هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 2 ارديبهشت 1398
ساعت 00:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 ارديبهشت 1391 ساعت 14:26 2012-5-2 14:26:41
شناسه خبر : 108261
جداي از بنرهاي تبليغاتي بزرگ نصب شده بر سر بسياري از معابر پر رفت و آمد وچهارراه هاي اصلي تهران، پوسترها و تراكت هاي فراواني نيز كه در اكثر خيابان هاي اصلي و فرعي تهران پخش شده باعث شده تا اين سوال به ذهن توده هاي مردم برسد كه آيا در دور دوم انتخابات به جز ليست 25 نفره جبهه متحد اصولگرايان،‌ فرد يا افراد ديگري نيز براي صندلي هاي سبز بهارستان رقابت مي كنند؟

اميرحسين ثابتي: "تبليغات ميلياردي هرگز جواب نمي دهد؛ پايداري هميشه جواب مي دهد" اين پيامكي است كه اين روزها بيش از هميشه در ميان حاميان گفتماني انقلاب اسلامي در چرخش است و كوتاه ترين ترين و در عين حال گويا ترين توصيف از فضاي انتخاباتي كشور است.

به گزارش رجانيوز، حجم تبليغات شگفت آور و كم نظير جبهه متحد اصولگريان در آستانه دور دوم انتخابات مجلس نهم در پايتخت به حدي است كه در ميان انتخابات هاي سال‌هاي اخير شاید تنها حجم تبليغات محمدباقر قاليباف در انتخابات رياست جمهوري سال 84 را بتوان با آن قیاس کرد.

جدای از بنرهاي تبليغاتي بزرگ نصب شده بر سر بسياري از معابر پر رفت و آمد وچهارراه هاي اصلي تهران، نصب پوسترها و تراكت هاي فراواني نيز كه در اكثر خيابان هاي اصلي و فرعي تهران با تصویری از لیست این جبهه بر دیوارهای شهر باعث شده تا اين سوال به ذهن توده هاي مردم برسد كه آيا در دور دوم انتخابات به جز ليست 25 نفره جبهه متحد اصولگرايان،‌ فرد يا افراد ديگري نيز براي صندلي هاي سبز بهارستان رقابت مي كنند؟
 
این در حالی است که نصب پوسترها و بنرهاي تبليغاتي بر اماكن عمومي؛ ديوار منازل و ... نيز بدون ممانعت جدی مراجع قانونی از جمله شهرداری تهران، همراه بوده است. 
 
 
اما شايد آنچه كه بيش از همه در اين ميان جالب توجه باشد، اظهارات اخير آقاي زاكاني رييس ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرايان در روز سه شنبه 12 ارديبهشت با روزنامه جوان باشد.
 
وي در پاسخ به پرسشي در اين زمينه مي گويد: 
 
"تبليغات هزينه دارد. ما در جبهه متحد تكليف مان روشن است.  احزاب و گروه هايي كه در جبهه متحد حضور دارند هزينه ها را تقبل و آن را تامين مي كنند گرچه برخي ها اين روزها جفا مي كنند و حرفهاي نادرستي را عنوان مي كنند." 
 
زاكاني در ادامه نيز  مدعي تبليغات كم و مشكلات مالي جبهه متحد شده  و مي گويد:
 
"در دور اول كه تبليغات كم بود (!) و در دور دوم نيز ما در ستاد جبهه به خاطر مشكلات مالي "فقط" كف دستي ، بروشور و تبليغات روي كارتن براي دعوت به جبهه را داشتيم و الباقي تبليغات طراحي شده به صورت سي دي در اختيار هر كسي كه مي خواست كمك به جبهه كند، قرار مي گرفت و در محلات و مناطق توسط متن دوستداران جبهه انجام شده است. حالا ممكن است جايي كسي بيشتر كار كرده باشد كه اگر به ما بگويند  تذكر مي دهيم"
 
نتیجه عکس تبلیغات میلیاردی
 
شاید بتوان مهمترین جلوه از نتیجه عکس تبلیغات میلیاردی را در انتخابات سال 84 ریاست جمهوری یافت. در آن برهه تاریخی، تبليغات كم نظير و پرحجم قاليباف منجر شد تا نهايتا آن هزينه هاي نجومي اعتراضات شدیدی را بدنبال داشته باشد به نحوی که این فشارها موجب شد تا قالیباف اعلام کند پس از انتخابات رقم هزینه شده برای تبلیغات را اعلام خواهد کرد. این در حالی بود که این تبلیغات تاثیری مثبتی هم نداشت به نحوی که بر عکس انتظار طراحان تبلیغات پر هزینه، او از ميان 7 كانديدا عنواني بهتر از چهارم كسب نکرد.
 
 
به نظر مي رسد باز هم اين جريان در نوع  و مدل تبليغات خود دچار اشتباه بزرگ سال 84 شده است به گونه اي كه اين روزها به راحتي مي توان با قرار گرفتن در متن مردم پايتخت، متوجه اثرات سوء و ضد تبليغي تبليغات پرحجم جبهه متحد اصولگرایان شد.
 
در همین حال مصاحبه‎های پرحجم اعضای این فهرست قبل از انتخابات مبنی بر تخصیص بودجه های میلیاردی از سوی جریان نفوذی در دولت برای انتخابات نیز حائز اهمیت است. در برخی از این اظهار نظرها رقم‌هایی تا 900 میلیارد تومان ذکر شده بود. اما نگاهی به روند انتخابات در مرحله اول و خصوصا مرحله دوم مشخص کرد که اتفاقا بیشترین تبلیغات از آن اعضای همین جبهه بوده است. حال مشخص نیست بهره ای از بودجه میلیاردی جریان انحرافی برای تبلیغات به این جبهه رسیده است و یا اینکه ادعای تخصیص بودجه های میلیاردی برای انتخابات از ابتدا بلوفی سیاسی از سوی دوستان با هدف تراشیدن بهانه ای برای وحدت بوده است.
 
 
گفتني است پيش از اين رهبر معظم انقلاب در 8 خرداد ماه 90 با هشدار به نامزدهاي انتخاباتي از آنان خواسته بودند از كانون هاي قدرت و ثروت فاصله بگيرند چرا كه خداوند از چنين مسئله‎اي نخواهد گذشت:
 
"يك مسئله‌ى ديگر هم نزديك شدن به صاحبان قدرت و ثروت است؛ اين را ما با شما بى‌رودربايستى عرض كنيم. بالاخره ما برادرانِ هم هستيم؛ همديگر را بايستى تواصى به حق و تواصى به خير كنيم. اين خيلى خطر بزرگى است كه كسى به خاطر تأمين نمايندگى در يك دوره، نزديك بشود به صاحبان ثروت يا به صاحبان قدرت؛ اين خيلى چيز بدى است؛ اين از آن چيزهائى است كه خداى متعال از آنها نميگذرد و انتقام خواهد گرفت. اين چيزها روى شخص، روى عاقبت - عاقبت به خيرى كه اينقدر برايش اهميت قائليم - و روى جامعه اثر منفى ميگذارد."