هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 27 تير 1391 ساعت 15:14 2012-7-17 15:14:11
شناسه خبر : 115323

ايران تلكس: در دوران سياست نگاه به شرق، جمهوري اسلامي ايران در روابط خارجي خود توجه ويژه اي به مالزي بعنوان يك كشور مسلمان در حال توسعه نمود. اين نگرش در بين بسياري از مسئولين و نخبگان ايران شكل گرفته و تا حدودي رشد يافت كه در آن زمان روابط به سمت رابطه راهبردي در حال گسترش بود. بدين جهت هيچگاه تصويري بر عليه مالزي در رسانه هاي ايران منعكس نگرديد و همواره چهره اي زيبا از مالزي ارائه شد. اين امر موجب غفلت از واقعيات در مالزي و ايجاد زمينه مناسب براي نفوذ بيش از بيش جريان هاي مخالف و معاند نظام جمهوري اسلامي در اين كشور گرديد تا با استفاده از فضاي بدست آمده درمالزي، برعليه منافع ايران اسلامي اقداماتي را تدارك و سازماندهي نمايند. در اين گزارش تا حد مقدور سعي در نشان دادن روي ديگر جامعه مالزي كه كمتر در رسانه ها بدان اشاره مي شود مانند :فقر ،فساد، فحشا ،قاچاق ، اختناق و تبعيض شده تا چهره اي واقعي تر از مالزي ارائه شود.

 
مقدمه:
غالبا تصويري كليشه اي كه از مالزي در اذهان وجود دارد، تداعي كننده كشوري اسلامي در حال توسعه، با مردماني آرام و نسبتا آزاد كه با هر ايده و عقيده اي آزادانه و بدون تنش و محدوديت در حال فعاليت بوده و نيز كشوري فعال و در حال پيشرفت در عرصه هاي اقتصادي، بين المللي و طرفدار صلح و آرامش نشان داده شده است. اين نگرش ساخته رسانه ها بوده كه انعكاس آن در اخبار و تصاوير از مالزي نمود پيدا مي كند كه از مالزي كشوري ايده آل، نسبتا با موقعيت ممتاز در سطح منطقه و جهان نشان داده اند. ليكن در پس اين ظاهر بسيار زيبا، ستودني و فريبنده، چهره اي زشت وجود دارد كه عمق فاجعه در اين كشور مسلمان را نشان مي دهد.
 
مشكلات و نابساماني ها و تناقضاتي كه در مالزي وجود دارد مربوط به طبقه اي خاص نبوده و تقريبا تمامي اركان جامعه مالزي را تحت الشعاع خود قرار داده است. از فقر، قاچاق، فساد مالي، مافياي قدرت، تبيعض نژادي و فحشا گرفته تا ديكتاتوري و خفقان سياسي، مشكلات و كاستي ها، اين كشور به ظاهر زيبا را كه بسياري از به ظاهر روشنفكران، آن را چون چماقي بر سر مدافعين انقلاب و نظام مي كوبيدند، در بر گرفته و با كمال تاسف ملجا و آمال برخي از نخبگان جامعه براي هدايت جامعه ايران به سمت وسوي آن كشور است.
 
فقرو مشكلات معيشتي:
 
اولين برداشتي كه از برجها و عكسهاي مالزي خصوصا از پايتخت آن مي شود، اين است كه در مسير رشد و توسعه و شكوفايي اقتصادي پيشرفت هاي بسيار خوبي داشته و شرايط اقتصادي و معيشتي از مطلوبيت مناسبي برخوردار است و در زمان ورود به اين كشور و گردش در شهر، موجب تاييد بيشتر اين مطلب در اذهان مي شود. با بررسي اطلاعات و آمار و مشاهده آنها هرشخصي به پيشرفت و رشد اقتصادي مالزي معترف خواهد بود وليكن با نگاهي عميق تر و تيز بينانه مي توان مشكلات اقتصادي و معيشتي را به وضوح ديد. كافي است كمي از شهر هاي بزرگ خصوصا كوالالامپور دور شده، وضعيت زندگي رقت باري را خواهيد ديد كه هيچ وقت در اخبار انعكاس نداشته و آنچه در آمارها بيان مي شود، با آنچه در واقعيت رخ مي دهد،  اختلاف زيادي وجود دارد در اين مناطق كه كم هم نيستند، مردمي را مشاهده خواهيد كرد كه از امكانات اوليه هم برخوردار نبوده و متاسفانه اكثر آنها مالايي هاي مسلمان هستند كه از لحاظ بهداشت و آموزش در فقر كامل بسر مي برند، كودكاني كه از شدت فقر و تبعيض در رنج قرار دارند. بعلت تمركز بر روي شهر هاي اصلي مانند كوالالامپور و نيز بعلت قرار داشتن در منطقه اي حساس با خيل مهاجراني كه بصورت قاچاق از كشور هاي مختلف مانند فيليپين، هند و... به مالزي مي آيند،  مهاجرت به شهرها در جريان است(1) . 
 
بعلت بالابودن هزينه ها در شهرهاي بزرگ مالزي خصوصا كوالالامپور، وضعيت معيشتي بسياري از مردم نامطلوب بوده و سطح رضايتمندي مردم بسيار پايين است. با فرار مغزها، بعلت اتخاذ سياستهاي به اصطلاح اصلاح گرايانه كه نوعي سياست تبعيض آميز است، باعث گرديد كه در حدود 800000 مالزيايي در خارج از كشور باشند و به همين دليل سرمايه گذاري داخلي نيز با افت شديد مواجه گرديده و از سوي ديگر با ايجاد بازاري حباب گونه از مسكن، افزايش قيمت مسكن در مالزي دليل بيشتر شدن مشكلات مردم گرديده است.(2) 
 
بنا به آمارهاي ارائه شده توسط دولت فقط 3.8 درصد مردم زير خط فقر قرار دارند، درصورتيكه با توجه به گزارش رسانه ها از شكايت خانواده هايي كه چند برابر زير خط فقر اعلام شده زندگي مي كنند، ميتوان به غير واقعي بودن آمارها و سرپوش گذاشتن دولت بر روي مشكلات معيشتي پي برد. برخي از آمار هاي غير رسمي حاكي از وجود30 تا 31 در صد مردم مالزي زير خط فقراست.(3)
  
فحشا:
 كشور مالزي برخلاف ظاهر اسلامي آن، از لحاظ فحشا وضعيت بسيار بغرنجي دارد. بزرگترين مراكز فحشا (كاباره ها، كازينوها) در برجهاي مالزي قراردارد. سومين بار بزرگ جهان (4)كه يكي از مراكز عياشي و خوشگذراني مي باشد، در مالزي قرار دارد. بسياري از افراد كشورهاي مختلف دنيا به همين منظور به آن كشور سفر مي كنند. اين امر موجب تشكيل مراكز و باندهاي فساد و فحشا شده و قاچاق زنان و دختران از ديگر كشورهاي منطقه مانند فيليپين، هند، چين و برخي از ايالات خود مالزي خصوصا صباح، موجب پر رونق شدن اين مراكز در مالزي، خصوصا شهر كوالالامپور شده است. (5)
 
زندگي شبانه در كوالالامپور بسيار رايج و پررونق است. با آغاز شب و تاريك شدن هوا، كاباره ها و كازينوها محور اصلي حضور  توده هاي مردمي است كه براي عياشي و خوشگذراني به آنجا مراجعه ميكنند. سالنهاي بسيار زياد وآكنده از جمعيت براي رقص و ميگساري و ... نماي واقعي از فحشاي آن كشور مي باشد. بسياري از اين مراكز فساد در منطقه مثلث طلايي كوالالامپور مالزي خصوصا در بوكيت بيتانگ ، خيابان آمونگ ،سلطان اسماعيل بانگسارو و هارتامس است. (6)
 
دولت مالزي دربرابر اين مسايل، سياست يك بام دو هوا اتخاذ كرده بدين صورت كه در برخي از مناطق مسلمان نشين، زنان فاحشه را جمع آوري كرده و بر روي پيشاني، گردن و سينه آنها علامت x  و يا √ را با اتوي داغ حك مي كند كه اين امر موجب اعتراض شديد برخي از نمايندگان و گروهها و تشكلها قرار گرفت و روزنامه ها با تيتر گاوههاي مارك دار به نقد اين مطلب پرداختند(7). در عوض مي بينيم كه اين مراكز فحشا نه تنها آزادانه به فعاليت مشغول مي باشند بلكه با مراجعه به سايت هايشان مشاهده مي شود كه چگونه به توجيه و تبليغ اين اعمال شنيع مي پردازند. (8)
              
گروههاي همجنس گرا در مالزي بسيار فعال بوده و كار را به جايي رسانده اند كه يك كشيش علنا به صورت وقيحانه به تبليغ اين مطلب شنيع مي پردازد و مطالبي بابت ازدواج همجنس ها بايكديگر در روزنامه و رسانه هاي مالزي پخش مي شود كه عمدتا غير مسلمان هستند ولي با آنها هيچ برخوردي نمي شود.(9)
 
چندي پيش در اين كشور به اصطلاح اسلامي، رقاصي رقاصه‌هاي هندي در ساختمان محل برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در مالزي، موجب حرمت شكني و اعتراضات گسترده اي شد. جالب اينكه در اين كشور كه به عنوان مامن و اقامتگاه جديد فتنه گران و شبكه هاي ضدانقلاب مطرح شده است، برنامه هاي خواننده هاي لس آنجلسي در ايام ماه مبارك رمضان در مالزي به طور قابل توجهي افزايش يافته بود و در مجله هاي تبليغاتي متعدد كه در كوالالامپور پايتخت مالزي به چاپ مي رسد به طور وسيع، آگهي هاي مبتذل و گاه مستهجن كنسرت هاي اين خواننده ها منتشر مي شود.(10)
 
فساد مالي :
 
در مالزي فساد مالي داراي ابعاد وسيعي است كه سطح بسياري از جامعه مالزي را فرا گرفته است. قدرت گرفتن جريان تكنوكرات ها در مالزي باعث رشد و ترويج بيشتر اين امر در آن كشور شده و هيچ نشان از عزم دولت مالزي براي برخورد با فساد مالي، بويژه در دستگاه هاي دولتي وجود ندارد. اگر در تاريخ مالزي رسوايي بانكBMF  را سمبل فساد مالزي مي دانستند، در حال حاضر كل ايالت صباح را نماد فساد دستگاه حاكمه و جولانگاه مافيا و رانتخواران در مالزي ميدانند كه بنا بر اسناد  منتشره در سايت ويكي ليكس، فساد بسيار زيادي در اين ايالت و بصورت آشكار وجود دارد كه اهم آن زمين خواري و تاراج منابع طبيعي و جنگلي است كه با عث رشد فقر و فساد و فحشا در اين منطقه شده و رتبه نخست اين مشكلات را به خود اختصاص داده است .(11)
 
برخي علت رشد قارچ گونه فساد مالي در دستگاه ها و جامعه مالزي را اتخاذ سياست توسعه، توسط جريان حاكم در ايالات آن كشور ميدانند كه دليل آن حمايت حكام محلي از اين امر و سرپيچي آنها از دستورات دولت مركزي براي مقابله با فساد و نيز قانوني جلوه دادن آن مي شود. هرچند در ظاهر دولت مالزي بناي رسيدگي و رفع تبعيض در آن مناطق را دارد.(12)
  
قاچاق :
 
وضعيت قاچاق در مالزي بصورت يك معضل بسيار پيچيده و يك دمل چركي درآمده كه مواد مخدر و قاچاق انسان، بخش عمده قاچاق در اين كشور است. دولت مالزي همواره چنين بيان كرده كه كشورش مورد هجمه سودجويان بوده و آنان از اين  كشور براي ترانزيت استفاده مي كنند، ولي شواهد حاكي از آن است كه مالزي نه تنها محل ترانزيت بلكه مقصد و هدف قاچاق نيز مي باشد. متاسفانه چندي است كه دولت و رسانه هاي مالزي به شكلي هماهنگ و منسجم به بزرگ نمايي دستگيري قاچاقچيان مواد مخدر كه ايراني الاصل بودند مي پرداختند، بدون آنكه از محل حمل مواد و يا شبكه هدايت كننده آن و نيز ديگر قاچاقچياني كه از ساير كشورها هستند نامي بيان كنند. اين امر موجب بروز مشكلات و حتي تخريب چهره جمهوري اسلامي ايران شد كه متاسفانه دستگاههاي مربوطه (خاصه وزارت امورخارجه) برخورد مناسبي نداشتند و بيشتر به اعمال انفعالي دست زدند.(13)
 
در مورد قاچاق انسان (زنان و دختران) كه عمدتا براي مراكز فحشا و فساد اخلاقي به مالزي ترانزيت مي شوند، وضعيتي اسفبار حاكم است. در تحقيقي كه كليساي مسيحيان مالزي انجام داده در حدود 600000 تا 800000 زن و دختر براي اين امور كه عمدتا فيليپيني، هندي، چيني و نيز از استان هاي محروم مالزي(صباح) هستند، فعاليت دارند.(14)
 
اختناق ، تبعض و نبود آزادي بيان:
 
درمالزي دو چهره از آزاد بودن و رواج تبعيض ديده مي شود.
 
 چهره نخست، كشوري كه تمامي افراد با گرايشات مختلف و متضاد به آرامي و خوبي در كنار هم به زندگي مسالمت آميز پرداخته و خارج از تنازعات قومي و مذهبي هستند. بطوريكه مي بينيم دو زن چيني با هم ازدواج ميكنند ( همجنسگرايي) بدون آنكه دولت با آنها برخورد كند و يا اينكه معابد بت پرستان و حتي فروشگاه هاي بزرگي كه بت مي فروشند ( مربوط به بودايي ها) و حتي بزرگترين بت دنيا در آنجا قرار دارد و آزادانه افراد در آنجا به مراسم خود مي پردازند.(15)
 
چهره ديگر مالزي از آزادي و نبود تبعيض خبري نيست و در آن اختناق، تبعيض و نوعي ديكتاتوري حاكم است. در اين كشور در حالي كه ديگر اديان آزادانه اجازه فعاليت دارند، متاسفانه شاهديم كه شيعان حتي نمي توانند مراسم مذهبي خود را انجام دهند و به نام قانون با آنها برخورد مي شود و بسياري از آنان دستگير شده و به گونه اي با آنها رفتار مي شود كه گويا برهم زننده وحدت و صلح در جامعه هستند. مروج اصلي خشونت و تحجر بر اساس شواهد، اسناد ومدارك، تفكر وهابيت است كه طبق اخبارهاي منتشره، در حال گسترش اين تفكر در بين جوانان و دانشجويان مالزي مي باشند ولي دولت اين كشور با شيعيان برخورد قهر آميز دارد.
 
در مسايل سياسي نيز نوعي خفقان حاكم است. حزب اصلي حاكم در مالزي در چند دهه اخير، حزب ملي گراي آمنو بوده و اجازه خود نمايي به ديگر احزاب مخالف مانند اسلامگراهاي پاس و يا جريان انور ابراهيم را نمي دهد و با اتهام هاي بسيار سنگين مانند تهمت لواط به انور ابراهيم، وي را براي مدتها از حضور در ميدان سياست دور نگه داشته  و يا با استفاده از برخي قوانين خاص، اقدام به بازداشت افراد مي كند.
 
در مورد افرادي كه براي مهاجرت به مالزي مي روند نيز قوانين تبعض آميز حاكم است. نخست اينكه آنها هيچگاه شهروند درجه اول به حساب آورده نمي شوند و در قوانين و حتي تبليغ ها، مالزي را بعنوان خانه دوم مي توانند انتخاب كنند و هيچگاه تبعه مالزي به حساب نخواهند آمد و نيز در ميدان عمل، ميان افراد مهاجر و اتباع خود، تبعيض هاي فاحشي قائل هستند و بيشترين امكانات را براي مالايي ها قرار ميدهند.
 
نتيجه گيري:
 
حاكم شدن جريان تكنوكرات ها و توجه تمام عيار اين جريان به مسائل اقتصادي و نيز انحصاري كردن حكومت، باعث شكل گيري نوعي شكاف و دگرگوني در مالزي شد. در زمان تصدي گري ماهاتير محمد نخست وزير اسبق مالزي و اقدامات وي براي ايفاي نقش در جهان اسلام و استفاده از پتانسيل ها، باعث شد بسياري از دست اندركاران امورسياسي، اقتصادي و ... كشور همزمان با مطرح شدن نگاه به شرق در سياست خارجي جمهوري اسلامي، چشم خود را به معضلات و مشكلات موجود در جامعه مالزي بسته و هميشه چهره اي زيبا و مناسب از آن كشور در اذهان مردم ساخته شود. مالزي بعلت مشكل فقر كه معضل اصلي آن كشور بود، تمام توان خود را براي رفع اين منظور بكار برد و بعلت نگاهي ملي گرايانه و نه نگاهي اسلامي، و با توجه به سود و وجود نگاه مركانتينيستي در بين نخبگان آن و نيز ارائه و خط دهي مشاوران غربي باعث گرديد كه اين كشور از بسياري از مسائل غافل شود. همچنين نوع بافت اين كشور كه متشكل از چندين ايالت و پادشاه و اقوام مختلف است نتوانست انسجام مناسبي را بدست آورد و نيز نفوذ جريانها و مافيايي كه در مالزي شكل گرفته در تمامي لايه هاي اين كشور مزيد بر علت شده تا اين كشور چهره اي متفاوت داشته باشد. 
قابل ذكر است كه مالزي چند زماني است كه به سمت كشورهايي مانند عربستان و غرب بيش از حد گرايش يافته و نوعي همگرايي و همكاري نيز با آنها پيدا كرده كه اين امر موجب بروز برخي حركت ها و اعمالي است كه عليه جريان اسلامي و مقابله با جبهه بيداري اسلامي به رهبري جمهوري اسلامي است. جريان استكبار سعي در مطرح كردن مالزي بعنوان الگوي مناسب از يك كشور اسلامي، براي ساير كشورهاي اسلامي كه با منافع غرب كاملا سازگار بوده و هيچ گونه تهديدي براي آنها نباشد، داشته و در واقع تبليغ اسلام سكولار را مد نظر دارند.
 
غفلت دستگاه ها و مسئولين مربوطه از وضعيت مالزي، موجب گرديد اين كشور كه تاچندي قبل گرايشات مثبتي به سوي جمهوري اسلامي داشت، در حال حاضر كانون جريان هاي معارض و فتنه گر عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران شود و برخي تا به اين حد معتقدند كه بعنوان مقر شماره 2 اشرف براي منافقين و كانون اصلي ضد انقلاب در آسيا واقع شده است. تبليغ بسيار خوب و زيبا از مالزي موجب رشد و زمينه سازي بيشتر براي مهاجرت و عزيمت توريست بيشتر از ايران به مالزي شده كه اين فرصت مناسبي براي به دام انداختن ايراني ها توسط اين جريان گرديد.
 
لازم است كه جمهوري اسلامي در اين دوره زماني با حمايت شيعان و گروههاي نزديك به جمهوري اسلامي براي عمق بخشيدن به نفوذ استراتژيك خود در اين منطقه حساس  و استفاده  از پتانسيل هاي موجود در مالزي و اندونزي براي دور زدن تحريم ها عليه خود بهره برداري لازم را بعمل آورد. 
 
منابع:
1) http://www.thejakartaglobe.com/bisworld/malaysias-brain-drain-hinders-its-economic-progress/438052
2) http://www.themalaysianinsider.com/malaysia/article/how-poor-are-we-really
3) http://www.themalaysianinsider.com/malaysia/article/how-poor-are-we-really
4) http://www.myinterestingfiles.com/2009/03/10-best-rooftop-bars-in-the-world.html
5) http://www.sapp.org.my/mkini/090228_sabah_human_trafficking.htm
 6) http://www.voyage99.com/tourist-attraction/kuala-lumpur/nightlife.html
 7) http://barsmalaysia.com/business_bar_for_sell.html
8) http://sglinks.com/pages/764910-m-sian-police-slammed-cattle-branding-women
 9) http://www.miricommunity.net/viewtopic.php?f=1&t=41867&start=0
10) http://www.alborznews.net/fa/pages/?cid=50937
11) http://news.mongabay.com/2011/0830-taib_wikileaks.html
12) http://news.mongabay.com/2011/0830-taib_wikileaks.html
13) مراجعه شود به گزارش ويژه بررسي وضعيت قاچاق در مالزي
14) http://news.mongabay.com/2011/0830-taib_wikileaks.html
15) http://www.etrehedayat.blogfa.com


 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms