هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 مهر 1399
ساعت 11:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 19 اسفند 1387 ساعت 18:31
دوشنبه 19 اسفند 1387 22:01 ساعت
2009-3-9 18:31:53
شناسه خبر : 10371

به دنبال تعدد کاندیداها و تقسیم‌آرا در جبهه دوم‌خرداد، اعضای حزب کارگزاران درصدد همسو جلوه دادن هاشمی رفسنجانی با خاتمی و افزایش احتمال پیروزی وی در انتخابات هستند.

به گزارش شبکه ایران، اعضای حزب کارگزاران سازندگی در تلاشند تا آنچه را که دوستی و همفکری هاشمی رفسنجانی با خاتمی می‌خوانند، علنی و شانس پیروزی رئیس بنیاد باران را در انتخابات، در برابر دیگر کاندیداهای اصلاح‌طلب افزایش دهند.

در این باره خانجانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران به "فارس" گفته است: افکار هاشمی رفسنجانی بسیار با اصلاحات عجین است و وی یک اصلاح‌طلب واقعی است. باید گفت هاشمی خاتمی را خیلی قبول دارد و قطعا او را به عنوان یک رئیس‌جمهور می‌پذیرد.

پیش از این نیز محمد عطریانفر دیگر عضو کارگزاران خط مشترک و دیدگاه‌های خاتمی و هاشمی رفسنجانی را بسیار بالا و به هم نزدیک خوانده بود. وی دولت اصلاحات را مولود دولت سازندگی دانسته و گفته بود: میل شخصی رفسنجانی به گفتمان اصلاحات است.

در ادامه اینگونه تلاش اعضای کارگزاران، اخیرا هدایت آقایی نیز از نظر مثبت هاشمی رفسنجانی بر روی خاتمی خبر داده بود.

تلاش اصلاح‌طلبان برای قلمداد کردن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یک اصلاح‌طلب حامی و هم‌فکر خاتمی در حالی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افزایش ‌یافته که وی تاکنون هیچ واکنشی به این اظهارات نشان نداده است.

در کنار این تلاش حزب کارگزاران، برخی دوم‌خردادی‌ها نیز خواهان ریش سفیدی هاشمی در بین کاندیداهای اصلاح‌طلب و به ائتلاف رساندن آنها هستند.

در این رابطه سایت اصلاح‌طلب "جمهوریت" با اشاره به تعدد کاندیداهای اصلاح‌طلب و عدم تمایل آنان برای کناره‌گیری به نفع یکدیگر، تاکید کرد که اجماع اصلاح‌طلبان نیازمند وساطت هاشمی رفسنجانی است.

تلاش اعضای حزب کارگزاران سازندگی برای انتساب هاشمی به اصلاحات در شرایطی صورت می‌گیرد که این حزب شانه به شانه احزابی چون مجاهدین انقلاب و مشارکت، برای حمایت از خاتمی بسیج شده‌ است. دو حزب مجاهدین و مشارکت که در دهه اخیر مسیری جدای از مسیر هاشمی را طی کرده‌اند، بر اساس گزارش‌ها علاوه بر اختلاف و رویارویی با هاشمی رفسنجانی در دولت اصلاحات، در انتخابات ریاست جمهوری نهم نیز پشت سر "معین" و مقابل وی ایستادند.

اخیرا جامعه اسلامی دانشجویان صنعتی اصفهان با ارسال نامه‌ای خطاب به هاشمی حمایت‌های او را از طیف اصلاحات در حالی که بیشترین ضربه را از این طیف خورده‌ است، جالب خوانده و خواستار پاسخگویی هاشمی به سوالاتشان شده بودند.

در همین حال نشریه "عصر‌نو" ارگان داخلی سازمان مجاهدین انقلاب در سرمقاله شماره اخیر خود با عنوان "کابوس دو قطبی خاتمی - احمدی نژاد" هاشمی رفسنجانی را فاقد پایگاه اجتماعی و قدرت فائقه در سطح نظام قلمداد و نارضایتی ضمنی حزب متبوع خود را از حضور هاشمی در جبهه دوم‌خرداد بیان کرده است.

هر چند سکوت هاشمی هنوز به طور رسمی شکسته نشده اما برخی اخبار علنی نشده حاکی از تمایل بالای هاشمی به پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی است. این اخبار جسته و گریخته خصوصا پس از افزایش تمایل اصولگرایان به حمایت از احمدی نژاد در انتخابات خردادماه،از سوی اعضای کارگزاران سازندگی که به طور سنتی خوهان افزایش نفوذ وی هستند نیز تایید شد.

اگرچه به نظر می‌رسد سازمان مجاهدین و حزب مشارکت از تلاش کارگزاران برای گشودن دایره اصلاح‌طلبی و جادادن هاشمی در آن، چندان خشنود نیستند اما از سوی دیگر آرایش جبهه دوم‌خرداد به گونه‌ای است که تعدد کاندیداها نگرانی‌‌های سران این جبهه را افزایش داده است .

با این حال به نظر می رسد هاشمی رفسنجانی از لحاظ شخصیتی و با توجه به سابقه سیاسی خود پتانسیل ارضای سیاسی کاندیداهای دوم خردادی را برای جلوگیری از تکثر آنان و ریزش آراء اصلاح طلبان داشته باشد.

این همان نکته ای است که دبیر کل جمعیت ایثارگران هم به آن اشاره کرد و درباره نقش هاشمی رفسنجانی در تحولات انتخاباتی پیش رو گفت:‌ آقای هاشمی یک عنصر سیاسی کهنه کار و با تجربه است که نمی‌خواهد از صحنه سیاسی خارج شود و او معادلات را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که خواسته‌هایش تحقق یابد.