هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 30 مهر 1396
ساعت 02:59
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 3 تير 1391 ساعت 12:07 2012-6-23 12:07:05
شناسه خبر : 112966
جمهوری اسلامی ایران برای نخستین گام جهت اعتمادسازی متقابل با طرف غربی، فتوای رهبر انقلاب در زمینه حرمت استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی را به عنوان "یک سند حقوقی جهانی الزام آور" به ثبت می‌رساند و از سوی دیگر، طرف غربی نیز با توجه به التزام ایران به فتوای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حق غنی‌سازی بالای 20 درصد بر طبق بندهای مندرج در معاهده NPT را برای ایران به رسمیت خواهد شناخت.

رویکرد "گام به گام" برای به نتیجه رسیدن گفتگوهای ایران و 1+5 رویکردی بود که تیم مذاکره کننده ایرانی به صراحت در مسکو از آن سخن گفت و نوع طراحی ایران برای این گام‌ها توسط علی باقری به گونه ای مطرح شد که موفقیت هر گام منوط به اجرای گام قبلی باشد.

به گزارش رجانیوز، اما این همه پیشنهاد ایران برای اجرای طرح گام به گام نبود چنانکه ایران گام اول خود را با استناد به فتوای شرعی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر تحریم ساخت سلاح هسته‎ای بسیار محکم برداشت؛ تا جایی که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه 1+5 برای مذاکره با دکتر سعید جلیلی، در کنفراس خبری خود از آن به عنوان "سخنان جدی ایران" در مذاکرات یاد کرد.

در جریان مذاکرات، گروه ایرانی به صورت مفصل به بیان طرح گام به گام خود پرداخته و با ارائه چندین پاورپوینت تحقیقی، پاسخ‌های مستدلی به سوالات و ادعاهای طرف غربی ارائه کرده بود. این در حالی بود که طرف غربی با وجود درخواست زمان کافی برای بررسی طرح ایران و پاسخ به آن، تلاش داشت تا نشست مسکو بدون توافقی خاص به پایان رسیده و صرفا «گفتگو» برای «گفتگو» صورت گرفته باشد.

در روند گام به گام پیشنهادی ایران، همانطور که جلیلی در کنفرانس خبری خود در مسکو به آن اشاره کرد و علی باقری نیز در روزهای گذشته به طور کلی درباره آن صحبت کرده بود، جمهوری اسلامی ایران برای نخستین گام جهت اعتمادسازی متقابل با طرف غربی، فتوای رهبر انقلاب در زمینه حرمت استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی را به عنوان "یک سند حقوقی جهانی الزام آور" به ثبت می‌رساند و از سوی دیگر، طرف غربی نیز با توجه به التزام ایران به فتوای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به عنوان بزرگترین گام اعتمادساز، حق غنی‌سازی را بر طبق بندهای مندرج در معاهده NPT را برای ایران به رسمیت خواهد شناخت.

در واقع استفاده از ظرفیت فتوای رهبر انقلاب برای به نتیجه رساندن گفتگوها و خروج از یک سیکل بسته بی‌هدف، و آغاز طرح گام به گام، راهبرد اساسی طرف ایرانی در مسکو بود. دبیر شورای عالی امنیت ملی هم و در کنفرانس خبری خود در مسکو، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که "آیا جلسات کار‌شناسی در ‌‌نهایت به دور دیگری از مذاکرات نیز ختم خواهد شد؟ آیا شاهد سیر تکرار مذاکرات نیستیم و در واقع تاکتیک تکراری مذاکرات مطرح نیست؟"، گفت: "به نکته خوبی اشاره کردید. ما تاکید کردیم گفت‌وگو‌ها نباید برای گفت‌وگو و بی‌نتیجه باشد. باید منجر به نتایج ملموس و دستاوردهای مشخصی باشد. گفت‌وگو صرفا برای گفت‌وگوهای بی‌حاصل فایده‌ای ندارد و ما بعد از مذاکرات بغداد نیز تاکید کردیم که برای مذاکرات مسکو و مشخص شدن یک دستور کار مشخص، جلسات کار‌شناسی برگزار شود و آن‌ها در این مذاکرات به این نتیجه رسیدند که جلسات کار‌شناسی برای موفقیت گفت‌وگو‌ها برگزار شود. جلسات کار‌شناسی و سپس جلسات معاونان که بعدا این جلسات از سوی من و خانم اشتون جمع‌بندی شود تا به یک دستور کار مشخصی برای گفت‌وگو برسیم."

اکنون توپ در زمین غربی‌هاست تا نشان دهند که تا چه میزان بر روی مدعای خود در زمینه به نتیجه رساندن مذاکرات و تلاش برای رسیدن به یک توافق دوجانبه و با رعایت حقوق ملت ایران جدی هستند. پذیرش پیشنهاد گام به گام جمهوری اسلامی ایران و استناد به فتوای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌تواند آغازی مناسب برای شکل گیری روند توافقات همکاری دوجانبه میان ایران و 1+5 باشد؛ مساله‌ای که البته سایه سنگین فشارهای رژیم صهیونیستی بر آن وجود دارد. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x