هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 4 تير 1398
ساعت 12:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 31 تير 1391 ساعت 14:36 2012-7-21 14:36:19
شناسه خبر : 115646
در این شیوه یک هلیکوپتر جنگی تسمه‌ای را به درون آب می‌اندازد در انتهای تسمه به فواصل متعدد، مواد منفجره تعبیه شده است. این مواد با لنگر مین‌ها برخورد کرده و آنها را قطع می‌کند. پس از این رزم‌ناوها مین‌های سرگردان را شکار می‌کنند و هنوز این شیوه تنها روش جدی و قابل اعتنای امریکا برای فرار از خطر مین‌هاست.

گروه چندرسانه‌ای: روزهای گذشته خبری روی خبرگزاری‌های غربی قرار گرفت که باعث شادی و پایکوبی مخالفان جمهوری اسلامی شد. به گزارش رجانیوز، طبق این خبر امریکا برای جلوگیری از بسته شدن احتمالی تنگه هرمز اقدام به برگزاری رزمایش مشترک مین روبی در خلیج فارس، با چند کشور دیگر خواهد کرد. اما آیا این رزمایش‌ها در کاهش احتمالی خطر مین‌های سرگردان تاثیری خواهد داشت؟

 

Get the Flash Player to see this player.

 

سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه در این باره می‌‌گوید: « قریب به اتفاق مسئولین امروز سیاسی و نظامی امریکا، در زمان دفاع مقدس دانشجویانی بودند در سر کلاس درس و هیچ ذهنیتی از آن زمان را به یاد نداشته و نه تنها تجربه آن موقع را ندارند بلکه حتی یادشان نمی‌آید که چه اتفاقی بین ایران و امریکا در خلیج فارس افتاد. در آن زمان هم ریگان دست به اقداماتی زد از جمله اینکه 150 خبرنگار را در اولین کاروان ناوهای امریکایی که قصد اسکورت نفتکش‌های کویتی در خلیج فارس را داشتند، سوار بر ناوهای امریکایی کرد تا پس از عبور این کاروان از تنگه هرمز و هنگامی که کاروان به سلامت به کویت رسید و به زعم خودشان حقارتی را برای ما به وجود بیاورند.»
 
تاریخچه حضور نیروهای غربی در خلیج فارس پر از این رزمایش‌هاست، خصوصا در سال‌های 66 و 67 و اوج درگیری امریکا با ایران و مشهورترین آنها به ماجرای نفت‌کش «بریجتون» بر می‌گردد. این نفت‌کش حکم آبروی امریکا را در اسکورت نفت‌کش‌ها داشت و برای حفظ آن از  چهار ناو جنگی و یک ناو هواپیمابر استفاده شد و شب قبل از حرکتش نیز پیشرفته‌ترین شیوه مین‌روبی به نمایش گذاشته شد.
 
در این شیوه یک هلیکوپتر جنگی تسمه‌ای را به درون آب می‌اندازد در انتهای تسمه به فواصل متعدد، مواد منفجره تعبیه شده است. این مواد با لنگر مین‌ها برخورد کرده و آنها را قطع می‌کند. پس از این رزم‌ناوها مین‌های سرگردان را شکار می‌کنند و هنوز این شیوه تنها روش جدی و قابل اعتنای امریکا برای فرار از خطر مین‌هاست. 
 
این مین‌روبی چندساعت قبل از حرکت «بریجتون» انجام شد ولی ما حصل آن اینچنین شد: نفت‌کش«بریجتون» در ساعت هفت صبح تنها چند مایل مانده به بندر الاحمدیه کویت با مین برخورد کرد و بیش از 43 متر از بدنه آن منفجر شد. این اتفاق آنقدر برای امریکا هولناک بود که ریگان را نیمه‌شب از خواب بیدار کردند تا درباره این آبروریزی تصمیم‌گیری کند چرا که این نفت‌کش در مقابل چشم 150 خبرنگار وارد خلیج فارس شده بود.
 
دیوید پانکرا فرمانده حفاظت از بریجتون در این باره می‌گوید: « من فکر می‌کنم ما توانایی محافظت از نفت‌کش‌ها در مقابل مین را نداریم.» همین وضعیت برای ناو جنگی «ساموئل بی رابرتز» نیز در فروردین 67 حوالی تنگه هرمز اتفاق افتاد و یک مین ساده چندصد دلاری ناو عظیمی را از کمر شکست و باعث شد تا با یدک کش از خلیج فارس خارج شود.
 
این درحالی است که تنها شانس تردد کشتی‌های سنگین از کنار جزایر ایرانی است. جزایری که می‌تواند در خود قایق‌های مین‌ریز را به کثرت بسیار زیاد مخفی کنند. پس اگر ایران، اقدام به بستن تنگه هرمز کند، امریکا روزهای بسیار سخت سال‌های 65 تا 67 را ناچار باید دوباره تجربه کند. روزهایی که با همه قوا و توان دفاعی غرب و امریکا، جنگ نفت‌کش‌ها با اختلاف 100 نفت کش به سود ایران خاتمه یافت. روزهایی که امریکا با ادعای ایجاد امنیت برای نفتک‌های غیر ایرانی، پا به خلیج فارس گذاشت.
 
 
سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به شرایط سال‌های 65 تا 67  می‌گوید:«ما تعداد بسیار زیادی عملیات موشکی را در سال‌های 66 و 67 انجام دادیم. بیش از 300 فروند نفت‌کش و کشتی تجاری مورد اصابت قرار گرفت. این یعنی امنیت؟ امریکا الان هم مدعی است که برای همین موضوع در خلیج فارس حضور دارد.»
 
در اینجا این سوال مطرح می‌شود که روزهایی که ایران هیچ توان موشکی قابل ملاحظه‌ای نداشت، با چند مین ساده عظیم‌ترین تجهیزات امریکایی منهدم شد. امروز پس از 24 سال شرایط برای ناوگان امریکایی چگونه است؟
 
 
سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه شاید بهترین پاسخ را به این پرسش داده باشد:«این ما هستیم که بر تنگه هرمز مسلط هستیم. این ناوهای امریکایی هستند که امروز مجبورند به همه سوال‌های ما در خلیج فارس پاسخ دهند و اقداماتی را که ما طبق معاهدات بین المللی ابلاغ می‌کنیم، تمکین می‌کنند.»