هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 11 فروردين 1399
ساعت 14:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 24 ارديبهشت 1391 ساعت 16:52
يكشنبه 24 ارديبهشت 1391 21:22 ساعت
2012-5-13 16:52:41
شناسه خبر : 109447
مزار شهید بزرگوار اندرزگو در قطعه 39، ردیف 72، شماره 55 بهشت زهرا سلام الله علیها واقع شده است. پس از گذشت سال‌ها از شهادت، اما مزار این شهید که باید به عنوان یادمان شهدای انقلاب اسلامی از ظاهری در شان آن شهید برخوردار باشد، اما این روزها با وضعیت نامناسبی روبروست.اقدامی برای تعویض سنگ قبر شکسته شده مزار این شهید نیز صورت نگرفت.

گروه استان‌ها- تهران:شهید سید علی اندرزگو از جمله مبارازان سرشناس و  انقلابی بود که از او با عنوان چریک تنهای انقلاب یاد می‌شد.این شهید بزرگوار خواب را از چشم اذناب حکومت طاغوت ربوده تا آنجا که دستگیری او به آرزوی ساواک تبدیل شده بود.

ساواک پس از سال‏ها تعقيب و گريز، سرانجام با کنترل مکالمات تلفني مناطق وسيعي از تهران، او را شناسايي کرد و دريافت که در 19 ماه مبارک رمضان مهمان يکي از دوستان خواهد بود. محل، مورد محاصره قرار گرفت و شهيد که راه فرار نمي‏ديد، اسنادي را که در جيب داشت بلعید تا به دست ساواک نيافتند.

دژخيمان رژيم پس از درگيري که با او پيدا کردند، او را مجروح ساختند. اين شهيد والامقام سرانجام، طي اين درگيري در دوم شهريور 1357 با زبان روزه در 39 سالگي شربت شهادت نوشيد و به آرزوي ديرينه‏اش دست يافت. شهيد اندرزگو قصد ترور شاه را داشت که شهادتش مانع انجام اين نقشه شد.

این شهید بزرگوار در قطعه 39، ردیف 72، شماره 55 بهشت زهرا سلام الله علیها مدفون شد. پس از گذشت سال‌ها از شهادت، اما مزار این شهید که باید به عنوان یادمان شهدای انقلاب اسلامی از ظاهری در شان آن شهید برخوردار باشد، اما این روزها با وضعیت نامناسبی روبروست.

اگرچه سنگ قبر این شهید تعویض شد اما قرار بر این بود که مزار  شهید اندرزگو به صورت آرامگاه ساخته شود. (شکل زیر ) اما نه تنها این کار انجام نشد، بلکه اقدامی برای تعویض سنگ قبر شکسته شده مزار این شهید نیز صورت نگرفت.

گفتنی است بنیاد شهید و شهرداری متعهد شدند تا در محلی که مرحوم " ننه علی" مادر شهید قربانعلی رخشانی، نزدیک به 20 سال زندگی می‌کرد، یادمانی ساخته شود، که هنوز این کار نیز انجام نشده است.

تصویر مزار شهید بزرگوار سیدعلی اندرزگو  قبل از تخریب

لینک های مرتبط:

عكس: شهید اندرزگو چريك انقلاب

ساده‌زيستي آيت‌الله خامنه‌اي و انصاف ستودني حتي در قبال مخالفان/ ناشنیده‌هایی از چریک تنهای انقلاب/ فيلم: زنان دربار+ ادامه مستند تپش