هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 مهر 1399
ساعت 01:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 26 اسفند 1390 ساعت 15:43
جمعه 26 اسفند 1390 19:13 ساعت
2012-3-16 15:43:00
شناسه خبر : 103589

یک آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری گفت: نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد ۵۵درصد جوانان تهرانی روزی سه تا پنج ساعت را صرف ارسال و دریافت پیامک کرده و هر دقیقه یکبار تلفن خود را به خاطر این موضوع کنترل می‌کنند.

دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر افزود: با گسترش روزافزون تلفن همراه در جامعه در یک پژوهش میدانی که در بین ۵ هزار و ۲۷۰ جوان و نوجوان بین ۱۴ تا ۲۰ سال در شهرهای تهران، اصفهان، رشت و ابهر توسط گروه آسیب شناسی اجتماعی انجام شد نتایج جالبی بدست آمد. 

به گفته وی، ۸۵ درصد تلفنهای همراه در دست افرادی است که اصلا ضرورت شغلی ندارند و صرفا وسیله ای سرگرمی نزد آنهاست. ۵۵ درصد از جوانان تهرانی نیز روزی سه تا پنج ساعت را صرف ارسال و دریافت پیامک کرده و هر دقیقه یک بار تلفن خود را به خاطر این موضوع کنترل می کنند.

این آسیب شناس اجتماعی تاکید کرد: در این پژوهش مشخص شد که ۳۵ درصد از نوجوانان و جوانان غیر تهرانی روزانه یک تا سه ساعت صرف ارسال و دریافت پیامک می کنند که موضوع ۷۵ درصد از پیامکهای ارسالی و دریافتی لطیفه، شعر و یا نکات سرگرمی می باشد و بقیه مربوط به تبریک و تسلیت روزها و ایام خاص بود.

ابهری گفت: ارسال و دریافت پیامک در تهران و شهرستانها در چهارشنبه سوری و نوروز ، ۲۵ برابر افزایش می یابد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: ۹۵ درصد جوانانی که در این پژوهش مورد پرسش قرار گرفته‌اند، گفته‌اند که قطع تلفن همراه و یا همراه نداشتن آن موجب اضطراب و افسردگی در آنها می شود.

به گفته وی، نتایج این پژوهش نشان می دهد که ۸۰ درصد از نوجوانان و جوانان تهرانی ارسال پیامک را بر دیدار حضوری ترجیح داده و آن را وسیله ای برای پر کردن اوقات بیکاری خود می دانند.

این متخصص علوم رفتاری تاکید کرد: ۵۵ درصد از تمامی افراد مورد پژوهش بیان کردند که در مجالس و میهمانی‌هایی که مطلوب آنها نیست ترجیح می دهند ارسال و دریافت پیامک را برای پیشگیری از سر رفتن حوصله انجام دهند.

ابهری افزود: بطور کلی ۹۷ درصد از نوجوانان و جوانان اهمیتی به هزینه های لازم برای ارسال و دریافت پیامک نمی دهند و فقط ۳ درصد آنها نگران مخارج این فرایند هستند.