هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 29 اسفند 1397
ساعت 16:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 30 فروردين 1391 ساعت 15:05 2012-4-18 15:05:58
شناسه خبر : 106533

موسسه آمریکایی "هريتيج" در گزارشی پرسش هایی در مورد امکان وقوع انقلاب در عربستان و متوقف شدن تولید نفت در این کشور بزرگ صادر کننده نفت مطرح کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، این موسسه در این گزارش تلاش کرده است برای بعد از توقف تولید نفت از سوی عربستان برنامه ریزی کند و به دولت آمریکا پیشنهاداتی دهد که اقدامات فوق العاده ای در صورت وقوع این حادثه اتخاذ کند.
 
موسسه هريتيج همچنین ادعا کرد که در صورت وقوع انقلاب در عربستان، ایران و روسیه از بحران پیش آمده سوء استفاده می کند و نفوذ آمریکا به ویژه در خاورمیانه به شدت کاهش می یابد.
 
در گزارش هشت صفحه ای این موسسه آمریکایی آمده است سناریوی وقوع انقلاب در عربستان از بسته شدن تنگه هرمز توسط ایران که قیمت نفت را به شدت بالا می برد هم خطرناک تر است.
 
 این موسسه اعلام کرد در سال های 2006، 2008 و 2010 در مورد وضعیت نفت در صورت حمله نظامی به ایران تحقیقاتی انجام داده است و اکنون به این موضوع پرداخته است که ممکن است با طولانی شدن انقلاب در عربستان تولید نفت حداقل به مدت یک سال متوقف می شود و به میزانی کمتر از هشت میلیون بشکه در روز می رسد.
 
تولید نفت عربستان هم اکنون بین 9.5 تا 10 میلیون بشکه در روز است.
 
محققان این موسسه آمریکایی به دولت امریکا پیشنهاد داده اند با هماهنگی با کشورهای دیگر اقدامات اضطراری اتخاذ کند و از شرکت های تولید انرژی امریکای شمالی استفاده کند.
 
این محققان از آمریکا خواستند در نظر داشته باشد که در صورت وقوع انقلاب در عربستان ممکن است این کشور و کشورهای دیگر جنوب خلیج فارس از آن بخواهند نیروهای نظامی خود را در این کشورها مستقر کند.
 
بر اساس این گزارش، در صورت وقوع انقلاب در عربستان، نظام جدیدی که روی کار می آید نفت را به جای فروش به آمریکا و اروپا به چین می فروشد همچنن میزان تولید نفت در نظام جدید به 4 میلیون بشکه در روز می رسد که میزانی است که ایران بعد از سقوط شاه به آن رسید.
 
این گزارش می افزاید: انقلاب در عربستان تبعات اقتصادی بسیاری برای آمریکا خواهد داشت. قیمت سوخت به بیش از 6 و نیم دلار برای هر گالن و قیمت نفت از 100 تا 220 دلار برای هر بشکه می رسد.
 
این موسسه همچنین به دولت آمریکا هشدار داد با توجه به احتمال وقوع انقلاب در عربستان از همین الان به فکر دخالت نظامی در آن، حمایت از معترضین، تلاش برای باز گذاشتن تنگه هرمز، جلوگیری از نفوذ ایران در عربستان و همچنین جلوگیری از شکل گیری حکومت اسلامی تندرو باشد.