هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 30 دى 1399
ساعت 12:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 12 تير 1391 ساعت 13:49
دوشنبه 12 تير 1391 18:19 ساعت
2012-7-2 13:49:16
شناسه خبر : 114009

 تصاویر کذب نسبت داده شده به رفتار جمهوری اسلامی ایران با مهاجرین افغان، نشان از تلاش گسترده گروه‌های اجیر شده برای سوء استفاده از احساسات مردم افغانستان علیه ایران دارد.

 
به گزارش فارس، پس از اشغال افغانستان توسط رژیم کمونیستی شوروی سابق، گروهی از مردم افغانستان به کشورهای دور و نزدیک از جمله جمهوری اسلامی ایران مهاجرت کردند.
 
این مهاجران و همچنین دیگر اتباع این کشور که در ناآرامی‌های سال‌های اخیر افغانستان به صورت قانونی یا غیرقانونی وارد ایران شده‌اند، اکنون تعدادشان به بیش از 2 میلیون نفر می‌رسد.
 
وجود این خیل گسترده مهاجرین در ایران، وجود اشتراکات فرهنگی، و دیگر قرابت‌های دینی و زبانی سبب شده است، پیوند ناگسستنی میان افغان‌ها و ایرانیان برقرار شود اما گویا این پیوند برای برخی چندان خوشایند نیست و همواره در صدد هستند تا روابط 2 ملت و 2 کشور را با تکیه بر دروغ و شایعه متشنج سازند.
 
به تازگی تصاویری در شهر کابل منتشر شده است که قصد دارد رفتار جمهوری اسلامی ایران با مهاجرین افغان را غیر اسلامی و غیرانسانی جلوه دهد.
 
تصاویری کذبی که به رفتار جمهوری اسلامی با مهاجرین نسبت داده شده است
 
بر روی یکی از این تصاویر نوشته شده است "تصاویر از افغانهای کارگر که زیر شکنجه بسیجی‌های ایران قرار دارند" در حالی که این تصویر مربوط به "دستگیری باند اراذل و اوباش تهران" است که خبرگزاری مهر گزارش تصویری آن را در تاریخ 30 اردیبهشت ماه 1390 منتشر کرده بود.
 
تصویر دستگیری اراذل و اوباش در شهر تهران که توسط خبرگزاری مهر تهیه شده است
 
کسانی که قصد دارند به روش‌های ناشیانه احساسات مردم افغانستان راعلیه جمهوری اسلامی تحریک کنند، بر روی تصویر دیگری نوشته‌اند: "گور دسته جمعی از افغانان کارگر که در نوار مرز از جانب ایرانی‌ها شهید گردیده‌اند" در حالی که این تصاویر مربوط به کشف گور دسته‌جمعی در استان "دیاله" عراق  که توسط "پرس تی وی" منتشر شده است.
 
تصویر مربوط به کشف گور دسته جمعی در عراق
 
تصاویر دیگر نیز همانند 2 تصویر ذکر شده مربوط به صحنه‌هایی است که هیچ ارتباطی با مهاجرین افغان مقیم ایران ندارد و فقط خواسته شده با نسبت دادن دروغین این تصاویر به رفتار مقامات جمهوری اسلامی با مهاجرین، از احساسات مردم افغانستان سوء استفاده شود.
 
مقایسه رفتار جمهوری اسلامی با مهاجرین غیرقانونی و یکی از دیگر از کشورهای مهاجرپذیر
 
جمهوری اسلامی در طول 3 دهه پذیرای بیشترین میزان مهاجرین افغان بوده است و برای بازگشت این مهاجرین نیز همواره متعهد به توافقات بین‌المللی و بین 2 کشور بوده است.
 
در حال حاضر دیده می‌شود یکی از کشورهای منطقه اقدام به اخراج دسته‌جمعی مهاجرین افغان فاقد مدرک کرده ‌است. این موضوع در رسانه‌های افغانستان نیز انعکاس یافته است و وزارت مهاجرین افغانستان نیز اعلام کرده که آمادگی پذیرش این خیل از مهاجرین را ندارد.
 
این در حالی که جمهوری اسلامی برای ساماندهی صدها هزار مهاجر افغان غیرقانونی مقیم این کشور، بر اساس طرح 3 جانبه افغانستان، ایران و سازمان ملل، به کلیه این مهاجرین مدارک موقت اعطا کرد و سپس از این مهاجرین خواست تا پس از اخذ روادید مجدد به ایران بازگشته تا زندگی قانونمندی داشته باشند.
 
به دلیل شکوه و گلایه برخی مهاجرین مبنی بر این که تردد یک خانواده به افغانستان به منظور اخذ روادید ایران، مصارف گزافی دارد، جمهوری اسلامی در اقدامی انسان‌دوستانه، خروج آنها را از ایران منتقی و اقدام به صدور پروانه اقامت در داخل ایران کرد.
 
اما متاسفانه رسانه‌های افغانستان هیچگاه به بازتاب این گونه خبرها نپرداخته و تنها خبرهای منفی و شایعات را بازتاب داده‌اند.
 
حادثه یزد و قتل یک دختر ایرانی به دست چند تبعه افغانستان نیز به جای مذمت و نکوهش اصل حادثه، مستمسکی شد برای حاشیه‌های آن و انتشار شایعاتی مبنی بر تخریب خانه‌های مهاجرین افغان.
 
بدون تردید تصاویر منتشر شده در شهر کابل با جملات غیراخلاقی نوشته شده بر آنها، اقدامی از جانب مردم افغانستان نیست، بلکه گروه‌های دست‌نشانده و اجیرشده مأموریت دارند تا با سوء استفاده از احساسات مردم افغانستان، آنها را علیه جمهوری اسلامی تحریک کنند.