هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 10 اسفند 1395
ساعت 14:29
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 5 خرداد 1391 ساعت 16:18 2012-5-25 16:18:30
شناسه خبر : 110669

منابع غیررسمی مصر از شمارش 90 درصدی آرای انتخابات ریاست جمهوری مصر و پیشتازی محمد مرسی نامزد گروه اخوان المسلمون در آن خبر دادند.

 به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی گروه اخوان المسلمون مصر، ستاد انتخابات مرکزی محمد مرسی نامزد حزب آزادی و عدالت و گروه اخوان المسلمون مصر اعلام کرد که بعد از زیر نظر گرفتن نزدیک به 90 درصد نتایج آرا در سطح همه استانها محمد مرسی همچنان پیشتازی خود را نسبت به رقبا حفظ کرده است.
 
ستاد انتخابات مرکزی محمد مرسی گفت: براساس آمار و ارقام ما، برایمان اطمینان حاصل شده است که دور دوم (انتخابات) بین محمد مرسی و سرلشکر احمد شفیق برگزار خواهد شد.
 
این ستاد افزود: رهبران حزب آزادی و عدالت و ستاد انتخاباتی مرسی عصر امروز جمعه کنفرانس مطبوعاتی برای آگاهی از آخرین تحولات برگزار خواهند کرد.
 
انتخابات ریاست جمهوری مصر شب گذشته با مشارکت 50 درصدی مردم برگزار شد.
 
این اولین بار پس از پایان سه دهه حاکمیت مبارک بود که در جریان آن چهار جریان اسلام‌گرا، ملی‌گرا، غرب‌گرا و چپ‌گرا به رقابت با هم ‌پرداختند.
 
"محمد مرسی" کاندیدای جماعت اخوان المسلمون شاخه سیاسی حزب "آزادی و عدالت" در روز 20 فروردین سال جاری رسما کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری مصر شد و با اختصاص 37 درصد آرای رای دهندگان خارج از کشور خود را به عنوان یکی از شانس‌های پیروزی در این انتخابات معرفی کرد.
 
"عبد المنعم أبو الفتوح" یکی دیگر از نامزدهای اسلامگرا و عضو سابق دفتر ارشاد اخوان المسلمون بود که 27 درصد آرای مصری های خارج از کشور را به خود اختصاص داد و بعد از مرسی در رتبه دوم قرار گرفت.
 
دو نامزد دیگر اسلامگراها "محمد سلیم العوا" و "عبد‌الله الاشعل" هستند که الاشعل حمایت خود را از نامزدی مرسی اعلام کرده است.
 
در تقابل با جریان اسلامگرا نیز نامزدهای غربگراها با چهار نامزد وارد رقابت‌های انتخاباتی شدند که در بین آنها نام دو چهره سرشناس "عمروموسی" دبیرکل سابق اتحادیه عرب و وزیر خارجه مبارک و "احمد شفیق" آخرین نخست وزیر دیکتاتور مصر بچشم می‌خورد که در نتایج رای‌گیری از مصری های خارج از کشور در جایگاه چهارم قرار گرفت.
 
چپگراها هم دو کاندیدا را به عرصه رقابت فرستادند که "خالد علی" و "ابو العز الحریری" نام دارند و بر اساس گزارش‌ها، بختی برای پیروزی در این دوره از رقابت‌ها ندارند.
 
ملی‌گراها به همراه سه نامزد "حمدین صباحی"،  "محمود حسام الدین" و "هشام البسطویسی" وارد این دور از رقابت‌ها شدند که نسبت به نامزدهای اسلامگرا و غربگرا از معروفیت کمتری برخوردارند.
 
ولی در بین نامزدهای این گروه حمدین صباحی از دو نامزد دیگر از معروفیت بیشتری برخوردار است. صباحی 14 درصد آرای رای دهندگان خارج از مصر را به دست آورد و پس از مرسی و ابوالفتوح در رتبه سوم قرار گرفت.


 

 

 

 

 

 

طراحی سایت ایران دروپال طراحی سایت