هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 7 ارديبهشت 1397
ساعت 13:07
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 9 آبان 1391 ساعت 18:00 2012-10-30 18:00:13
شناسه خبر : 124923

وزیر سابق امور خارجه کشور با تاکید بر اینکه ما باید بپذیریم امر کشورداری و مسائل اقتصادی جزو امورات عرفی و تجربه‌های بشری است گفت: محتوای نظام ما اعتقادی و دینی است اما باید از تجربه کشورهای دیگر استفاد ه کنیم.

منوچهر متکی در بازدید از در بازدید از غرفه رجانیوز در نوزدهمین نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي سه اولویت جدی شرایط کنونی کشور را مسائل اقتصادی، روابط خارجی و مناسبات نرم افزارانه مسئولان با یکدیگر بر شمرد و و تصریح کرد: مسائل اقتصادی فقط ریشه خارجی ندارد.

وی با یادآوری فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در خراسان شمالی اظهار داشت: ایشان فشارهای خارجی و تدبیرهای نادرست را دو عنصر اصلی در شرایط اقتصادی کشور عنوان کردند که باید به آن توجه کرد.

متکی ادامه داد: مسائل اقتصادی فی نفسه مورد توجه است و این سوال مطرح است که آیا تدابیر ما برای این کار درست است یا نه و اینها حوزه وسیعی است.

این کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینکه تنها یک گوشه از حوزه مربوط به روابط خارجی، تحریم است، گفت: حوزه‌های گسترده و دیگری نیز وجود دارد که یکی از سرفصل های مهم آن توجه به ضرورت تداوم گفتمان است و تحمیل فقدان گفتمان خارجی برای کشور می تواند زیانبار باشد.

وی اظهار داشت: ما باید از زیر تحمیل چنین وضعیتی  حتما پرهیز کنیم و این هم تدابیر خواست خود را می طلبد.

وزیر سابق امور خارجه کشور با بیان اینکه موضوع سوم کشور بداخلاقی‌هایی است که در میان ما ظهور و بروز پیدا کرده است، گفت: نه آموزه‌های دینی ما و نه روش و منش بزرگان ما این تنش‌ها را نمی‌پسندد.

متکی خاطرنشان کرد: الگوی رفتاری در میان مسئولان و کارگزاران نظام بر اساس مبانی دینی باید اینگونه باشد که نکات مثبت هم را آشکارا بگویند و نکات منفی را تنها در میان خود و در جلسات خصوصی با هم بیان کنند.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه برخی از مسئولان ما در برخی از موارد دقیقا خلاف این الگوی رفتاری عمل می کنند، افزود: شاهد هستیم که مسئولان در محافل خصوصی بگو و بخند دارند و در جلسات بیرونی و رسانه‌ای رفتارهای تنش‌زا دارند.

وی تعیین نقطه‌های تاثیرگذار را از اولویت‌های شرایط فعلی عنوان کرد و گفت: مثلا  امروز بحث روز مسائل گرانی و تورم است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

متکی با بیان اینکه برخی از عوامل موثر در وضعیت فعلی داخلی و برخی خارجی است، اظهار داشت: الان اگر کسی بگوید تحریم هیچ اثری ندارد، نه اقتصاد بلد است و نه مسائل کشور را می داند و اگر کسی بگوید که تحریم شروع شد پس تسلیم شویم، نشان می دهد که او انقلاب، امام و تاریخچه 33 ساله این ملت را نمی‌شناسد.

وزیر سابق امور خارجه کشور با اشاره به اینکه تحریم تاثیرات خود را دارد اما در اندازه خود گفت: بخشی از مقابله با تحریم پذیرش هزینه‌های اضافی است و بخشی هم تبدیل این فشار به فرصت.

وی فرمول تبدیل فشار تحریم به فرصت را اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی از تحریم، در آن جاهایی که می‌شود به فرصت تبدیل کرد، برای ما فرصت سازی می‌کند.

متکی با بیان اینکه جنگ تحمیلی نمونه بارزی از تبدیل فشار به فرصت بود ادامه داد: جنگ تحمیلی خسارت‌های زیادی را به ما وارد کرد اما همین جنگ که برای ما تهدید بود، فرصت سازی و منجر به خودکفایی تسلیحاتی شد.

وزیر سابق امور خارجه کشور  ادامه داد: آن زمان به ما نه تنها سیم خاردار بلکه به ما مواد اولیه خمیر دندان را نمی دادند و می‌گفتند که اینها استفاده دوگانه دارد.

وی با بیان خاطره‌ای از دوران جنگ اظهار داشت: آن زمان آقای رفیق دوست می گفت که می گویند آقای هاشمی گفته است این موشک ها برای ایران نیست، خب شما بنویسید روی آن که برای ایران است.

متکی افزود: اگر آن زمان شعاری می‌گفتیم که موشک ها برای ایران است اما الان واقعا برای ایران است و همین یکی از عوامل اصلی بازدارندگی در مقابل تهاجم نظامی دشمن شده است.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه برخی از مشکلات ما به تحریم ربطی ندارد، گفت: اقتصاددانان می‌گویند یک درصدی معین ناشی از تاثیر تحریم است اما مابقی آن به مدیریت و تدبیر ما بر می‌گردد.

وزیر سابق امور خارجه کشور با یادآوری اینکه گرانی، تورم، کاهش ارزش پول ملی و افزایش شناور شدن نرخ ارز خارجی موضوعاتی نیست که فقط ایران با آن مواجه شده باشد، افزود: در دهه 90 و در بلوک شرقی آسیا ارزش پول اندونزی به 25 درصد رسید در حالی که سیر شکوفایی اقتصادی را طی می‌کرد.

وی ادامه داد: مالزی اولین کاری که برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی خود انجام داد این بود که دفتر سورس را در کوالالامپور بست و بعد اقتصاددانان خود را برای پیدا کردن راهکار جمع کرد.

وزیر سابق امور خارجه کشور با تاکید بر اینکه ما باید بپذیریم امر کشورداری و مسائل اقتصادی جزو امورات عرفی و تجربه‌های بشری است گفت: محتوای نظام ما اعتقادی و دینی است اما باید از تجربه کشورهای دیگر استفاد ه کنیم.
  

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
نرم افزار حسابداری سپیدار همکاران سیستم 81022222-021
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x