چهارشنبه، 13 خرداد 1394
ساعت 18:05
به روز شده در :

 

شنبه 17 تير 1391 ساعت 14:37 2012-7-7 14:37:04
شناسه خبر : 114413

با نزدیک شدن به ماه رمضان و پخش سریال موهن «الفاروق عمر» وهابی‌های منطقه در مخالفت و تایید این سریال سخن گفته‌اند به گونه‌ای که نهایتا مفتی وهابیون عربستان مخالفت خود با این سریال را اعلام کرده است.

 به گزارش فارس، در حالی که کمتر از 15 روز تا آغاز ماه رمضان و آغاز پخش سریال «الفاروق عمر» مانده است نگرانی‌های بسیاری از این بابت در میان اهل سنت ایجاد شده است.
 
در حالی که برخی علمای اهل سنت از پخش این سریال حمایت می‌کنند اما برخی دیگر با پخش آن از شبکه «mbc» مخالفت کرده‌اند.
 
در این بین نکته جالب ایجاد تنش بین وهابیون است به گونه‌ای که از یک طرف فردی چون «سلمان العوده» و «یوسف القرضاوی» و «سعد مطر العتیبی» از اعضای تیم حامی این سریال هستند، بزرگان سلفی و وهابی منطقه خلیج فارس خواستار منع پخش این سریال شدند به گونه‌ای که همین افراد و به‌ویژه «سلمان العوده» و «سعد مطر العتیبی» پس از حملات علیه این سریال در بیانیه‌هایی خود را از به تصویرکشیدن خلفای راشدین در این سریال بری دانسته و حضور خود در کمیته این سریال را تنها برای تایید نص تاریخی دانسته‌اند.
 
در مقابل البته «محمد الطبطبایی» از اساتید شریعت کویت و از سلفیان این کشور و «محمد هایف» از نمایندگان سلفی مجلس کویت این سریال را تحریف تاریخی خوانده و از وزرای اطلاع‌رسانی شورای همکاری خلیج فارس خواسته‌اند تا از پخش این سریال ممانعت به عمل آورند.
 
همچنین «احمد بن عبدالعزیز الحداد» مفتی بزرگ امارات و رئیس مرکز افتاء این کشور و همچنین «شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل‌شیخ» مفتی اعظم وهابیون عربستان با این سریال به مخالفت برخاستند.
 
«شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل‌شیخ» مفتی اعظم وهابیون عربستان سازندگان این سریال را کسانی دانسته است که اموال خود را در راه باطل خرج می‌کنند.
 
در همین حال در کویت یک وکیل مدافع شکوائیه‌ای را علیه شبکه «mbc» مطرح کرده است تا از پخش آن در رمضان آتی جلوگیری شود.
 
البته اعتراضات به این سریال در جوامع اهل تسنن به واکنش‌های رسمی محدود نشده است و وبلاگ‌نویسان عرب اعتراضاتی را علیه این سریال ترتیب دادند و همچنین برخی فعالان سایبری پایگاهی را برای مخالفت با این سریال طراحی کردند.
 
با همه این احوال شبکه «mbc» و شبکه «القطر» بدون توجه به این مخالفت‌ها به کار خود ادامه می‌دهند و تنها «عبدالرحمن الکواری» مدیر شبکه تلویزونی «القطر» هفته پیش گفت که تدوین این سریال همچنان ادامه دارد و درباره اینکه آیا چهره خلفای راشدین به تصویر کشیده شود هیئت دینی در اینباره نظر می‌دهد.
 
همچنین شرکت «mbc» در حال فروختن این سریال به شبکه‌های مختلف در اقصی نقاط جهان است به گونه‌ای که در پایگاه رسمی خود اعلام کرد توانسته است آن را به اندونزی و ترکیه بفروشد و با این اقدام توانسته است یک سوم مسلمانان جهان را بیننده این سریال کند.
 
همچنین این شبکه اعلام کرده است که «مشاری راشد العفاسی» قاری و خواننده سروده‌های دینی عربستان، ترانه این سریال جنجالی را خواهد خواند.
 
به گزارش فارس به نظر می‌رسد با مخالفت مفتی وهابیون عربستان و در کنار آن ساخته شدن این سریال توسط بخشی از هیئت حاکمه این کشور در شبکه «mbc» درگیری شدیدی بین وهابیون رخ داده است و احتمال لغو پخش آن وجود داشته باشد.
 
برپایه این گزارش سریال «الفاروق عمر» که به زندگانی خلیفه دوم می‌پردازد، با به‌تصویر کشیدن امام علی(ع) و ابهامات بسیار در نحوه داستان‌پردازی در راه رمضان امسال شبکه‌های تلویزیونی جهان عرب است.

 

 

 


تبلیغات متنی در رجانیوز

021-66481855