هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 آبان 1399
ساعت 17:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 25 آذر 1391 ساعت 22:31
يكشنبه 26 آذر 1391 02:01 ساعت
2012-12-15 22:31:04
شناسه خبر : 128564

 یکی از اعضای اصلی حزب «منصورون» با ذکر خاطره‌ حمایت این گروه انقلابی از نامزدی شهید بهشتی در انتخابات اولین دوره ریاست جمهوری به رمزگشایی از چرایی عدم تحقق این موضوع پرداخت.

 
به گزارش خبرگزاری فارس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به مناسبت سالگرد تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی در سال 1358، خاطره‌ای را به رشته تحریر درآورده است.
 
این خاطره که در سایت شخصی وی منتشر شده، به شرح ذیل است:
 
آذرماه، یادآور خاطره شکوهمند سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی در سال 1358 است؛ در آن زمان با اینکه دولت موقت خواهان تأخیر در تصویب این قانون بود ولی حضرت امام (ره) دستور تسریع آن را صادر فرمودند.
 
این قانون، یکی از موفق‌ترین و مترقی‌ترین تجارب در تلفیق حقوق اساسی جدید با قوانین فقه شیعه برای ارائه حکومتی مبتنی بر تعالیم حیات‌بخش اسلام است.
 
سال 1358 در بحبوحۀ تشکیل مجلس خبرگانِ تدوین قانون اساسی، زمزمه‌هایی (عمدتاً از سوی منافقین، نهضت آزادی و لیبرال‌ها) آغاز شد که رئیس جمهور کشور، حضرت امام خواهد بود! در پیش نویس قانون اساسی هم، اصل ولایت فقیه دیده نشده بود.
 
چند گروه از نیروهای انقلاب، در صدد برآمدند تا ضمن تدوین پیش نویسی جدید و ارائه به شهید بزرگوار آیت‌الله دکتر بهشتی، با اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی مذاکره کنند که اصل ولایت فقیه در کمیسیون‌ها و در نهایت در مصوبات مجلس خبرگان گنجانده شود.
 
در پی تلاش فراوان نیروهای انقلاب، سرانجام اصل ولایت فقیه و رهبریِ امت، در قانون اساسی گنجانده شد و با رأی اکثریت قاطع نیز به تصویب رسید.
 
پس از آن، تلاش ها برای تعیین اولین رئیس جمهور آغاز شد؛ ما و جمعی از دوستان همفکر در شورای مرکزی حزب منصورون (که از سال 1350 تأسیس کرده بودیم) ضمن بررسی های فراوان به نتیجه رسیدیم که بهترین گزینه برای ریاست جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هستند و این موضوع را به تصویب شورای مرکزی حزب رساندیم.
 
سپس موضوع را در شورای مرکزی 7 گروه اسلامی (که در حال تبدیل به سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود)، مطرح و آن را مصوب کردیم؛ بنا شد من و آقای [محمدباقر] ذوالقدر و یک نفر دیگر به نمایندگی از مجموعۀ دوستان، خدمت حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای رسیده و موضوع و مصوبه شورای مرکزی را به استحضار ایشان برسانیم.
 
در منزل ایشان (واقع در خیابان ایران) با حضرت آقا ملاقات و موضوع را مطرح کردیم؛ ایشان با فروتنی و تواضع فراوان، از پذیرش این پیشنهاد امتناع و با تاکید بر ویژگی های مدیریتی، اخلاقی و شایستگی های آیت‌الله شهید بهشتی فرمودند: آیت‌الله دکتر بهشتی نسبت به من اولی هستند، بروید کاندیداتوری ایشان را دنبال کنید.
 
من و آقای ذوالقدر، نتیجۀ ملاقات با حضرت آقا را در شورای مرکزی منصورون مطرح و نظر حضرت آقا در خصوص کاندیداتوری آیت‌الله بهشتی را به تصویب رساندیم اما در شورای گروه‌های 7 گانه، افرادی از قبیل آقای بهزاد نبوی و چند نفر دیگر مخالفت کردند و در نتیجه، موضوع متوقف ماند.
 
قابل ذکر است در تاسیس گروه منصورون افرادی همچون شهید علی جهان آرا، شهید محمد جهان آرا، محسن رضایی، علی شمخانی، محمد فروزنده، احمد آوایی، غلامعلی رشید، محمدباقر ذوالقدر، حسین زیبایی نژاد، مرتضی نعمت زاده، غلامرضا بصیرزاده، شهید مجید بقایی، شهید اسماعیل دقایقی، شهید کریم رفیعی، شهید غلامعلی صفاتی، حسن حمیدزاده ، باقر تحوبل زاده و ... حضور داشتنه اند.