان این طرح بر باقی ماندن ماده 35 که  مربوط به تشخيص معيارهاي رجل سياسي و مذهبي كانديداها بود، مخالفت های قاطع ریاست مجلس با تذکرات نمایندگان مبنی برمغایرت بخش های مختلف این طرح با قانون اساسی و اقداماتی از این دست در ماه های اخیر  شائبه "سیاسی بودن" این طرح را افزایش داده بود.

این در حالی است که در اواخر تابستان سال جاری سخنگوی کمیسیون شوراها که طرح مزبور در آن بررسی می شد اعلام کرد که  با توجه به اینکه چند ماه بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری باقی‌نمانده، ممکن است این طرح حتی تا قبل از انتخابات نیز به تصویب نرسد و البته اگر تصویب هم شود انتخابات خرداد92 را شامل نخواهد شد.تنها پس از چندماه رئیس مجلس در مصاحبه ای اعلام کرد: اصلاح قانون انتخابات به خرداد 92 می‌رسد.

 نامه شورای نگهبان به رئیس مجلس در خصوص طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

 

ممحمدرضا علیزاده قائم مقام دبیر شورای نگهبان در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس نهم، موارد مغایر با قانون اساسی در اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوی را اعلام کرد.

مهم‌ترین ایراد شورای نگهبان به طرح مذکور، مربوط به ماده 31 آن است که بندهای مختلف آن مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شده است.

 در نامه علیزاده به لاریجانی که عطف به نامه شماره 56900/152 مورخ 28/09/1391 نوشته شده، نظر شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مصوب جلسه علنی مورخ ۲۶ آذر ۱۳۹۱ ملجس به شرح ذیل اعلام شد:

۱- با اصلاح به عمل آمده در ماده 2 موضوع اصلاح ماده 19، تبصره این ماده از این جهت که مشخص نیست آیا گذرنامه جایگزین هر دو مدرک یعنی شناسنامه و کارت ملی می‌شود یا خیر، ابهام دارد که پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

۲- در تبصره یک ماده 4 موضوع اصلاح ماده 31، معتمدین مذکور باید واجد شرایط مذکور در تبصره 3 ماده 39 باشند، والاّ اشکال دارد.

۳- در تبصره 6 ماده 4 موضوع اصلاح ماده 31، باید قید شود مرجع تشخیص این امر، شورای نگهبان است والّا مغایر اصل 99 قانون اساسی می‌باشد.

4- در تبصره 8 ماده 4 موضوع اصلاح ماده 31، با توجه به عبارت «تأیید نهایی صحت انتخابات بر عهده شورای نگهبان است»، عبارت «پس از تأیید هیأت اجرایی» ایهام تداخل با وظایف این شورا را دارد؛ بنابراین تبصره مرقوم باید اصلاح گردد.

5- در تبصره 9 ماده 4 موضوع اصلاح ماده 31، مشخص نمودن وظایف ستاد انتخابات کشور، از حدود وظایف و اختیارات هیأت اجرایی مرکزی انتخابات خارج است.

6- تبصره 10 ماده 4 موضوع اصلاح ماده 31، از حیث محدود کردن اختیارات وزیر کشور، مغایر اصل 60 قانون اساسی شناخته شده است.

7- تبصره 2 ماده 6 موضوع اصلاح ماده 34، از جهات مختلف واجد ابهام است که پس از رفع ابهام، درباره آن اظهار نظر خواهد شد.

8- در بند (الف) ماده 7 موضوع اصلاح ماده 38، اطلاق واژه «نمایندگان» از این جهت که نمایندگان غیر قضایی را هم در بر می‌گیرد، اشکال دارد.

9- ماده 12 موضوع اصلاح ماده 61، از حیث الزام شورای نگهبان به گزارش امر به داستانی اشکال دارد.

10- در ماده 17 موضوع اصلاح ماده 85، با توجه به اینکه بر اساس اصل 99 قانون اساسی که نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان است، الزام این شورا مغایر اصل مذکور شناخته شد.

11- در ماده 19 موضوع اصلاح ماده 91، نفی مسئولیت از مدیر در صورتی که نویسنده مشخص باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد.

در این نامه همچنین دو تذکر به شرح ذیل در خصوص طرح اصلاح قانون انتخابات به مجلس ‌داده شده که «در ماده یک موضوع اصلاح ماده 3، به نظر می‌رسد منظور در غیر موارد اصل 131 قانون اساسی است که باید اصلاح شود».

همچنین «بند (ب) ماده 5 موضوع الحاق تبصره 2 به ماده 33 دارای اشکال عبارتی است» و «ماده 6 موضوع اصلاح ماده 34 نیز دارای اشکال عبارتی است» که باید اصلاح گردند. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms