هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 7 آبان 1399
ساعت 23:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 17 مرداد 1391 ساعت 13:39
سه شنبه 17 مرداد 1391 18:09 ساعت
2012-8-7 13:39:29
شناسه خبر : 117505
سفر جلیلی به سوریه در شرایطی انجام می‌شود که محور غربی ـ عربی تلاش ویژه‌ای را برای به انزوا کشیدن دولت سوریه آغاز کرده و در تلاش هستند با تشکیل دولتی خارج از سوریه و به رسمیت شناختن آن، دولت قانونی بشار اسد را از تاثیرگذاری در تحولات سوریه حذف کنند. این در حالی است که اعزام چندین هزار تروریست وهابی با همکاری القاعده، تجهیز عربستان و قطر و هدایت عملیاتی ترکیه، سبب شده است این روزها سوریه و خصوصا استان‌های مرزی آن شاهد درگیری‌های خون‌باری باشد.

 

سفر منطقه‌ای دبیرشورای عالی امنیت ملی که از لبنان و با هدف بررسی آخرین تحولات منطقه آغاز شده بود، امروز هم ادامه داشت تا سعید جلیلی برای بررسی وضعیت سوریه و اطلاع از آخرین تحولات این کشور، وارد دمشق شده و با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کند.

به گزارش رجانیوز دبیر شورای عالی امنیت ملی در بدو ورود به سوریه در جمع خبرنگاران با اشاره به بحرانی که در این کشور در جریان است، گفت: ایران از راه‌حل‌های خارجی که به سوریه تحمیل می‌شود، حمایت نمی‌کند و معتقدیم که مسیر جدیدی باید دنبال شود که در آن بر اساس گفت‌وگوهای ملی و داخلی این بحران به راه‌حلی برسد.

وی با بیان اینکه ایران از همه ظرفیت‌های خود برای تحقق این موضوع استفاده خواهد کرد، یادآور شد: برای آزادی گروگان‌های ایرانی نیز تمام ظرفیت‌های خود را به کار خواهیم گرفت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: کشورهای حامی گروه‌های تروریستی در سوریه باید پاسخگوی اعمال جنایتکارانه گروهک‌های تروریستی در سوریه باشند.

دیدار سعید جلیلی با بشار اسد

در همین حال دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد سعید جلیلی پس از ورود به دمشق، با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

 

Get the Flash Player to see this player.

 

در این دیدار دکتر جلیلی با اشاره به اهداف دشمنان در تمرکز بر سوریه اظهار داشت نباید اجازه داد دشمنان انتقام شکست‌های خود از مقاومت را از مردم سوریه بگیرند.

جلیلی همچنین تأکید کرد تنها راه حل موضوع سوریه دموکراسی و احترام به انتخاب مردم این کشور است و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم مقاوم و رنجدیده سوریه تاکید کرد.

در این دیدار بشار اسد رئیس جمهور نیز با استقبال از دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران دخالت برخی بیگانگان که با ارسال سلاح از ترورسیم در سوریه حمایت می کنند را غیرقابل قبول دانست و بر عزم دولت برای پاسخگویی به مطالبات مردم از مسیرهای دموکراتیک تاکید کرد.

سفر جلیلی به سوریه در شرایطی انجام می‌شود که محور غربی ـ عربی تلاش ویژه‌ای را برای به انزوا کشیدن دولت سوریه آغاز کرده و در تلاش هستند با تشکیل دولتی خارج از سوریه و به رسمیت شناختن آن، دولت قانونی بشار اسد را از تاثیرگذاری در تحولات سوریه حذف کنند. این در حالی است که اعزام چندین هزار تروریست وهابی با همکاری القاعده، تجهیز عربستان و قطر و هدایت عملیاتی ترکیه، سبب شده است این روزها سوریه و خصوصا استان‌های مرزی آن شاهد درگیری‌های خون‌باری باشد که خبرسازترین و تاثربرانگیزترین آن کشتار وحشیانه اعضای عشیره آل بری در شهر حلب سوریه بوده است.

 

دیدار دکتر جلیلی با وزیر امور خارجه سوریه

 دبیر شورای عالی امنیت ملی عصر امروز همچنین با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه دیدار و گفت و گو کرد.

 دکتر جلیلی در این دیدار با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی ملت ها به حقوق سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود تصریح کرد عدم حمایت جدی و عملی از روند دموکراسی در سوریه بیش از پیش ماهیت مدعیان دروغین دموکراسی را نزد ملت ها برملا ساخته است.

ولید معلم نیز با محکوم کردن اقدامات تروریستی در سوریه تأکید کرد دولت سوریه از تمام ظرفیت خود برای آزادی زائران ایرانی استفاده خواهد کرد.