91/6/9 - 13:22 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 119493
هر چند فشارهای داخلی در کشور مصر و فشارهای کشورهای غربی ـ عربی برای لغو سفر مرسی به ایران از اهمیت برگزاری این سفر حکایت داشت، سخنان مرسی در افتتاحیه اجلاس نم نشان داد نگرانی از حضور مرسی در ایران چندان هم بیراه نبوده و مواضع مصر جدید بیش از آنکه در رسانه‌های غربی ـ عربی تبلیغ می‌شود به مواضع سیاسی ایران انقلابی نزدیک است.

 اولین حضور رئیس جمهور مصر پس از انقلاب اسلامی ایران و محتوای سخنرانی وی در افتتاحیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد، که از شباهت بسیار زیادی با مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل کلان جهانی همراه بود، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای را از شکل‌گیری یک نظم نوین در منطقه غرب آسيا و به تبع آن نظم نوین جهانی عیان کرده است.

به گزارش رجانیوز، هر چند فشارهای داخلی در کشور مصر و فشارهای کشورهای غربی ـ عربی برای لغو سفر مرسی به ایران از اهمیت برگزاری این سفر حکایت داشت، سخنان مرسی در افتتاحیه اجلاس نم نشان داد نگرانی از حضور مرسی در ایران چندان هم بیراه نبوده و مواضع مصر جدید بیش از آنکه در رسانه‌های غربی ـ عربی تبلیغ می‌شود به مواضع سیاسی ایران انقلابی نزدیک است.

در حالیکه رهبر معظم انقلاب در سخنرانی افتتاحیه اجلاس نم در تهران، از نظام ناعادلانه حاکم بر جهان و ساختار سازمان ملل و شواری امنیت انتقاد کرده و از لزوم شکل گیری نظم نوین جهانی با محوریت قطب‌های جدید شکل گرفته در جهان تاکید کردند، از حق مردم فلسطین دفاع کرده و موضوع استفاده از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز را حق مسلم همه مردم جهان عنوان کردند، این محورها به صورت واضحی در سخنان مرسی نیز انعکاس داشت.

مرسی نیز از حق وتو انتقاد کرده و نظام حاکم بر شورای امنیت را ناعادلانه عنوان کرد، از نقش آفرینی نم در معادلات جهانی سخن گفت، به دفاع از حق مردم فلسطین و انتقاد از رژیم صهیونیستی پرداخت و از حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای حمایت کرد تا نشان دهد در راهبردهای کلان سیاست خارجی‌اش می‌تواند همراهی قابل اعتماد برای ایران در عرصه منطقه‌ای و جهانی باشد.

این در حالی بود که البته مرسی درباره موضوع سوریه نیز مواضعی که پیش از این دولت مصر و جریان اخوان المسلمین بر آن اسرار داشتند را تکرار کرد. موضوعی که پیش از این نیز انتظار آن می‌رفت. اما نکته مهم در مواضع مرسی در قبال سوریه نیز بر خلاف محور عربی که به دنبال دخالت نظامی در سوریه است، تاکید وی بر پیگیری راه حلی مسالمت‌آمیز برای پایان مساله بود. موضعی که هم راستا با تلاش‌های ایران برای پایان به موضوع سوریه به صورت مسالمت آمیز تحلیل می‌شود.

رئیس جمهوری مصر در سخنان خود در اجلاس سران عدم تعهد در تهران بر مشارکت فعال تر در اداره امور جهان تاکید و بر ضرورت اصلاح شورای امنیت برای اصلاح نظم کنونی جهان نیز تاکید کرد.

به گزارش فارس، محمد مرسی رئیس جمهوری مصر در سخنان خود در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران ضمن تشکر از ایران و تلاش‌های تهران برای برگزاری و میزبانی اجلاس، تاکید کرد که این اجلاس در زمان مهمی برگزار می‌شود چه آنکه مصر شاهد انقلاب بود و اکنون مصر یک کشور مدنی و کشوری دموکراتیک با قانون اساسی و نوین است که فرزندان این کشور امور آن را اداره می‌کنند.

مرسی خواستار مشارکت در اداره امور جهان شد

مرسی با اشاره به اینکه جنبش عدم تعهد در زمان کنونی نقشی محوری در این دوره سرنوشت‌ساز دارد تاکید کرد که ما باید در اداره امور دنیا نقشی موثر داشته باشیم. باید اصول دموکراسی و مشارکت در امور سیاسی برقرار شود.

مرسی خواستار تلاش برای ساخت دنیایی عادل‌تر شد و بر ضرورت اجرای اصول دموکراسی در سطح جهانی تاکید کرد.

ساختار شورای امنیت باید اصلاح شود

مرسی با اشاره به شورای امنیت، تاکید کرد: ساختار شورای امنیت باید اصلاح و توسعه داده شود تا به شکل بهتری نماینده نظام جهان باشد.

وی اصلاح شورای امنیت را گام نخست برای تشکیل نظام عادلانه جهانی جدید دانست که باید بر اساس تحکیم مشارکت کشورهای در حال توسعه در اداره جهان باشد که این کشورها در سیاست‌گذاری‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مشارکت داشته باشند.

سطح نمایندگی دائم و غیردائم با توجه به مسائل آفریقا باید تغییر کند

وی ادامه وضعیت کنونی در آفریقا را غیرمقبول خواند و با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل شورای امنیت به قاره آفریقا مربوط می‌شود تاکید کرد که سطح نمایندگی شورای امنیت باید تغییر کند.

مرسی همچنین بر فعال‌سازی مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد.

فلسطینی‌ها بر آرمان خود یعنی مقاومت در برابر اشغالگری تمرکز کنند

مرسی در ادامه به موضوع فلسطین اشاره کرد و با اشاره به بیانیه وزرای خارجه عدم تعهد که اخیرا در شرم الشیخ برگزار شد، از وضعیت اسرای فلسطینی ابراز تاسف کرد.

رئیس جمهوری مصر و رئیس سابق جنبش عدم تعهد، از آشتی ملی فلسطین حمایت و برای ادامه حمایت کشورش از این مسئله اعلام آمادگی کرد و از فلسطینی‌ها خواست تا تلاش خود را برای آشتی ملی ادامه بدهند و به اختلافات کوچک موجود بین خود توجهی نکنند و تمرکز خود را بر تحقق آرمان خود که مقاومت در برابر اشغالگری است قرار بدهند.

مرسی: مصر آمادگی خود را بر حل مسئله سوریه اعلام می‌کند

وی در ادامه به سوریه نیز اشاره کرد و بحران این کشور را آزادی‌خواهی مردم سوریه خواند و اعلام کرد که از مردم این کشور در برابر دولت سوریه حمایت می‌کند اما در عین حال تاکید کرد که مصر از انتقال مسالمت‌آمیز در سوریه حمایت می‌کند تا سوریه به درگیری داخلی کشیده نشود.

مرسی با اشاره به طرح کشورش برای حل بحران سوریه که در اجلاس همبستگی اسلامی در مکه مطرح شد، اعلام کرد که مصر آمادگی خود را برای حل مسئله سوریه از طریق گفت‌وگو اعلام می‌کند.

مرسی تاکید کرد که «مسئولیت خونریزی در سوریه بر عهده همه ماست» و در ادامه نظام سوریه را که با تروریست‌های مسلح مقابله می‌کند، سرکوبگر توصیف کرد.

استفاده از انرژی هسته‌ای صلح آمیز حق همه است

مرسی در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع هسته‌ای اشاره و بر حق همه اعضای جنبش عدم تعهد و دیگر کشورها از انرژی صلح آمیز هسته‌ای تاکید کرد.

مرسی تاکید کرد که البته این موضوع با رعایت کامل قوانین قانون منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی صورت خواهد گرفت.

همکاری اعضای عدم تعهد و وحدت آنان باید افزایش یابد

رئیس جمهوری مصر در ادامه بر ضرورت همکاری اعضای جنبش عدم تعهد با هم و همکاری با دیگر کشورها مانند چین تاکید کرد و هدف آن را تحقق اهداف تعیین شده جنبش عدم تعهد برای کشورهای در حال توسعه دانست.

مرسی در پایان سخنان خود خواستار وحدت موضع کشورهای عدم تعهد شد تا همزمان با افزایش تعداد اعضای آن، کیفیت عملکرد آن نیز به همراه قدرت آن افزایش یابد.