هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 24 اسفند 1390 ساعت 09:52 2012-3-14 09:52:25
شناسه خبر : 103339

تیم ملی فوتبال بانوان ایران که مسابقات انتخابی المپیک لندن را با گریه ترک کرد با لغو قانون منع حجاب شانس حضور در میادین بین‌المللی را پیدا کرد.
 
به گزارش فارس، تیم ملی فوتبال بانوان ایران در سال 90 در ۲ مسابقه مهم حضور یافت: یکی مسابقات انتخابی المپیک لندن و دیگری مسابقات فوتبال غرب آسیا.

یکی از مهمترین اتفاقات رخ‌داده در فوتبال بانوان را می‌توان در این سال ممانعت فیفا از حضور بانوان در مسابقات با پوشش اسلامی در انتخابی المپیک لندن نام برد که همین امر باعث شد تا علاوه بر ایران کشورهای مسلمان و البته بازیکنان نیز به قوانین فیفا شکایت کنند.

قانونی که خود اعلام کرده بود فوتبال برای همه است اما با ممانعت از ورود بانوان با حجاب اسلامی در بازی‌ها، در واقع این شعار را زیر سؤال برد.

حذف ایران در این رقابت‌ها به گونه‌ای مشهود بود که مسئولان فدراسیون فوتبال ایران و البته آسیا را به این فکر وا داشت تا برای بانوان مسلمان کاری انجام دهند. به این ترتیب پس از گذشت چندین ماه سرانجام مقامات فیفا توجیه شدند تا برای این مسئله راهکاری بیندیشند. نمونه لباسی تهیه و به فیفا فرستاده شد و در نهایت قانون منع حجاب به تصویب رسید.

* وداعی تلخ با مسابقات انتخابی المپیک

بانوان فوتبالیست گرچه روی کاغذ شانس زیادی برای صعود از مرحله دوم انتخابی المپیک لندن نداشتند اما با فکر خلق شگفتی راهی اردن شده بودند. ملی‌پوشان با سرگروهی در مرحله اول مقدماتی به دور بعد راه پیدا کردند اما وقتی ناظر بحرینی آب پاکی را روی دست مسئولان تیم ریخت و اعلام کرد به هیچ وجه اجازه بازی کردن به بانوان ایرانی با این پوشش را نمی‌دهد، بازیکنان ایران که به شدت از این اقدام شوکه شده بودند با گریه و بوسه زدن بر پرچم ایران مسابقات را ترک کردند.

به هر حال بانوان فوتبالیست ایران شانس حضور در ادامه مسابقات انتخابی را از دست دادند اما سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان و با حمایت علی بن حسین جوان‌ترین و فعال‌ترین عضو کمیته اجرایی فیفا، قانون منع قانون حجاب برداشته شد. اکنون باید دید حال که قانون منع حجاب به تصویب رسیده است فدراسیون فوتبال در بخش بانوان چه کارهایی را انجام خواهد داد؟ آیا فدراسیون فوتبال می‌تواند با برنامه‌ریزی‌های درست راه را برای پیشرفت بانوان بازتر کند؟

* غرب آسیا تجلی قدرت بانوان ایرانی

دومین حضور بانوان در میادین بین‌المللی حضور در مسابقات غرب آسیا بود که اگر ملی‌پوشان در آخرین مسابقه پنالتی را از دست نمی‌دادند بی‌شک قهرمان این دوره بودند، پنالتی‌ای که بانوان را در حسرت قهرمانی باقی گذاشت.

مسابقات غرب آسیا از 9 تا 19 مهر در ابوظبی برگزار شد و تیم ملی فوتبال بانوان ایران با درخشش مریم رحیمی که عنوان بهترین بازیکن غرب آسیا را نیز به دست آورد توانست راهی فینال شود.

اگرچه ملی‌پوشان در مرحله مقدماتی توانستند 4 بر یک امارات را شکست دهند اما در فینال این رقابت‌ها در رویارویی دوباره با این تیم، تا پایان وقت‌های معمول، بازی با تساوی 2 بر 2 پیگیری شد اما در ضربات پنالتی تیم ایران با نتیجه 6 بر 5 شکست خورد تا نایب‌قهرمان مسابقات شود. بانوان ملی پوش با 3 پیروزی در مرحله مقدماتی مقابل تیم‌های لبنان، امارات و سوریه راهی نیمه نهایی شدند و در این مرحله نیز تیم مدعی اردن را با نتیجه 3 بر 2 شکست دادند اما مقابل امارات تن به شکست داده و در جایگاه دوم قرار گرفتند.

* لیگی پردردسر با بی‌نظمی‌های فراوان

فدراسیون فوتبال در لیگ برتر بانوان هم خوب ظاهر نشد و لغو شدن و یا تغییر زمان مسابقات بدون اطلاع‌رسانی مشکلات زیادی را برای اصحاب رسانه به وجود آورد. البته فریده شجاعی، نایب‌رئیس بانوان فدراسیون فوتبال در این مورد بارها تأکید داشت رسانه‌ها نباید نسبت به این مسئله حساسیت نشان دهند چرا که این مسائل در فوتبال بانوان عادی است. به هر حال لیگ برتر نیز با همه کاستی‌هایش، با قهرمانی شهرداری بم به پایان رسید و مریم رحیمی نیز عنوان خانم‌گل این مسابقات را به دست آورد.

لیگ بانوان در آخرین مسابقه از حاشیه در امان نماند. تیم ون کردستان که برای بازی مقابل ملوان راهی انزلی شده بود در جاده تصادف کرد و تعدادی از بازیکنان راهی بیمارستان شدند تا علاوه بر صدمات جانی بازنده بازی طبق قانون کمیته انضباطی باشند.

فوتبال بانوان در سال 90 شاهد اتفاقات تلخ و شیرین زیادی بود. این امیدواری وجود دارد که سال 91 با انتخاب مجدد فریده شجاعی به عنوان نایب‌رئیس بانوان شاهد موفقیت‌های زیادی در بخش بانوان باشیم و توجه به فوتبال بانوان همچون مردان در رأس دیدگاه‌های مسئولان این فدراسیون قرار گیرد. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x