هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 29 اسفند 1398
ساعت 11:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 1 شهريور 1391 ساعت 08:56
چهارشنبه 1 شهريور 1391 13:26 ساعت
2012-8-22 08:56:18
شناسه خبر : 118606

 این روزها شاهد اظهارات اهالی فوتبال در پاسخ به هجمه‌ سنگینی که خصوصا بعد از موفقیت کاروان ورزشی ایران در بازیهای المپیک 2012 لندن بر خرج‌های میلیاردی فوتبال روانه شد، هستیم.

به گزارش خبرنگار«خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سنگینی اعتراضات و هجمه‌های همه جانبه به سوی جامعه فوتبالی کشور، علی‌الخصوص بعد از کسب مدالهای رنگارنگ ایران در بازیهای المپیک 2012 لندن سبب شد تا جامعه فوتبالی کشور، نه تنها از موضع خرج‌های میلیاردی خود عقب نشینی نکند، بلکه به اظهار نظراتی در مورد لزوم وجود این مبالغ در جریان ورزشی کشور، چه در فوتبال و چه در رشته های دیگر بپردازد.

مهدی مهدوی کیا، ملی پوش سابق کشور و کاپیتان فعلی سرخ پوشان پایتخت، به بیان چرایی وجود این این خرج‌ها و مبالغ در فوتبال می‌پردازد و لزوم ادامه موفقیت در سایر رشته های ورزشی کشور که شاهد هنرنمایی‌شان در المپیک بودیم را هم تزریق پولهای میلیاردی نظیر فوتبال در این رشته‌ها می‌داند.

کاپیتان سرخپوشان تهرانی و ملی پوش سابق فوتبال ایران برای حرف های خود استدلال های قابل تاملی نیز دارد. مهدوی کیا می گوید اگر قرار بود به واسطه کسب مدال رشته های دیگر، درآمد آن ها از فوتبال بیشتر باشد، انگلیس که سالهاست در فوتبال جهان ناکام است و بیشترین مدال های دوچرخه سواری المپیک را کسب کرده، باید برای دوچرخه سواری بیش از فوتبال هزینه کند.

مهدوی کیا با ابراز تاسف از این که بعد از مدال آوری هر کسی در هر رشته‌ای برخي مي‌گويند چرا فوتبال اين طوري شد، ادامه می‌دهد: واقعا اگر همه فكر مي‌كنند كه پول فوتبال زياد است يا كسي در فوتبال پول مفت مي‌گيرد، ورزش‌هاي ديگر را رها كنند و به فوتبال بيايند!

ملی پوش سابق کشورمان همچنین اضافه کرد: همين طور در كشورهاي ديگر ممكن است اصلا ندانند كه كشتي چه چيزي است، اما اين ورزش در ايران براي همه محبوب و شناخته شده است، هر كشوري با توجه به ورزش و توانايي‌هاي خود پول در مي‌آورد اما فوتبال با همه ورزش‌ها فرق مي‌كند، همين كه ميلياردها نفر جام‌جهاني فوتبال را مي‌بينند نشان‌دهنده علاقه زياد مردم به اين رشته و تفاوتش با ساير رشته‌هاست.

کاپیتانسرخ‌پوشان پایتخت با اشاره به اینکه از چرایی این بحث‌های به وجود آمده بی اطلاع است اظهار داشت: من مخالف اين نيستم كه در رشته‌هاي مدال آور سرمايه‌گذاري انجام شود، اما اين كه چرا تا به حال اين سرمايه‌گذاري انجام نشده و كم است به جامعه فوتبال چه ارتباطي دارد؟ ورزش، وزارتخانه دارد و اگر قرار است سياستگذاري انجام شود و در رشته‌هاي مدال آور سرمايه‌گذاري انجام گيرد، مسئولین بايد اين كار را انجام دهند، ما نبايد براي اين كه در رشته‌هاي ديگر سرمايه‌گذاري نمي‌شود، مدام بر سر فوتبال بزنيم.

امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم فوتبال استقلال و سرمربی سابق تیم ملی کشورمان نیز با تایید این خرجهای میلیاردی که از خزانه بیت‌المال هزینه می‌شود ادامه داد: بايد به دنبال حلقه گمشده فوتبال باشيم.

امیر قلعه نویی تزريق پول را نیازمند خروجي مناسبي براي جامعه دانسته و افزود: در تبريز که بودم 70 هزار نفر به ورزشگاه مي‌آمدند که حدود 6 ساعت وقتشان را فوتبال پر مي‌کرد، يعني اگر اين 70 هزار نفر در شش ضرب شود ببينيد چند هزار ساعت وقت جوانان ما پر مي شود، در محيط هاي آسيب پذير هم نرفته اند پس بايد برنامه ريزي کنيم و اين ارقام پولي نيست.

سرمربی استقلال در پایان با بیان اینکه من در مسايل مالي دخالت نمي کنم اضافه کرد: البته بايد تشکر ويژه‌اي از بازيکنان داشته باشم که بدون دريافت يک ريال تمرين بازي مي کنند، چراکه قراردادهاي آنچناني بسته شده اما هنوز پولي نداده اند.

خداداد عزيزي بازيکن سابق تيم‌ملي هم از اين قياس بسيار ناراحت است و مي‌گويد عده‌اي مي‌خواهند مغرضانه فوتبال را زير سئوال ببرند.

وی در ادامه با بیان اینکه "يک سري آدم که اسم خودشان را کارشناس گذاشته‌اند" ابراز داشت: مغرضانه و بدون هيچ دليل و مدرکي فوتبال و فوتباليست را زير سئوال مي‌برند درحالي که نمي‌دانند امروزه به فوتبال به چشم يک صنعت نگاه مي‌شود.

عزیزی با ابراز تاسف از مطلبی که در یکی از روزنامه ها از سوی یک کارشناس کشتی خوانده است گفت: يک کارشناس کشتي گفته: «فوتبال ورزش بيخودي است» من مي‌خواهم به آن آقا بگويم اگر فوتبال ورزش بيخودي است پس چرا پرتماشاگرترين ورزش دنياست؟ اگر به آنها پول نمي‌دهند به فوتبال چه ربطي دارد؟ چرا بايد ما را زير سئوال ببرند؟ فوتباليست هر چقدر پول مي‌گيرد نوش‌جانش. باشگاه‌ها راضي هستند به کسي ربطي ندارد.

ملی پوش سابق کشورمان در پایان اظهاراتش با بیان اینکه پاداش کسی که قهرمان المپیک می‌شود بايد خیلی بیشتر از این حرفها باشد، گفت: ولي وقتي مسئولان پاداش خوب نمي‌دهند نبايد به فوتباليست‌ها گير بدهیم، اگر با کم پول دادن به فوتبال مشکل ورزش حل مي‌شود، من اولين نفر پيش‌قدم مي‌شوم؛ اين آدم‌ها فکر مي‌کنند اگر به ما پول ندهند 100 مدال طلا مي‌گيرند به خدا قسم مي‌خورم اگر پول ما را هم به اينها بدهند 20 تا مدال هم نمي‌گيرند و شما نگاه کنيد چرا از جمع 52 نفر بايد 10 نفر مدال بياورند پس 40 نفر ديگر چکاره بودند!؟

حسین فرکی، مربی سابق تیم ملی و سرمربی فعلی تیم فوتبال فولاد خوزستان نیز با اشاره به اینکه از موفقیت کاروان ایران در المپیک بسیار خوشحال است می گوید:«متاسفانه عملکرد بد چند مدیر و مربی در فوتبال را به پای تمام فوتبال نوشته‌اند، حرکت اشتباه از یک نفر در فوتبال دلیل نمی‌شود که همه فوتبال به این شکل باشد، در فوتبال هم خیلی‌ها تلاش می‌کنند اما به حق خود نمی‌رسند.این تفکر که اگر رشته‌های دیگر پول نمی‌گیرند، پس در فوتبال هم نباید پولی به مربیان و بازیکنان داده شود بسیار اشتباه است و امیدوارم شرایط به گونه ای پیش برود که در ورزش‌های دیگر هم سرمایه‌گذاری صورت بگیرد تا دچار این مقایسه‌ها نشویم.»

اما با بررسی این اظهارات و اعتراضاتی که اهالی فوتبال در خصوص هجمه‌های سنگین مبنی بر کاهش بودجه فوتبال که بعضا با تند خویی و ناراحتی همراه است، متوجه احساس خطر از سوی این جامعه ورزشی در کشور می‌شویم.

فوتبال، رشته ای است که در اغلب کشورهای دنیا از محبوبیت به سزایی برخوردار است و به تبع همین محبوبیت انکار ناپذیر از سوی عامه مردم سطح جامعه، سرمایه گذاری‌های عظیمی از سوی دولت‌ها، مخصوصا دولتهای کشورهای در حال توسعه صورت می‌گیرد.

آیا این حمایت مالی که در اغلب کشورهای دنیا روی این رشته ورزشی صورت می‌گیرد، باید یکسان و برابر باشد؟ آیا نباید سرمایه گذاری روی این رشته به تناسب با رشته های ورزشی دیگر در کشور و در نهایت متناسب با بودجه‌ای که در اختیار وزارت ورزش قرار می‌گیرد باشد؟

اگر در کشوری چون انگلیس، بودجه ای به فوتبال تخصیص داده می‌شود، به همان میزان و یا قدری کمتر به رشته های دیگر و به تناسب با بازدهی‌شان اختصاص داده می‌شود اما در کشوری چون ایران که رشته فوتبال بازدهی چندانی ندارد، نه تنها باید بودجه فوتبال بیشتر از سایر رشته‌ها نباشد، بلکه به فراخور سوابق رشته ها باید بودجه‌ای متناسب با کسب افتخارات و اوضاع کنونی فوتبال، به آن اختصاص پیدا کند.

کما اینکه با بررسی نتایج المپیک کشورهایی که در رده های برتر رنکینگ فیفا هستند، به این نتیجه می‌رسیم که کسب مقام برتر در رشته ای چون فوتبال، چندان هم ربطی به سایر رشته های ورزشی ندارد و این کشورها به توفیق چندانی در المپیک دست نیافتند و کشوری چون ایران با قرار گرفتن در جایگاه پنجاهم رنکینگ فیفا به کسب مقام هفدهم المپیک نائل شد و در صدر بسیاری از برترینهای فوتیال قرار گرفت.

 

عکس

 

اما مسئله دیگر این است که با در نظر گرفتن شرایط کشور و بودجه های تخصیصی به وزارتخانه‌های مختلف، انتظار افزایش بودجه در سایر رشته‌ها همانند فوتبال، امری غیر ممکن و ضرر آفرین برای کشور است.

کشوری چون ایران با وجود فشار و تحریم های وارده از سوی سراسر جهان، باید در بخش‌های تامین بودجه وزارتخانه‌های مختلف با برنامه و تدبیر عمل کند و در واقع وضعیت کنونی تقسیم بودجه وزارت ورزش کشور به صورتی است که اکثر این بودجه به رشته‌ای چون فوتبال اختصاص می‌یابد و در این میان در حق سایر رشته‌ها اجهاف می‌شود و نمی‌توان بدون کاهش بودجه فوتبال بوجه سایر رشته های ورزشی را افزایش داد.

اگر بودجه وزارت ورزش و جوانان کشور را در نظر بگیریم، چیزی حدود نه دهم آن به فدراسیون فوتبال تخصیص می‌یابد که تازه این بخشی از تامین بودجه اژدهایی چون فوتبال است.
عکس

این روزها فوتبال ایران به اژدهایی سیر ناپذیر تبدیل شده است که نه تنها از سوی فدراسیون تامین مالی می‌شود، بلکه از سوی سرمایه دارانی که غالبا به عنوان اسپانسر که در واقع توسط مدیران دولتی و جایگاه‌های کشوری، که مستقیما موصول به بیت‌المال هستند، ساپورت می‌شوند.

این انتظار از مسولین و دست‌اندر کاران دولتی در کشور، علی الخصوص سازمان بازرسی کل کشور می‌رود که با تدبیر و اقدام به جا و مناسب، اقدام به واکاوی و جلوگیری از این بنیان و سیاست غلط که روز به روز در کشور ما در حال رشد و پیشروی است، نمایند.