هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 ساعت 18:05 2012-5-9 18:05:42
شناسه خبر : 109122

رئيس سابق بخش ضد تروريسم سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا سيا تاکيد کرد صحنه هاي استفاده از روش غرق مصنوعي روي مظنونان به تروريسم آزاردهنده بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه تلويزيوني بي بي سي؛ايجاد احساس غرق شدن که در واقع شبيه سازي شرايط غرق شدن روي متهمان است، جنجالي ترين روش سيا براي حرف کشيدن از اعضاي بازداشت شده القاعده است. خوزه رودريگز کسي بود که رياست بخش ضد تروريسم را در سيا در زمان استفاده از اين روش بر عهده داشت. از نظر بسياري اين روش شکنجه است اما به گفته رودريگز استفاده از اين روش در بالاترين سطح اداري تاييد شده بود.
 
خوزه رودريگز گفت ما پيش رئيس جمهور وقت آمريکا رفتيم و او به ما دستور داد که از اين روش استفاده کنيم.
 
ابوزبيده از افراد بسيار مورد اعتماد اسامه بن لادن بود و 83 بار روش غرق مصنوعي روي وي استفاده شد. سيا همه اين مراحل را ضبط کرده است. گرچه گفته مي شود فيلمهاي ضبط شده از ابوزبيده هنگام استفاده از روش غرق مصنوعي محرمانه بود اما ديگر آنچه که بر ابوزبيده گذشته راز نيست زيرا گفته مي شود بر اساس اين فيلمها ابوزبيده هنگام ريختن آب روي صورتش و ايجاد غرق مصنوعي، استفراغ کرده و جيغ مي کشيد.
 
رودريگز گفت استفاده از اين روش يا روشهاي مشابه صحنه خوبي ندارد و آزار دهنده است.
 
جان ريزو وکيل ارشد سابق سيا مسئول اين بود که دولت استفاده از اين روش را قانوني کند تا مشکلي براي سيا پيش نيايد. يکي از همکارانش نوارهاي ضبط شده را مشاهده کرد و آن را گزارش داد.
 
جان ريزو درباره وضع ابوزبيده هنگام غرق مصنوعي گفت او دچار مشکلات جسمي شده بود.البته اين نوارها ديگر وجود خارجي ندارد زيرا خوزه رودريگز آنها را نابود کرد. اگر اين نوارها منتشر مي شد مي توانست تاثيرات مخربي داشته باشد . اما رودريگز هنوز هم احساس پشيماني نمي کند.او گفت من از تصميماتي که گرفتم اصلا پشيمان نيستم از جمله اينکه تصميم گرفتم نوارهاي ضبط شده را براي محافظت از کساني که برايم کار مي کردند نابود کنم. من اصلا احساس پشيماني و شرمساري نمي کنم.


 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x