هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 28 اسفند 1398
ساعت 00:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 3 مهر 1391 ساعت 08:37
دوشنبه 3 مهر 1391 12:07 ساعت
2012-9-24 08:37:02
شناسه خبر : 121773
دکتر احمدي نژاد با بيان اينکه ملت ايران هرگز در هيچ زماني در دفاع از خود ترديدي نداشته است، ادامه داد: همه فرهنگهاي مهاجم به فرهنگ ملت ايران در دل اين فرهنگ هضم و ذوب شده اند و عده اي صهيونيست بي فرهنگي که امروز ملت ايران را تهديد مي کنند هرگز در معادلات ملت ايران به حساب نيامده و نمي آيند.

مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان، روزنامه واشنگتن پست، شبکه تلویزیونی المیادین، دیدار با دبیر کل سازمان ملل و دیدار با ایرانیان مقیم از جمله برنامه های روز اول حضور رئیس‌جمهور در نیویورک بود و همانطور که پیش‌بینی میشدف احمدی‌نژاد اولین روز حضور خود در آمریکا را طوفانی آغاز کرد.

به گزارش رجانیوز، دكتر محمود احمدي‌نژاد بعد از ظهر يكشنبه به وقت محلي در ديدار با بان‌كي‌ مون دبير كل سازمان ملل در مقر اين سازمان، با بيان اينكه در نشست سران جنبش عدم تعهد در تهران حرف دل ملت‌ها و دغدغه آنان مطرح شد، اظهار اميدواري كرد كه به عنوان روساي دو سازمان بين‌المللي، همكاري‌هاي خوبي براي برقراري صلح و ثبات در جهان با يكديگر داشته باشيم.

رييس‌جمهور با تاكيد بر لزوم گسترش ارتباط پيوسته ميان جنبش عدم تعهد و سازمان ملل متحد افزود: بايد گام‌هاي مؤثري در راستاي اصلاح ساختار سازمان ملل براي ايجاد چارچوبي دموكراتيك و عادلانه در اين سازمان برداشته شود تا در آن مجمع عمومي و دبير كل از اختيارات كافي براي اجراي ماموريت‌هاي خود بهره‌مند باشند.

دكتر احمدي‌نژاد با اشاره به طرح مباحث مربوط به تحولات سوريه در اجلاس سران جنبش عدم تعهد اظهار داشت: درگيري‌ها در سوريه بايد هر چه سريع‌تر متوقف شده و همگان به آغاز روند گفتگو براساس عدالت بين طرف‌هاي مختلف در سوريه كمك كنند.

وي طرح تشکيل گروه تماس براي حل مسائل سوريه که در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران مطرح شد را مثبت ارزيابي و تصريح كرد: تلاش خواهيم كرد براساس تصميماتي كه در اجلاس سران جنبش عدم تعهد براي تشكيل اين گروه تماس اتخاذ شد، كشورهاي ديگري نيز به اين طرح بپيوندند و اميدوارم آقاي اخضر ابراهيمي نيز با تلاش‌هاي اين گروه همراهي كند تا بتواند نقش مثبت و موثرتري در سوريه داشته باشد.

بايد مديريت جهان اصلاح شود تا عده‌اي به خود جرات ندهند ديگر ملت‌ها را تهديد كنند

دكتر احمدي‌نژاد با بيان اينكه امروز موضوع هسته‌اي ايران به ورطه لجبازي افتاده است، خاطر نشان كرد: اگر همه در جهت کاهش ديدگاههاي منفي تلاش كنند، در حل مساله موفق‌تر خواهيم بود.

رييس‌جمهور با بيان اينكه در موضوع هسته‌اي ايران ادامه وضع كنوني به نفع هيچ كس نيست، گفت: قرار دادن مساله در مسير رفع سوء تفاهم‌ها كمك بيشتري به حل آن خواهد كرد و يقيناً سوالات و نگراني‌هاي طرفين در مسير همكاري راحت‌تر به پاسخ خواهد رسيد.

دكتر احمدي‌نژاد درباره تهديدهاي رژيم صهيونيستي عليه كشورمان نيز اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران معتقد به آن نيست كه پاسخ تهديد را با تهديد بدهد، اما رژيم صهيونيستي نيز نبايد براي تهديد ايران مورد تشويق قرار گيرد و خوب است اين تهديدها محكوم شوند.

دكتر احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران براي دفاع از خود آمادگي كامل دارد، گفت: نبايد كسي فريب صهيونيست‌ها را بخورد و بايد شرايطي را كه به رژيم صهيونيستي اجازه مي‌دهد روزانه ساير كشورها را تهديد به حمله نظامي كند، اصلاح شود و با توجه به مشكلات متعدد منطقه ما نبايد مشكلات جديد ايجاد كرد.

بان‌كي مون دبير كل سازمان ملل نيز در اين ديدار با تقدير و تجليل از جمهوري اسلامي ايران به خاطر برگزاري موفقيت‌آميز اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران از برنامه‌ها و ملاقات‌هاي خود در حاشيه اين اجلاس به نيكي ياد كرد و گفت: ملاقات بنده با رهبر معظم انقلاب اسلامي ملاقاتي ويژه و به ياد ماندني بود.

تقدیر بان کی مون از نقش‌آفرینی ایران در مساله سوریه

دبير كل سازمان ملل جمهوري اسلامي ايران را جزء معدود كشورهايي برشمرد كه نقشي مؤثر در مسائل سوريه دارد و با بيان اينكه اخضر ابراهيمي تمايل دارد با طرح تشکيل گروه تماس براي حل مسائل سوريه همكاري كند خواستار حمايت ايران از وي در مسير اجراي ماموريت‌هايش شد.

بان‌كي مون در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به صحبت هاي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در مبني بر اينكه مساله هسته‌اي ايران از راه گفت‌وگو قابل حل و فصل است، تصريح كرد: مساله با راهكارهاي فني قابل حل و فصل كرد.

دبير كل سازمان ملل همچنين خاطر نشان كرد: تهديد ديگر ملت‌ها از سوي هركسي و به هر بهانه‌اي غيرقابل قبول است.

انديشه و فرهنگ ملت ايران در طول تاريخ جهاني و به نفع کل بشريت بوده است

دکتر محمود احمدي نژاد شامگاه يکشنبه به وقت محلي در ديدار ايرانيان مقيم آمريکا با بيان اينکه ملتهاي بسياري در طول تاريخ و در مقاطع مختلف درخشيدند، اما فقط ملت ايران است که از گذشته تا امروز همچنان مي درخشد و خواهد درخشيد، گفت: فرهنگ و تمدن ملت ايران همه عناصر ماندگاري را در درون خود دارد و اين سنت الهي است که هر چه به حال بشريت مفيد است، ماندگار باشد.

رييس جمهور با اشاره به اينكه مهمترين ويژگي فرهنگ و تمدن ايراني اين است که انسان مدار است، افزود: آداب، رسوم و انديشه ملت ايران همواره براي انسان و در خدمت تعالي و شکوفايي انسان بوده است.

دکتر احمدي نژاد اظهار داشت: در فرهنگ اصيل ايراني به جاي پرداختن به ظواهر به حقيقت انساني انسانها توجه شده است و همه زواياي اين فرهنگ، مشحون از زيبايي ها و مولفه هايي است که در خدمت تعالي خصائل انساني هستند.

رييس جمهور فرهنگ ايراني را سرشار از عشق و محبت دانست و تصريح کرد: نامگذاري ايام در فرهنگ ايراني يکي از جلوه گاههاي تجلي ويژگي هاي منحصر به فرد اين فرهنگ است؛ آنجا که آغاز فصل دانايي آموختن مهر ناميده شده يا نوروز که از زيباترين سنتهاي بشري براي بازگشت به خود و بالاترين نويد براي روزي است که انسانها طعم انسانيت واقعي را خواهند چشيد.

دکتر احمدي نژاد حق پذيري را ديگر ويژگي ملت ايران عنوان و خاطرنشان کرد: ملت ايران هيچگاه تعصب قومي و نژادي نداشته و همواره حق پذير بوده است که نمونه احسن آن در پذيرش اسلام از سوي اين ملت مشاهده مي شود.

رييس جمهور با تاکيد بر اينکه اين سخنان به معناي نفي ديگر فرهنگها نبوده و صرفا توصيف فرهنگ ايراني است، گفت: ملت ايران همواره به دنبال پيشرفت بوده و هيچگاه در توحش زندگي نکرده و هميشه لياقت نشست بر قله ها را داشته است؛ ملت ايران هزار سال قبل افرادي نظير ابن سينا و ابوريحان بيروني را تحويل جامعه بشريت داده است و فقط ملتي مي تواند چنين بزرگاني تربيت کند که خود در اوج باشد.

در دفاع از ایران هیچ تردیدی نداریم

دکتر احمدي نژاد با بيان اينکه ملت ايران هرگز در هيچ زماني در دفاع از خود ترديدي نداشته است، ادامه داد: همه فرهنگهاي مهاجم به فرهنگ ملت ايران در دل اين فرهنگ هضم و ذوب شده اند و عده اي صهيونيست بي فرهنگي که امروز ملت ايران را تهديد مي کنند هرگز در معادلات ملت ايران به حساب نيامده و نمي آيند.

رييس جمهور اظهار داشت: ملت ايران البته در مقاطعي تحت فشار قرار گرفته و دچار ضعف شده است اما وقتي کمترين فرصتي يافته است به سرعت عقب ماندگي هاي خود را جبران کرده و امروز نيز در مسير رشد و کمال به سرعت در حال پيشرفت است.

دکتر احمدي نژاد با اشاره به اينکه فرهنگ ملت ايران همواره جهاني بوده است، تصريح کرد: سنتها، تصميمات و انديشه ملت ايران در تمام طول تاريخ به نفع کل بشريت بوده است و بنابر برخورداري از اين ويژگي ها، تنها ملتي است که ظرفيت قرار گرفتن در مصدر مديريت جهاني را دارا بوده و رقيب اصلي کساني است که امروز در مصدر مديريت جهان قرار دارند.

رييس جمهور خاطرنشان کرد: ملت ايران همواره به دنبال يک شخصيت آسماني براي نجات بشريت بوده است و براي رسيدن به اين مقصود اسلام آورد و تصور مي کرد کساني که بر جاي پيامبر و امامان تکيه زده اند، او را به هدفش خواهند رساند اما پس از گذشت مدتي دريافت که امويان و عباسيان او را به آمالش نخواهند رساند.

روایت احمدی‌نژاد از شاهنامه فردوسی

دکتر احمدي نژاد اضافه کرد: ملت ايران که عظمت خود را براي رسيدن به يک حقيقت بالاتر واگذار کرده بود، در دوره حکومتهاي امويان و عباسيان تلاشهايي براي اصلاح حکومت داشت و افرادي به مراکز حکومت اسلامي رفتند تا به اصلاح وضع اقدام کنند، اما اين راهکار مناسبي نبود.

رييس جمهور گفت: فردوسي به درستي دريافت که بايد فرهنگ ايراني، اسلام را احيا و حفظ کند و مي دانست که براي حفظ و بالندگي يک انديشه، بايد يک ملت از آن پشتيباني کنند، لذا شاهنامه را به عنوان يک حماسه عظيم خلق کرد تا اين انديشه را احيا و حفظ کند.

دکتر احمدي نژاد تاکيد کرد: به گمانم داستان آرش کمانگير، قصه خود فردوسي است که مرزهاي فرهنگي ملت ايران را با اثر احياگر هويت اين ملت تعيين و اعلام کرد هر جا که عشق، محبت و پاکي وجود دارد، آنجا ايران است.

رييس جمهور با بيان اينکه امروز به سرعت مرزهاي سياسي در حال برچيده شدن است، اظهار داشت: روزي که در آن تمام آرزوهاي متعالي بشريت محقق خواهد شد، در حال فرارسيدن است و مدعيان و قلدراني که امروز سررشته امور دنيا را در دست خود دارند، با وجود همه هياهوها در سراشيبي تند سقوط قرار دارند و در آينده نزديک ديگر اثري از آنها نخواهد بود.

دکتر احمدي نژاد تاکيد کرد: بايد کسي در راس امور قرار گيرد که خود عين عدالت، پاکي و کمال باشد و همه را به سعادت برساند.

رييس جمهور در پايان از همه ايرانيان خواست تا ويژگي هاي فرهنگي ايراني را در خود حفظ کرده و ارتقا دهند و هر جا که هستند سفيران شايسته اي براي ترويج فرهنگ ايراني باشند.