هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 29 آبان 1396
ساعت 22:51
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 11 خرداد 1391 ساعت 11:26 2012-5-31 11:26:59
شناسه خبر : 111353
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: رعایت شیوه درست نشستن و فعالیتهای روزمره مانند خودداری از دو زانو و چهارزانو نشستن، استفاده از توالت فرنگی، محدود کردن دفعات بالا و به ویژه پایین آمدن از پله، غذا خوردن پشت میز به جای نشستن در کنار سفره از جمله دستورات ساده ای است که از شدت آرتروز می‌کاهد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، سید احمد رئیس السادات، دبیر علمی دومین سمپوزیوم تازه های آرتروز زانو گفت: هدف کلی از درمانهای متنوع فیزیکی و دارویی در مبتلایان به آرتروز کند کردن روند تخریبی و دژنراسیون در مفاصل، کاهش درد، حفظ یا بهبود حرکت مفصلی و بهبود عملکرد آن و نهایتاً ارتقای کیفیت زندگی است.
 
به گفته وی اصلاح الگوی زندگی شامل تغذیه مناسب، رعایت وضعیت‌های صحیح بدن در فعالیتهای روزمره از جمله خودداری از دو زانو و چهارزانو نشستن، استفاده از توالت فرنگی، محدود کردن دفعات بالا و به ویژه پایین آمدن از پله، غذا خوردن پشت میز به جای نشستن در کنار سفره از جمله دستورات ساده و قابل اجرایی است که می‌تواند از شدت آرتروز بکاهد.
 
رئیس السادات در مورد وسایل کمکی حرکت و کفی طبی در مبتلایان به آرتروز زانو گفت: کفش و کفی مناسب باید بر اساس معاینه و تجویز پزشک تهیه شود و برای انتخاب صحیح آن باید علاوه بر وضعیت زانوها مواردی چون معاینات مچ پا و نحوه قرارگیری کشکک مورد ارزیابی قرار گیرد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: استفاده از کفی‌های با لبه داخلی در افرادی که دچار زانوی ضربدری (والگوس) هستند و استفاده از کفی‌های با لبه خارجی به همراه بانداژ مفصل ساب تالار در افرادی که دچار زانوی پرانتزی (واروس) هستند و همچنین بانداژهای خاصی که کشکک را به سمت داخل زانو می‌آورد در مبتلایان به آرتروز توصیه می‌شود.
 
این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: وسائل کمکی حرکت مانند عصا و چوبدستی می‌تواند تا 25 درصد از وزن بر روی پای مقابل را کاهش دهد و سبب کاهش درد و بهبود عملکرد شود. از این رو استفاده از عصا در سمت مقابل در برخی بیماران آرتروزی توصیه می‌شود. اما استفاده از زانوبندطبی در مراحل اولیه آرتروز توصیه نمی‌شود.
 
رئیس السادات گفت: ارتفاع عصا و نحوه صحیح استفاده از آن بسیار مهم است. طول مناسب برای عصا فاصله ازکف زمین تا  استخوان ران (تقریباً محل درز جیب شلوار ) است و آرنج بیمار حین استفاده از عصا باید حدود 20 درجه خم باشد.
 
دومین سمپوزیومتازه های آرتروز زانو به همت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با همکاری دانشگاهعلوم پزشکی شهید بهشتی در تاریخ پنجشنبه  25 خرداددر مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید مدرس تهران (سعادت آباد) برگزار می‌شود.
 
این سمپوزیوم دارای امتیازبازآموزی ( حد اکثر 5 امتیاز ) برای پزشکان عمومی، متخصصان داخلی، ارتوپدی، طب فیزیکی، جراحی عمومی، بیهوشی و کارشناسان و مقاطع بالاتر فیزیوتراپی،کاردرمانی،ارتوپدی فنی، پرستاری و ... است.
 
استاداان رشته های مختلف ارتوپدی،روماتولوژی، طب فیزیکی و توانبخشی،تغذیه، فیزیوتراپی و طب سوزنی بر اساس آخرین دستاوردهای علمی در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان آرتروز در این سمپوزیوم به سخنرانی می‌کنند.
 
اپیدمیولوژی و بار بیماری، عوامل خطر و روشهای پیشگیری از آرتروز، اصول بیومکانیک، روشهای تصویربرداری، اندیکاسیونهای جراحی، درمانهای دارویی  مرسوم و نوین، رویکرد مبتنی بر شواهد، مدالیتی‌های فیزیکی از جمله لیزر درمانی، ورزش درمانی، طب سوزنی، کاربرد ارتز و تزریق پلاسمای غنی از پلاکت(PRP) در درمان آرتروز ازجمله مباحثی است که در اینسمپوزیوم به آنها پرداخته می‌شود.
 
علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشترو ثبت نام به شماره 22360635 تماس بگیرند یا به سایت اداره کل آموزش مداوم وزارت بهداشت www.ircme.ir (شناسه برنامه: 14537) و سایت انجمن طب فیزیکی وتوانبخشی ایران www.ispmr.org مراجعه کنند.


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x