هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 13 مرداد 1399
ساعت 22:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 فروردين 1391 ساعت 09:52
سه شنبه 15 فروردين 1391 14:22 ساعت
2012-4-3 09:52:46
شناسه خبر : 104583
در خبر منتشر شده در اين سايت هيچ اشاره‌اي به سابقه دشمني‌هاي دولت امريكا با ملت ايران نشده و يك كاربر عادي با خواندن معرفي نامه كوتاهي كه از سخنگوي وزارت خارجه دولت خبيث امريكا منتشر شده، تصور مي‌كند كه وي يك امريكايي متمايل به ايران و تاريخ و تمدن آن است و اكنون با حسن نيت قصد پاسخ به سؤال‌هاي مقدر و ابهام‌هاي احتمالي ايرانيان را دارد.

سایت خبری "الف" که با مدیریت آقاي احمد توکلی نماینده مجلس فعالیت می‌کند، در اقدامی عجیب و معنادار که مشخص نیست به چه علت در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 صورت گرفته، دست به رپرتاژ تبلیغاتی برای سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا زده است.

به گزارش رجانیوز، این سایت با رایزنی با آلن ایر سخنگوی فارسی‌زبان وزارت امور خارجه ایالات متحده، وی را به عنوان مهمان افتخاری خود انتخاب کرده و از مخاطبانش خواسته است تا سوالات‌شان را از او بپرسند و جواب این عامل کاخ سفید را در سایت الف بخوانند!

این اقدام عجیب در حالی از سوی سایت آقاي توکلی صورت گرفته که روز گذشته سردبیر این سایت، در مطلبی به انتقاد از انتشار گزارش تلویزیون فارسی BBC درباره اوضاع انقلاب بحرین در سایت‌های خبری پرداخته بود و این گزارش را که در واقع اعتراف به جنایات رژیم آل خلیفه و آل سعود در این کشور بود، دامی برای بی‌طرف و صادق نشان دادن بی‌بی‌سی نامید.

اکنون جای این سوال باقی است که چگونه است که انتشار اعتراف یک مسئول رسانه‌ای معاند با انقلاب اسلامی درباره گسترش علاقه به جمهوری اسلامی ایران در میان مردم بحرین، نشانه در دام افتادن رسانه‌ای است اما مذاکره مستقیم با یک مسئول رسمی در داخل کاخ سفید که مسئول انتشار و انتقال مواضع ضدبشری و جنایت‌کارانه آمریکا علیه ملت ایران است، یک رویکرد خبری حرفه‌ای از سوی این رسانه است؟ آن‌هم در شرايطي كه سخنگوي فارسي زبان وزارت امور خارجه امريكا تلاش زيادي براي چهره شدن در ميان فارسي زبانان و جا انداختن خود دارد.

نكته قابل توجه ديگر اينكه در خبر منتشر شده در اين سايت هيچ اشاره‌اي به سابقه دشمني‌هاي دولت امريكا با ملت ايران و انقلاب اسلامي نشده و يك كاربر عادي با خواندن معرفي نامه كوتاهي كه از سخنگوي وزارت خارجه دولت خبيث امريكا منتشر شده، تصور مي‌كند كه وي يك امريكايي متمايل به ايران و تاريخ و تمدن آن است و اكنون با حسن نيت قصد پاسخ به سؤال‌هاي مقدر و ابهام‌هاي احتمالي ايرانيان را دارد.

ممكن است طراحان اين اقدام مدعي شوند كه با اين ابتكار خود قصد دارند ميهمان ويژه امريكايي‌شان را (كه در به‌در به‌دنبال تريبون‌هاي فارسي زبان است و در صفحات خود در فيس بوك، پلاس و توئيتر به آب و آتش مي‌زند كه فارسي زبان‌ها از او سؤال كنند) در مقابل انبوه سؤال‌هايي قرار دهند كه او پاسخي براي آن‌ها ندارد و به اين ترتيب اوج بي منطقي طرف امريكايي را نشان دهند. اين در حالي است كه اساس اين منطق مخدوش است، چرا كه اولاً ارتباط گيري رسانه‌اي با نماينده رسمي دولتي كه جمهوري اسلامي با آن قطع رابطه كرده و اين دولت هر روز بر حجم دشمني‌هايش عليه ملت ايران مي‌افزايد، هيچ منطق و توجيه سياسي ندارد و ثانياً اساس پرسش و پاسخ مكتوب نمي‌تواند به نتيجه‌اي كه احتمالاً طراحان اين اقدام مورد نظر دارند، منجر شود.

در عين حال، به نظر مي‌رسد نهادهاي مربوط نيز بايد چنين مواردي را به دقت بررسي كنند كه چگونه يك سايت خبري معمولي در ايران امكان ارتباط گيري با سخنگوي رسمي وزارت خارجه امريكا را پيدا مي‌كند و او را براي ميهماني در گوشه سمت چپ بالاي اين سايت دعوت مي‌كند.

تريبون ساختن براي سخنگوي وزارت امور خارجه در شرايطي است كه دولت امريكا شديدترين فشارها و تحريم‌هاي تاريخي را عليه ملت ايران در طي ماه‌هاي گذشته با تحريم بانك مركزي و نفت ايران اعمال كرده است.

گفتني است آقاي اكبر هاشمي رفسنجاني روز گذشته در مصاحبه‌اي كه از وي منتشر شد، از ارتباط نداشتن با امريكا به شدت انتقاد كرد.

از سوی دیگر، "تلاش برای برقراری ارتباط با امریکا" یکی از اتهام‌هايی است که همواره از سوی برخی رسانه‌های خاص مانند سایت الف به رئیس‌جمهور و دولت نسبت داده می‌شد. فارغ از صحت یا عدم صحت این مدعا و با توجه به نزدیکی دور جدید مذاکرات ایران با گروه موسوم به 1+5، آیا این مساله را نمی‌توان بازی صریح و بدون هیچ‌گونه شبهه‌ای در پازل حامیان این نظریه دانست؟ چگونه است که کوچک‌ترین اظهارنظر یکی از اعضای دولت در مورد برقراری ارتباط با امریکا با شدیدترین واکنش از سوی همین رسانه‌ها روبرو می‌شود، اما سایت الف حق دارد با یک مقام عالی‌رتبه کاخ سفید آن هم در چنین زمان حساسی، مصاحبه اختصاصی داشته باشد و رپرتاژ تبلیغاتی برود؟

بد نیست نگاهی به سناریوی احتمالی این رسانه‌ها -به طور خاص سایت خبری الف- در صورت انجام این اقدام، یعنی برگزاری برنامه مصاحبه و پرسش و پاسخ با سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا، از سوی یکی از رسانه‌های دولتی بیندازیم:

1- پس از انتشار این مطلب در روزنامه رسمی دولت، الف باکس ویژه‌ای در بالای سایت خود طراحی می‌کند و سخنان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران درباره مذموم بودن رابطه با شیطان بزرگ را برای مخاطبان خود به نمایش می‌گذارد.

2- کنتور ولایت‌پذیری این سایت به نمایش گذاشته می‌شود و سخنان رهبر معظم انقلاب درباره جنایت‌کار بودن دولت آمریکا و مسئولان کاخ سفید و منع مذاكره مستقيم و دو جانبه بازنشر داده می‌شود.

3- خبرهای ویژه از برنامه دقیق و هدایت شده برای مذاکره با امریکا برخلاف آرمان‌های انقلاب اسلامی، بر روی سایت‌های خبری مختلف گمنام و متعدد منتشر می‌شود و بر اساس این اخبار ویژه، تحلیل‌های مختلفی نوشته می‌شود.

4- نسخه چاپي برخی از این تحلیل‌ها در اختیار ائمه جمعه و وعاظ قرار داده می‌شود تا در تریبون‌های رسمي و غير رسمي سراسر کشور نسبت به خطر مذاکره با امریکا هشدار داده شود.

5- موجی از گزارش‌ها، تحلیل‌ها، مقالات، نشریات، بولتن‌ها و... منتشر می‌شوند تا با تحلیل دقیق تلاش‌ها برای برقراری رابطه با آمریکا، مانع از وقوع این مساله شوند. این مساله به نزدیکی برگزاری دور جدید مذاکرات با 1+5 هم ربط داده می‌شود.

به هر حال، چراغ سبز نشان دادن به دشمن ملت ايران خارج از چهارچوب سياست‌هاي كلي نظام چه از سوي جريان نفوذي در دولت باشد و چه باني آن، جريان‌هاي مدعي اصول‌گرايي باشند، خطاي راهبردي و پالس غلط دادن به خارج در شرايطي است كه بيش از هر چيز كشور نيازمند انسجام و يكپارچگي است.

 

تكميلي:

خبر مربوط به فراخوان ارسال سؤال از سخنگوي وزارت امور خارجه امريكا ساعاتي پس از اعتراض رجانيوز بدون ارائه هيچ‌گونه توضيحي از روي خروجي سايت الف حذف شد.