هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 4 بهمن 1396
ساعت 13:28
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 20 خرداد 1391 ساعت 11:11 2012-6-9 11:11:50
شناسه خبر : 111904

سوسن چهل‌چراغ گياهي نادر است که تنها در دو نقطه جهان مي‌رويد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه گيلان، همزمان با گل‌دهی گل سوسن چهل‌چراغ در روستای داماش عمارلوی رودبار جشنواره آن دیروز در ارتفاعات 1700 متری داماش برگزار شد.
 
امید عزیزی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان، در این جشنواره گفت: اين گل نخستين گياهي است که رويشگاه اصلي‌اش به‌عنوان اثر ملي طبيعي در ايران به ثبت رسيده است.
 
وی ادامه داد: اين گياه سال 1354 از سوي «لدربوري» يک گياه‌شناس فرانسوی در روستاي داماش، بخش عمارلوی شهرستان رودبار در استان گيلان شناسایي شد و پس از معرفي به دولت ايران از سوی شوراي عالي محيط زيست در زمره‌ آثار زيست محيطي کشور به ثبت رسيد.
 
وی افزود: سوسن چهلچراغ از اواسط خرداد گل می‌دهد و گل‌های آن تا نیمه تیر ماه پایدار می‌ماند و ارزش و شهرت ملی و جهانی دارد و بسیار آسیب‌پذیر است به طوری که در صورت نابودی، پرورش آن ممکن نیست.
 
عزیزی متذکرشد: گل سوسن چهلچراغ نيم تا 1.5 متر طول دارد و گونه ایرانی آن دارای زیبایی و شهرت خاصی است و نمونه‌هایی از آن یافت شده‌ است که تا 15 گل داشته‌اند و تاکنون تنها در ایران در روستای داماش با این تعداد گل یافت شده است.
 
 
وی خاطرنشان کرد: این گل‌های نادر و زیبا سالانه جمعیت زیادی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی را در این ایام به این استان می‌کشاند و ما در تلاش هستیم تمامی شرایط رفاهی را برای گردشگران در این منطقه فراهم کنیم و خوشبختانه در سال‌های گذشته گام‌هایی را نیز در این راستا برداشته‌ایم.
 
به گزارش ایسنا، این جشنواره با استقبال بی‌نظیر مردم استان و سایر استان‌ها برگزار شد و در کنار این جشنواره فرهنگ بومی و محلی استان گیلان از طریق نمایش‌هایی همچون لافندبازی، طناب‌کشی، خروس جنگی و ... به نمایش گذاشته شد و هم‌چنین پخش موسیقی زنده گیلان نیز از دیگر برنامه‌های این جشنواره بود.


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 


 

 

x