هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 مهر 1400
ساعت 11:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 13 شهريور 1391 ساعت 13:39
دوشنبه 13 شهريور 1391 18:09 ساعت
2012-9-3 13:39:20
شناسه خبر : 119869

صادق زیباکلام اخیراً در مصاحبه با الجزیره از سیاست‌های اعلام نظام اسلامی در اجلاس تهران دفاع کرد. حالا وی در تشریح این اظهارت خود می‌گوید که "در مصاحبه با الجزیره از حزب‌الهی‌ها و انصار حزب‌الهی‌ها "تندتر و آتشین‌تر" از نظام دفاع کردم."

به گزارش آنا، صادق زیباکلام استاد دانشگاه و از چهره‌های اصلاح‌طلب کشور اخیراً در یکی از برنامه‌های تلویزیونی شبکه الجزیره با موضوع اجلاس سران غیرمتعهد حضور یافت. وی برخلاف آنچه که الجزیره انتظار داشت تمام قد از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران دفاع کرد.
 
در این برنامه تلویزیونی علاوه بر صادق زیباکلام، مصطفی علانی مدیر امنیت و دفاع مرکز تحقیقات خلیج فارس در دوبی و شخصی به نام مهدی خلجی که الجزیره وی را از پژوهشگران موسسه واشنگتن معرفی می‌کرد، حضور داشتند.
 
در این مناظره داغ، هر دو میهمان الجزیره مکرراً تأکید داشتند که اجلاس تهران هیچ دستاوردی نداشته است، اما زیباکلام از سیاست‌های اعلامی جمهوری اسلامی ایران در مورد سوریه، مسئله هسته‌ای و اصلاح ساختار سازمان ملل "تمام قد" دفاع کرد.
 
وی اگر چه در این گفتگو تنها بود و دو طرف مقابل وی به همراه مجری یک نظر مشترک داشتند، اما قاطعانه اعلام کرد که دشمنان ایران در "ایزوله کردن" کشور ما موفق نبوده‌اند و نشانه این عدم توفیق هم حضور کشورهای دنیا در مقایس وسیع در اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران و نیز حضور بان کی مون در این اجلاس است.
 
زیبا کلام که به زبان انگلیسی تسلط کامل دارد و در این گفتگو با زبان انگلیسی سخن می‌گفت، بر این نکته مهم تأکید کرد که "من باید اضافه کنم که در قبال این اجلاس و مسئله ایران دو نکته وجود دارد. نکته اول اینکه آمریکا به هیچ وجه نتوانست در منصرف کردن کشورها برای حضور در اجلاس تهران موفق باشد. نکته دوم هم اینکه کشورهای مختلف دنیا با وجود فشارهای آمریکا در سطوح بالایی اعم از پادشاه، رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و غیره در اجلاس شرکت کردند و این مسئله گویای آن است که ایران امتیازات فراوانی را علیه آمریکا و اسرائیل در اختیار دارد."
 
اما الجزیره قطری سخنان جالب زیباکلام را وقتی به موضوع سوریه رسید، ناتمام گذاشت؛ آنجایی که وی گفت که مسئله سوریه برای جمهوری اسلامی ایران یک مسئله استراتژیک استو سوریه تنها کشور عربی است که از ایران در هنگام جنگ با عراق پشتیبانی کرد.
 
آخرین جمله زیباکلام هم این بود که "سوریه تنها کشوری است که درباره فلسطین مواضع یکسانی با ایران دارد و از حزب‌الله لبنان نیز حمایت‌های صریحی بعمل آورده است."؛ الجزیره هنگامی که سخنان زیباکلام به اینجا رسید، سخنان وی را قطع کرد.
 
کارشناسان سیاسی، شبکه خبری الجزیره و کشور "یک میلیون هشتصد هزار نفری قطر" را یکی از اصلی‌ترین حامیان مخالفان سوریه می‌دانند. سران قطر تاکنون بارها علیه بشار اسد و نظام سوریه سخن گفته و خواستار سرنگونی نظام این کشور شده‌اند.
 
با گذشت چند روز از این مصاحبه، حالا صادق زیباکلام در گفتگو با خبرنگار آنا می‌گوید که " من وقتی پای نظام و تمامیت انقلاب پیش بیاید، از صدتا حزب‌الهی و انصار حزب‌اللهی، انصارتر و حزب‌الهی‌تر هستم."
 
وی تصریح می‌کند: در مصاحبه با الجزیره در مقابل کسانی نشستم که می گویند جمهوری اسلامی نباید باشد. من در برابر این افراد از خیلی‌ از حزب‌الهی‌ها و انصار حزب‌الهی‌ها "تندتر و آتشین‌تر" از نظام دفاع کردم.
 
این استاد دانشگاه پیش از نیز با حضور در مراسم افطاری اساتید برجسته دانشگاه با رهبر انقلاب حضور یافته بود. این اقدام وی مورد هجمه تند سایت‌های فارسی‌زبان ضدانقلاب واقع شد اما وی در مصاحبه‌ای گفته بود که "حضور در این مراسم برایم غنیمت و قابل توجه بود."