هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 5 مرداد 1396
ساعت 05:17
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 6 دى 1391 ساعت 15:11 2012-12-26 15:11:19
شناسه خبر : 129503
امروز ساعت 18، استاد «حسن رحيم‌پور ازغدي» در سالن يك سينما فلسطين به ايراد سخنراني با موضوع «سينما و سبك زندگي» خواهد پرداخت كه قطعاً جذابيت‌هاي خاص خود را خواهد داشت. خلاصه كه فضاي حزب‌اللهي جشنواره‌ي عمار و ديدن آثار جذاب آن را از دست ندهيد. سه روز بيشتر تا پايان جشنواره باقي نمانده است.
گروه فرهنگي: شك نكنيد كه مهم‌ترين نكته‌ي روز دوم سومين دوره‌ي جشنواره‌ي مردمي فيلم «عمار»، استقبال بالاي مردمي بود؛ تا جايي كه سالن دو سينما فلسطين در هنگام اكران مستند «كاشانه» كاملاً پر  و سالن يك در هنگام اكران مستند «همزاد عاشقان» مملو از جمعيت بود. جمعيتي كه سينما فلسطين فقط شايد در روزهاي تعطيل و آن هم براي اكران فيلم‌هاي جنجالي و پرفروش، مشابه آن را به خود ديده بود. و البته اين فقط نمود استقبال اقشار مذهبي از جشنواره‌ي عمار در شهر تهران است و مشابه همين استقبال را در اكران مردمي آثار اين جشنواره در دويست و پنجاه نقطه‌ي ديگر از كشور هم مي‌توان ديد.
 
 
 
به گزارش رجانيوز، شاخص‌ترين آثاري كه در روز دوم جشنواره‌ي عمار به روي پرده رفتند و بيش از ديگر آثار مورد توجه قرار گرفتند، عبارت بودند از فيلم كوتاه «و ديگر هيچ نبود...»، مستندهاي «كاشانه»، «همزاد عاشقان» و «مدرسه» و انيميشن جذاب و حرفه‌اي «آنها كه زنده‌اند».
 
«و ديگر هيچ نبود...» كه چند روز پيش رونمايي آن در سازمان رسانه‌اي اوج و توسط خانه‌ي فيلم داستاني انقلاب با حضور حجت الاسلام «پناهيان» برگزار شده بود، يكي از آثار كاملاً حرفه‌اي جشنواره بود كه در مقياس يك فيلم كوتاه، پروداكشن عظيمي داشت. داستان يك رزمنده‌ي ايراني و يك سرباز فراري عراقي كه در ميدان ميني گير افتاده‌اند. جالب آنكه با وجود چنين داستاني، اين فيلم كوتاه اصلاً رنگ و بوي آثار ضد جنگ را نداشت و شايد در كنار قوت تكنيكي كار، اين مهم‌ترين ويژگي اين فيلم كوتاه بود.
 
 
بعد از پايان اكران اين فيلم، جلسه‌ي نقد و بررسي اين فيلم كوتاه با حضور «محمد باقر مفيدي‌كيا» -كارگردان- و «محمدرضا شفاه» -تهيه‌كننده‌ي فيلم- برگزار و با استقبال نسبتاً مناسبي هم از سوي مخاطبين روبرو شد. در اين نشست، «شفاه» با اشاره به جهش مناسب نيروهاي مذهبي و انقلابي در عرصه‌ي مستند، خلأ آثار داستاني در جبهه‌ي فرهنگي انقلاب را متذكر شد و از عزم «خانه‌ي فيلم داستاني انقلاب» براي ساخت آثار داستاني مشابه «و ديگر هيچ نبود» خبر داد. «مفيدي‌كيا» هم خود را «ضد جشنواره» خواند و از برخوردي كه با اين فيلم كوتاه در جشنواره‌هايي چون «رويش» و «فيلم كوتاه تهران» شده انتقاد كرد. او تصريح كرد كه اگر فيلمي ضد جنگ ساخته بود، حتما تا الان چندين جايزه از جشنواره‌هاي داخلي گرفته بود!
 
انيميشن «آنها كه زنده‌اند» به كارگرداني «محمد لطفعلي» ديگر اثر مهم روز دوم جشنواره بود كه قوت تكنيكي و كيفيت بالاي انيميشن، باعث حيرت بسياري از مخاطبين حاضر در سالن شد. انيميشيني دوازده دقيقه‌اي كه به روايت لحظات آخر زندگي «شهيد مهدي خندان» اختصاص داشت. به نظر مي‌رسد كه با توجه به كيفيت بالاي آثار انيميشن حاضر در جشنواره، يكي از جدي‌ترين رقابت‌ها در «عمار»، متعلق به همين بخش باشد؛ جايي كه تماشاي آثار آن، حكايت از آينده‌ي بسيار درخشاني براي انيميشن‌سازي در جبهه‌ي فرهنگي انقلاب اسلامي دارد.
 
مستند «كاشانه» به كارگرداني «علي تاجيك» هم كه زندگي پيرمرد خيري كه نه واحد آپارتمانش را در اختيار زوج‌هاي جوان قرار داده روايت مي‌كرد، با استقبال عجيب و غريبي از سوي مخاطبين جشنواره روبرو شد؛ به نحوي كه سالن دو سينما فلسطين تقريباً پر شده بود. مستندي كه سوژه‌ي جالبي داشت و خيلي خوب هم شروع مي‌شد، اما به همان خوبي ادامه پيدا نمي‌كرد.
 
از حاشيه‌هاي روز دوم جشنواره، حضور «شفيع آقا محمديان» -مدير مركز گسترش سينماي مستند و تجربي- و «محمدرضا عباسيان» -دبير جشنواره‌ي سي و يكم فجر- بود كه البته «عباسيان» نه تنها براي بازديد از جشنواره كه براي شركت در نشست نقد و بررسي يكي از آثار حاضر در جشنواره‌اش به نام «مدرسه»، در سينما فلسطين حضور داشت. اين مستند هفتاد دقيقه‌اي كه به فضاي بعد از جنگ در بوسني مي‌پرداخت، به نظر كمي كشدار مي‌رسيد و مهم‌ترين برگ برنده‌ي آن، سوژه‌ي نابش بود كه البته با پرداخت مناسبي همراه نشده بود.
 
 
«عباسيان» در نشست نقد و بررسي فيلم هم اظهار كرد كه اين مستند در كنار هفت مستند ديگر، حاصل سفر سال 88 او به بوسني است كه با تهيه كنندگي شبكه‌ي چهار ساخته شد، اما هيچ‌گاه پخش نگرديد و جشنواره‌ي عمار اولين جايي است كه اين مستندها را اكران مي‌كند.
 
«همزاد عاشقان» هم آخرين مستندي بود كه روز گذشته به نمايش درآمد و البته با استقبال مناسبي از سوي مخاطبين و جمعي از شاعران چون «محمد مهدي سيار»، «علي محمد مودب» و ... روبرو شد.  مستندي به كارگرداني «تورج كلانتري» كه به منش و زندگي «قيصر امين‌پور» مي‌پرداخت و تصاوير آرشيوي و ديده نشده‌ي جالبي از اين شاعر بزرگ انقلاب داشت. تدوين خوب مستند به همراه لحظاتي از شعر خواني مرحوم «قيصر» در محضر مقام معم رهبري، از جمله نكات مثبت اين مستند بود، هر چند كه قاب‌بندي‌هاي مصاحبه‌ها چنگي به دل نمي‌زد. هر چه بود، سالن يك سينما فلسطين در شب دوم جشنواره كاملاً عطر و بوي «قيصر امين پور» را گرفته بود. روحش شاد و يادش گرامي.
 
ديگر مستندهاي جشنواره در اين روز، چندان چنگي به دل نمي‌زد. شايد بهتر بود كه مسئولين برگزاري جشنواره، به جاي نمايش همه‌ي آثار ضعيف و قوي در كنار هم، زمينه را براي نمايش چند باره‌ي آثار قوي‌تر كه خواهان بيشتري هم دارند، مهيا مي‌كردند.
 
پايان بخش برنامه‌هاي شب دوم جشنواره، سخنراني دكتر «شاه‌حسيني» بود كه مشروح آن به زودي در رجانيوز منتشر خواهد شد. حضور «محسن مومني» -رئيس حوزه‌ي هنري- در حين سخنراني دكتر «شاه‌حسيني» از نكات جالب توجه شب دوم جشنواره بود كه از ارادت اين مدير دولتي به تئوريسين مطرح جبهه‌ي فرهنگي انقلاب اسلامي حكايت داشت. «مومني» تا امروز مطرح‌ترين مدير دولتي است كه علي‌رغم دعوت رسمي مسئولين جشنواره، از عمار بازديد كرده است.
 
روز سوم؛ «162»، و «آخوند چيني دات كام» به همراه سخنراني استاد «رحيم‌پور»
 
سومين روز جشنواره‌ي عمار، مطمئناً تحت الشعاع اكران دو مستد جنجالي «162» و «آخوند چيني دات كام» كه از مدتي پيش بسياري پيگير تماشاي آن بودند، خواهد بود. اولين مستند جنجالي روز سوم، مستند «162» محصول بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق (ع) است كه به نقد برنامه‌هاي نوروزي صداوسيما و رويكردهاي كلي اين سازمان عريض و طويل اختصاص دارد. توضيحات بيشتر اين مستند جذاب را مي‌توانيد اينجا بخوانيد و لحظاتي از آن را هم تماشا كنيد. اين مستند امشب ساعت 21:30 در سالن سه سينما فلسطين به نمايش درخواهد آمد.
 
 
اما «آخوند چيني دات كام» به كارگرداني «محمدتقي رحمتي» -از برگزيدگان جشنواره‌ي دوم عمار- به زندگي روحاني جواني مي‌پردازد كه براي تبليغ اسلام در پرجمعيت‌ترين كشور جهان، زبان به شدت دشوار چيني را آموخته و در اين زمينه، فعاليت خود را به عنوان مبلغ آغاز كرده است. (براي تماشاي بخش‌هايي از اين مستند، مي‌توانيد بر روي ويدئوي زير كليك كنيد.) گفتني است اين مستندامشب 20:30 در سالن يك سينما فلسطين روي پرده خواهد رفت.
 
 

 در كنار اين دو مستند، آثار جذاب ديگري همچون مستند «تقابل» به كارگرداني «داوود مراديان» -روايتي از نبرد دريايي جمهوري اسلامي با ناوهاي امريكايي با برخورداري از تصاوير آرشيوي بي‌نظير، «روسري‌هاي رنگي ما» به كارگرداني «حجت الاسلام سجاد كريمان مجد» -با موضوع ممنوعيت حجاب در تركيه- مستند «پاهايم قلقلك دوست دارند» -نقد و نقل وضعيت جانبازان قطع نخاع در آسايشگاه- به كارگرداني مستندساز حرفه‌اي كشورمان «سيد محمد ميركاني»، «زندگي در فضا» به كارگرداني «محمد محمد نياكي» كه به فاصله‌ي شبه‌روشنكفران با توده‌ي مردم مي‌پردازد، «سي سال زندگي با صد بند» به كارگرداني «مهدي زمان‌پور كياسري» كارگردان مستند تحسين شده‌ي مشتي اسماعيل و از مستندهاي برگزيده‌ي جشنواره‌ي سينما حقيقت و «استاد»  -روايتي از زندگي شهيد علي‌محمدي- از جمله مستندهايي هستند كه طبق برنامه امروز روي پرده مي‌روند. (براي مشاهده‌ي برنامه‌ي روز سوم اينجا كليك كنيد)

 
 
لازم به ذكر است كه امروز ساعت 18، استاد «حسن رحيم‌پور ازغدي» در سالن يك سينما فلسطين به ايراد سخنراني با موضوع «سينما و سبك زندگي» خواهد پرداخت كه قطعاً جذابيت‌هاي خاص خود را خواهد داشت. خلاصه كه فضاي حزب‌اللهي جشنواره‌ي عمار و ديدن آثار جذاب آن را از دست ندهيد. سه روز بيشتر تا پايان جشنواره باقي نمانده است.


 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms