هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 24 اسفند 1390 ساعت 10:02 2012-3-14 10:02:59
شناسه خبر : 103344

فدراسيون تكواندو ايران در سال 90 توانست بهترين نتيجه تاريخ اين رشته را كسب كند اما در عين حال امسال پرحاشيه‌ترين سال تكواندوی ايران بود.

فدراسيون تكواندو كه با ثبات مديريت همراه بوده با ادامه برنامه‌ريزي‌هاي قبلي توانست روند موفقيت خود را ادامه دهد اما سال 90 سالي بود كه شايد هيچ گاه از اذهان عمومي پاك نشود.

در ابتداي سال 90 بود كه ملي‌پوشان ايران تحت سرمربي‌گري رضا مهماندوست در بيستمين دوره مسابقه‌هاي قهرماني جهان در كره جنوبي مهد تكواندو دست به كاري بزرگ زد و به قهرماني‌هاي كره جنوبي پايان داد و براي نخستين بار قهرمان جهان شد. كره‌اي‌ها در 19 دوره قبلي مسابقه‌هاي جهاني قهرمان شده بودند.

تكواندوكاران ايران در اين حماسه بزرگ 3 مدال طلا، يك نقره و 2 برنز به دست آوردند. يوسف كرمي، عليرضا نصر آزاداني و فرزاد عبداللهي سه مدال طلا، محمد باقري معتمد يك مدال نقره، كورش رجلي و ميثم باقري دو مدال برنز به دست آوردند.

تكواندو ايران اين قهرمان بزرگ را كه قطعا كره‌اي‌ها هيچ گاه آن را فراموش نخواهند كرد در ميان 149 كشور به دست آورد.

كره‌اي‌ها كه خود را مهد تكواندو مي‌دانند بعد از اين رقابت‌ها بود كه تغييرات گسترده‌اي را در ميان ملي‌پوشان خود انجام دادند و براي مسابقه‌هاي كسب سهميه بعدي از نفرات جديدتري استفاده كردند.

اين قهرماني ماندگار تكواندوكاران ايران ارزش بيشتري مي‌يابد وقتي بدانيم كه آن‌ها در كره جنوبي موفق شدند روي سكوي اول قرار بگيرند.

بعد از اين قهرماني كه البته با استقبال چنداني از سوي مسئولان ورزش كشور مواجه نشد، موفقيت‌هاي تيم ملي ادامه داشت. مسابقه‌هاي كسب سهميه المپيك در باكو باز هم شاهد درخشش تكواندوكاران ايران بود. يوسف كرمي و محمد باقري معتمد دو نماينده مردان ايران در اين رقابت‌ها بودند كه براي نخستين بار هر دو سهميه مردان ايران را در يك دوره مسابقه كسب سهميه، به دست آوردند.

كرمي در مسابقه فينال مبارزه نكرد و باقري معتمد مقابل تكواندوكار تركيه‌اي شكست خورد، هرچند اين دو ملي‌پوش سرشناس ايران پيش از مسابقه فينال سهميه‌هاي المپيك را كسب كرده بودند.

سوسن حاجي‌پور و راحله آسماني دو نماينده بانوان ايران در اين رقابت‌ها بودند كه از دور رقابت‌ها حذف شدند.

مسابقه‌هاي بعدي كه تكواندو ايران باز هم افتخارآفريني كرد بازي‌هاي جهاني دانشجويان (يونيورسياد) در چين بود كه ملي‌پوشان ايران دو بخش كيوروگي (مبارزه) يك مدال طلا، 2 نقره و يك برنز و در بخش پومسه 2 نقره و 2 برنز به دست آوردند.

مهران عسگري طلا، فرزاد ذوالقدري و هادي مستعان دو نفره و روح‌الله طالبي يك برنز تيم ايران در بخش مبارزه را به دست آوردند. هدايت اين تيم را فريبرز عسگري بر عهده داشت. نتايج تيم ملي در اين رقابت‌ها خوب بود و عنوان قهرماني را به دست آورد اما اين قهرماني زماني پررنگ‌تر مي‌شود كه بدانيم در این رقابت‌ها، تنها تكواندو بود كه مدال‌آوري كرد.

كسب مقام قهرماني نوجوانان غرب آسيا با 10 مدال طلا، 6 نقره و 4 برنز، كسب مقام قهرماني مسابقه‌هاي ارتش‌هاي جهان در برزيل با 3 طلا، 2 نفره و 3 برنز، كسب مقام قهرماني مسابقه‌هاي «هان مادانگ» قهرماني جهان با 15 مدال طلا، 12 نقره و 10 برنز، كسب مقام قهرماني تورنمنت A جهاني در منچستر انگليس با 5 مدال طلا، 3 نقره و 3 برنز و چندين قهرماني در تورنمنت‌هاي ديگر، از مهم‌ترين عناوين قهرماني بود كه تكواندو ايران در سال 90 به دست آورد و به نوعي كلكسيون قهرماني‌هاي ايران را در اين سال پرمدال تكميل كرد.

با نگاهي به اين افتخارات همگان حتي آن منتقدان آتشی هم بايد قانع شوند كه تكواندوی ايران در سال 90 بهترين نتيجه تاريخ را كسب كرد اما در عين حال نبايد فراموش كنيم كه اين قهرماني‌ها با تلاش‌هاي مسئولان فدراسيون و اهالي تكواندو و حضور شبانه‌روزي و از خودگذشتگي رضا مهماندوست به دست آمد.

آبان‌‌ماه 90 به يكباره گويي زلزله‌اي ويرانگر در تكواندو ايران رخ داد. درست پس از تصميم مسئولان كميته ملي المپيك براي دادن انگيزه بيشتر به مربيان موفق داخلي و پرداخت 5 ميليون حقوق به آن‌ها بود كه رضا مهماندوست در اعتراض به پرداخت حقوق كم از سوي فدراسيون و قطع حقوق كه قبلا از فدراسيون دريافت مي‌كرد در رسانه‌ها اعلام استعفا كرد.

اين جنجال و حاشيه‌هاي استعفا، رفتن و نرفتن مهماندوست، تخريب چهره‌هاي يكديگر در رسانه‌هاي گروهي و تهمت زدن از سوي طرفين (مهماندوست و مسئولان فدراسيون) ادامه داشت تا اينكه در اقدامي ناباورانه فدراسيون تكواندو استعفاي شفاهي مهماندوست را پذيرفت تا آب پاکی را روي دست علاقه‌مندان اين رشته بریزد.

پس از چند هفته از اين ماجرا، مسئولان فدراسيون تكواند فريبرز عسگري را به عنوان سرمربي جديد تيم ملي معرفي كردند و هادي ساعي اسطوره تكواندو ايران و جهان هم به تيم ملي بزرگسال نزديك‌تر شد و به عنوان مدير فني مشغول به كار شد.

اين تيم كار بسيار سختي براي حضور موفق در المپيك داشت دارد اما مسئولان فدراسيون و خود اعضاي كادر فني معتقدند كه شرايط خوب است و تكواندو ايران به يك نفر متكي نيست. اين حواشي باعث شد تا بيشتر كارشناسان تكواندو امسال را پرحاشيه‌ترين سال تكواندوی ايران هم بدانند.

البته در كنار حاشيه بزرگي كه جريان جدايي مهماندوست براي تكواندو به وجود آورد به بركناري الهه عرب عامري نايب رييس پيشين بخش بانوان و قرار گرفتن زهرا سروي به جاي او، مي‌توان اشاره كرد كه اين مسئله هم حاشيه‌ساز شد.

عرب عامري حدود 8 سال نايب رييس بانوان فدراسيون بود كه پولادگر بلافاصله پس از بازگشت از يونيورسياد تصميم به جابه‌جايي او گرفت و سروي را از هيات تهران به فدراسيون آورد.

فدراسيون تكواندو در اين سال‌ها عملكرد موفقي داشت كه شايد يكي از مهم‌ترين دلايل اين عملكرد موفق، كم‌حاشيه بودن و تمركز روي هدف اصلي كه كسب موفقيت بود، باشد اما در سال 90 اين حاشيه‌ها مانند كوه آتشفشاني به يكباره فوران كرد. در كنار اين دو حاشيه‌، اعتراض تكواندوكاران بانوان به نحوه‌ي برخورد سرمربي كره‌اي تيم ملي بود.

اوج اين اعتراض صحبتهای "دينا پوريونس" بود كه به حالت قهر از تيم ملي جدا شد و اعلام كرد كه مربي كره‌اي او را در تمرين‌ها تنبيه كرده است! اين حاشيه هم سروصداي زيادي به وجود آورد اما بالاخره با وساطت برخي اين مسئله هم ختم به خير شد اما پس از مدتي وقتي اين اعتراضها ادامه يافت مسئولان فدراسيون اعلام كردند كه شايد مربي كره‌اي بعد از المپيك ديگر در ايران نباشد كه به خاطر همين گفته، اين اعترافات فروكش كرد و همه به خاطر موفقيت تيم ملي تكواندو آن دلخوري‌ها را فراموش كردند.

سال 90 در كنار اين شيريني‌ها و تلخي‌ها براي تكواندو شاهد مصدوميت چند چهره سرشناس خود مانند يوسف كرمي، محمد باقري معتمد، كورش رجلي و فرزاد عبداللهي هم بود كه در حال حاضر اين مصدوميت‌ها بهتر شده و مي‌توانيم به ادامه افتخارآفريني اين ملي‌پوشان اميدوار باشيم. 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x